Нейрофітнес – тренажери для мозку
1,595 views

Нейрофітнес – тренажери для мозку

У США набирає обертів новий ринок – ринок когнітивних тренажерів. Це онлайн-платформи, де в ігровій формі можна розвивати пам’ять, мислення і т.д.

Стрімкий розвиток ринку когнітивних тренажерів почався після того, як вченим вдалося довести: мозок зберігає здатність до розвитку і змін протягом усього життя. А це значить, що регулярно тренуючись можна підвищити його продуктивність, віддалити процеси старіння. Ажіотаж, що виник в США навколо ідеї когнітивних тренажерів, західні експерти порівнюють із зародженням індустрії фітнесу.

Когнітивні здібності (пам’ять, увага, реакція, планування, координація та ін.) нашого мозку погіршуються з віком, в результаті травм і захворювань. Великі надії покладають на брейнфітнес – тренування мозку за допомогою спеціально створених комп’ютерних програм. Сьогодні це часто називають ринком цифрових продуктів для здоров’я мозку, тому що, крім комп’ютерних вправ, в нього входять і біометричні пристрої, що дозволяють тренувати свою мозкову активність. Це можуть бути доступні за ціною сенсорні системи для вимірювання електричної активності мозку і серця, наприклад, компаній Emotiv або NeuroSky, або вимірювачі варіабельності серцевого ритму компанії HeartMath.

Портативний електроенцефалограф від NeuroSky вартістю в межах 100 доларів дав життя модному і трендовому аксесуару Necomimi, який завоював серця багатьох людей. Характерні сигнали стану людини зчитуються електродом, обробляються, і прилад управляє вухами на голові: вони піднімаються, коли ваша увага фокусується; ворушаться, коли ви збуджені, і опускаються, коли ви розслаблені. Це іграшка, яка і розвеселить компанію, і навчить трохи керувати своїм мозком.

У цього ринку, судячи з усього, великі перспективи. Sharpbrains.com, незалежна маркетингова компанія, що досліджує ринок послуг цифрових продуктів для здоров’я мозку склалала прогноз на 2016 рік:

  1. Понад мільйон дорослих людей тільки в Північній Америці пройдуть щорічний тест з перевірки стану когнітивних здібностей свого мозку за допомогою смартфонів або планшетів.
  2. Понад мільйон спортсменів-любителів використають такі тести на мобільних пристроях для базового визначення свого стану в разі втрати свідомості через травму голови під час занять спортом.
  3. Близько 150 тисяч підлітків і дорослих членів Автомобільної асоціації Америки перевірять свої здібності онлайн на спеціалізованих брейнфітнес-сайтах з метою поліпшити водійські навички.
  4. Медитація з використанням біометричних пристроїв стане трендом в корпоративному і особистому фітнесі.
  5. Моніторинг когнітивних здібностей за допомогою планшетних пристроїв видасть більше діагнозів хвороби Альцгеймера, ніж ЕЕГ і всі інші методи томографії, разом узяті.
  6. Пацієнтам з розсіяним склерозом як мінімум в десяти країнах будуть запропоновані онлайн-тренування когнітивних здібностей на рівні з лікарською терапією.
  7. Безсоння і депресія будуть лікуватися в першу чергу за допомогою комп’ютеризованої когнітивної поведінкової терапії, як мінімум в двох американських медичних установах.
  8. Перший біомаркер стану когнітивних здібностей, що визначає успішність лікування депресії, буде дозволений до використання Управлінням з контролю над продуктами і ліками (FDA).
  9. Компанія Lumos Labs, яка пропонує тренування мозку на своєму веб-сайті lumosity.com, і розробник біометричних пристроїв (доступних інтерфейсів «мозок-комп’ютер») NeuroSky подадуть заявки на публічне розміщення капіталів.
  10. Як мінімум одна велика страхова компанія у США запустить освітню кампанію, яка закликає дорослих займатися брейнфітнесом і цікавитися дослідженнями в цій галузі.

Компанія Lumos Lab – найбільший гравець на ринку онлайн-ігор для тренування мозку, має понад 25 мільйонів підписників. Вона активно співпрацює з університетами для проведення досліджень, отримує венчурний капітал для розвитку і гранти, в тому числі від Міністерства оборони США.

Намагається наздогнати Lumosity компанія Posit Science зі своїм сервісом BrainHQ. Від інших цю компанію відрізняє команда вчених найвищого рангу. Тут працює, наприклад, співзасновник і головний науковий керівник Майкл Мерзеніч, один з розробників кохлеарного імплантату, і знакова фігура в дослідженнях нейропластичності мозку. Серед прикладів, які можна навети, була акція страхової компанії AllState Insurance, в ході якої літнім водіям поряд зі страховкою безкоштовно видавали програми Posit Science для поліпшення когнітивних здібностей. Одна із вправ націлена на розширення корисного поля зору – зони видимого простору, без повороту голови і очей. Ця здатність з віком знижується і, як показали дослідження, призводить до збільшення кількості аварій серед літніх водіїв. Вона прекрасно піддається тренуванням, і страхова компанія вирішила, що зменшення страхових випадків і виплат призведе і до порятунку людських життів, і до позитивного іміджу компанії, і навіть до прибутку.

За кордоном впливові наукові групи досі ламають списи: чи ведуть тренування до кардинального покращення мозкової діяльності. А поки вчені сперечаються, тисячі користувачів сайтів Lumosity і BrainHQ діляться своїми враженнями на форумах, змагаються один з одним, з’ясовують хто розумніший.

About the author

Admin


What are your thoughts?