10 технологій, які розширили наше світосприйняття
1,276 views

10 технологій, які розширили наше світосприйняття

Яка з сучасних технологій здатна вирішити найболючіші проблеми суспільства і відкрити людству нові можливості? Mit Technology Review обрали десять претендентів на це звання.

У всіх перерахованих сферах в минулому році були досягнуті серйозні результати і зараз вчені, які працюють над цими технологіями, на порозі нових звершень.


1. Генні модифікації імунних клітин. Ця технологія вже рятує життя хворих на рак, але це може бути тільки початком. Зараз розробляються методи лікування, засновані на модифікації T-клітин таким чином, щоб вони атакували клітини певного типу. В майбутньому ця технологія дозволить не тільки робити вдалі спроби лікування раку, але і автоімунні захворювань. Розробкою рішень в цій області займається, наприклад, французька компанія Cellectis. Доступність таких рішень для пацієнтів прогнозують через 1-2 роки.

2. Направлене генне «редагування» рослин. Ця технологія розробляється з використанням CRISPR, нею займаються багато лабораторій світу. У “редагованих” організмах немає слідів чужої ДНК, а значить вони не потрапляють під урядові обмеження на ГМО-продукти, які діють в багатьох країнах. Ця технологія редагування генома може допомогти впоратися з мікроорганізмами, які постійно еволюціонують і атакують злаки, уточнює Соф’єн Камун, глава лабораторії Sainsbury Lab в Норвічі.

3. Голосові інтерфейси. Наприклад, в Китаї – близько 691 млн. користувачів смартфонів і це число постійно зростає. У той же час, китайські ієрогліфи не дуже підходять для невеликих сенсорних екранів. Тому найбільший китайський пошукач Baidu розробляє просунуті технології розпізнавання мови. Головний вчений Baidu, один із засновників Coursera і доцент Стенфонда Ендрю Ін вважає, що не за горами той час, коли люди будуть користуватися голосовими інтерфейсами, взагалі не помічаючи технології, яка за ними стоїть. Google не відстає від китайського конкурента: недавно компанія представила голосове редагування в Google Docs.

4. Багаторазові ракети. Торік відразу двом компаніям вдалося повернути на землю ракету після виведення на орбіту. У грудні SpaceX успішно приземлила перший ступінь ракети Falcon 9 на платформу на мисі Канаверал. Це важливий напрямок в аерокосмічних дослідженнях, адже раніше ракети-носії після запуску фактично перетворювалися в сміття, що робило доставку вантажів (і людей) на орбіту астрономічно дорогою (в буквальному розумінні цього слова).

Blue Origin вдалося це ще раніше, але її ракета має меншу вантажопідйомність і дальність польоту, ніж ракета Маска.

5. Роботи, які навчають один одного. Багато задач, які люди могли б делегувати роботам, на зразок упаковки товарів на складі, поки недоступні – роботи погано розпізнають звичайні об’єкти. У людей немає проблеми зі складанням, наприклад, шкарпеток, оскільки всі пройшли через «масштабний процес збору даних» під назвою «дитинство», відзначає Стефані Теллекс, професор комп’ютерних наук з Brown University.

Щоб роботи виконували такі ж завдання, їм потрібен доступ до великих баз даних про те, як розпізнавати об’єкти і як ними маніпулювати. В ідеалі, роботи могли б навчати цьому один одного. Цим амбітним проектом і займається команда проекту Million Object Challenge. Його мета – дослідити дії роботів по всьому світу, завантажити дані в хмару і дати до них доступ іншим роботам. Привіт, Скайнет.

6. ДНК-App Store. Онлайн-магазин інформації про геном людини може стати дешевим способом для користувачів дізнатися про свої ризики і генетичні схильності до хвороб. Створенням такого магазину займається американська компанія Helix, яка в минулому році підняла раунд в $ 100 млн.

7. Сонячні панелі кожному. В індустріальному парку на берегах озера Ері компанія SolarCity будує фабрику, яку повністю спонсорує штат Нью-Йорк. Вона може суттєво вплинути на майбутнє альтернативної енергетики у США. Потужностей має вистачити на виготовлення до 10 000 панелей в рік або ж один гігават сонячної енергії в рік.

Якщо до 2017 року фабрика, як і планувалася, вийде на повну виробничу потужність, вартість панелей для жителів впаде набагато нижче $ 2,50 за ват. В Україні сонячну енергію також освоюють: недавно в Сумах запустили електростанцію, від якої живиться цілий будинок.

8. Slack. Досить несподівано побачити в переліку проривних технологій офісний додаток. Але укладачі рейтингу впевнені, що саме цей додаток, створений в епоху мобільних телефонів і коротких повідомлень, повністю змінює робочий процес. Ця програма, підкреслює Джеральд Кейн, професор зі Школи менеджменту Керрол Бостонського коледжу, дає співробітнику ефект постійної присутності на роботі, він може бути в курсі всього, що відбувається, перебуваючи де завгодно.

9. Автопілот Tesla. Ще одне досягнення компанії Маска потрапило в список MIT. Він заявив, що в 2018 році функціональність автомобілів Tesla дозволить їм приїжджати до господаря з місця парковки. Електрокар можна буде залишати де завгодно, машина сама добереться до водія перед поїздкою. А пізніше компанія навіть показала, як автопілот буде працювати в повсякденному житті.

10. Енергія з повітря. Навіть найменші підключені до інтернету пристрої потребують батарейку або джерело живлення. Зараз в розробці технологія, яка дозволить мінігаджетам працювати на енергії радіосигналів від мобільного зв’язку, Wi-Fi і так далі. Дослідники з Університету Вашингтона продемонстрували онлайн-датчики руху і температури, які працюють саме так. Технологія працює за принципом зворотного розсіювання.

Комерціалізацією таких рішень займається компанія Jeeva Wireless. Її розробки дозволяють гаджетам без батарейки або акумулятора передавати дані на інші пристрої, використовуючи зворотне розсіювання Wi-Fi-сигналів.

За матеріалами technologyreview.com, ain.ua

 

About the author

Admin


What are your thoughts?