Руки Люка Скайуокера і Дарта Вейдера: це вже не фантастика
1,335 views

Руки Люка Скайуокера і Дарта Вейдера: це вже не фантастика

Змусити паралізовані кінцівки знову працювати – реально. Головне – навчитися думати так, щоб тебе розумів комп’ютер.

Медичний робот перевіряє його руку на чутливість. Невеликою голкою торкається спершу до великого, потім до вказівного пальців. Робить укол в центр долоні. Реагуючи на подразник, пальці скорочуються і ми бачимо штучне сухожилля, розташоване в районі зап’ястя пацієнта. Меддроід прикриває їх спеціальною кришкою. Готово. У Люка Скайуокера нова рука. Долоня, здатна утримувати світловий меч. Кисть, яка може рухатися… Пам’ятаєте цей момент в “Зоряних війнах”?

Ще до недавнього часу Аян Буркхарт про таке міг лише мріяти. Потрапивши в автокатастрофу в 2010 році, він залишився паралізованим нижче шиї. Однак зараз у нього з’явилася можливість самостійно користуватися кредиткою, грати в відеоігри і навіть трохи на гітарі.


Для цього, правда, Буркхарту довелося погодитися на імплантацію електродів безпосередньо собі в мозок, в область, що відповідає за рухові функції. Відповідне відео з’явилося на каналі Wired. Після чого група вчених, за допомогою спеціальних алгоритмів, вивчила сигнали мозкової активності Аяна. А розшифрувавши їх, отримала можливість контролювати м’язи передпліччя пацієнта.

Аяну довелося витратити довгих 15 місяців на те, щоб навчитися думати правильно. Щоб комп’ютер його зрозумів і рухав пензлем або передпліччям так, як задумав піддослідний. Зрештою, у нього вийшло. І нехай Аян не може боротися світловим мечем, зате він може підняти чашку або провести елементарну операцію з кредитною карткою. Все інше – лише питання часу.

Ера кіборгів набагато ближча, ніж нам здається. Одна з американських компаній отримала дозвіл Управління з санітарного нагляду за якістю харчових продуктів і медикаментів (FDA) на продаж протезів рук, що приводяться в рух електричними сигналами.

Розробка Deka Arm (компанія-виробник Deka базується в Манчестері, штат Нью-Гемпшир) отримало прізвисько Luke в честь роботизованої руки Люка Скайуокера з “Зоряних воєн”. Нагадаємо, Люк Скайвокер отримав штучну руку після того, як втратив справжню в поєдинку з Дартом Вейдером.

На фото нижче один з таких людей, Фред Даунс, п’є воду з допомогою штучної руки. Схвалення FDA означає, що для поширення технології більше немає формальних перешкод.Deka Arm

Deka Arm може виконувати одночасно кілька рухів (наприклад, згинатись і в лікті і в зап’ясті). Вона приводиться в дію завдяки біоелектричному струму, який виникає в м’язі користувача. Ці струми зчитуються методом електроміографії і переводяться комп’ютером в сигнали на машинній мові. Всього протез здатен виконувати 10 видів рухів.

Штучна рука дозволяє людям піднімати сирі яйця, які не розчавлюючи їх. При попередніх версіях протезів такі дії були неможливі.

Глава відділу з ліцензування технічних пристроїв FDA Крісті Фореман в спілкуванні з пресою назвала розробку Deka «інноваційної» і висловила надію, що вона відкриє «нові можливості» для інвалідів. Вивчення протеза експертами FDA показало, що 90% користувачів Deka Arm змогли виконувати завдання, які були їм не під силу з іншими протезами.

Про робототехніку, Internet of Things та Embedded Programming будемо розмовляти 18 червня у Львові на конференції R∅boCamp 2016. У програмі події – інформативні доповіді, презентації новітніх hardware-розробок, виставка “заліза”, змагання на квадрокоптерах, активний нетворкінг та багато іншого.

За матеріалами reklamaster.com, qwrt.ru

About the author

Admin


What are your thoughts?