ТОП-10 технологій на грані фантастики, які скоро стануть реальністю
1,505 views

ТОП-10 технологій на грані фантастики, які скоро стануть реальністю

Мабуть, однією з кращих якостей наукової фантастики є те, що вона дозволяє нам переміститися з нашого буденного світу в нові для нас реальності, де все можливо. Адже, крім подарунка у вигляді чистого візуального захоплення, фантастика нерідко змушує нас помріяти про те, чого ми могли б досягти в нашому реальному світі в майбутньому, а також надихає найкращих з нас на здійснення цих мрій. Тому сьогодні поговоримо про технології, які ще зовсім недавно були лише долею Si-Fi, однак вже прагнуть увірватися в наш реальний світ.

Видалення і заміна спогадів1

Наука вже зрозуміла, що наш мозок – це не просто біологічний жорсткий диск з накопиченим досвідом у вигляді спогадів. Більш того, з’ясувалось, що в процесі згадування відбувається не просто відтворення інформації, а її активний перезапис.

Коли відбувається запит пам’яті про ту чи іншу подію, інформація про цей спогад рекалібрується і часто (а можливо, і завжди) подається в розумовий канал мозку з урахуванням того чи іншого емоційного стану людини, за якого ці спогади викликаються. Дуже часто це знання використовується для вибору правильного і ефективного лікування того чи іншого психологічного стану.

Відносно недавно вчені змогли провести прямий зв’язок між певним білком (називається PKMzeta) і збереженням спогадів. Експеримент показав, що використання певних лікарських препаратів, що блокують виробництво білка PKMzeta, що бере активну участь в роботі довготривалої пам’яті, сприяє ефективному блокуванню поганих спогадів у пацієнтів.

Крім цього, вчені також виявили спосіб обходу (а точніше штучного запуску) реконсолідації (перезипису) пам’яті силою навіювання. Одного разу проводився експеримент, в якому психолог, використовуючи цю техніку, зміг переконати суб’єкт в тому, що той зробив вигаданий злочин. Пізніше ця людина могла детально описувати подію, що відбулася, навіть з урахуванням того, що ця подія ніколи не відбувалася. На основі обох спостережень було висловлено припущення про те, що блокування виробництва білка PKMzeta і одночасне переконання здатне ініціювати процес реконсолідації пам’яті, яке може обернутися, наприклад, повним стиранням тих чи інших спогадів або перезаписом реальних спогадів вигаданими.

Світлові мечі2

Вчені “випадково” створили “фотонну частку”, тобто те, що раніше вважалося неможливим через особливості фотонів (часток світла) – вони не мають маси. Створивши унікальне середовище, в якому фотони можуть один з одним взаємодіяти (в природі вони просто проходять один крізь одного), вчені змогли отримати фотонні зв’язки для … формування (хоча поки і на субатомному рівні) нового виду матерії зі світла.

Це “унікальне середовище” – заповнене хмарою атомів металу, охолоджених до абсолютно нуля, однак результати, за словами професора фізики Михайла Лукіна з Гарвардського університету, “не обов’язково не відповідають тому, що імовірно дозволяє працювати світловому мечу”. Коли фотони починають між собою взаємодіяти, вони то вдаряються, то відштовхуються один від одного. Сама ж фізика цього процесу, що відбувається з цими частками, аналогічна тій, що ми можемо бачити в фільмах.

Звичайно ж, слід зазначити, що вчені в даному експерименті основним завданням ставили не створення справжнього меча. Наприклад, дана технологія могла б знайти своє застосування в розвитку квантових комп’ютерів, що є навіть більш перспективним напрямком. Однак в майбутньому можна буде створювати і кристали світла – основний компонент будь-якого світлового меча.

Люди, вирощені в лабораторіях3

Через якісь розпливчасті причини (цілком можливо, це бажання вирішити проблему бездітності) вчені багато років працюють над тим, щоб якось створити штучну людську сперму. У 2014 році кембріджські дослідники змогли створити клітини-попередники зародків, що здатні розвиватися в зрілі клітини з використанням людських стовбурових клітин. Раніше подібне досягалося тільки з клітинами гризунів. Китайські вчені, в свою чергу, пішли далі і зовсім недавно вийшли на новий рівень.

У червні 2016 року Нанкінський медичний університет опублікував результати досліджень, в яких розповідається про новий експеримент зі стовбуровими клітинами гризунів, з яких отримали сперму, а потім запліднили ним яйцеклітину миші. В результаті розвинувся цілком здоровий ембріон, який згодом перетворився в здорову мишу.

З огляду на те, що робота над людськими матеріалами відстає всього на кілька років від того, що було досягнуто в експерименті з гризунами, в найближчому майбутньому нам варто очікувати прорив в роботі з людською спермою. Якщо припустити, що дослідження, пов’язані з яйцеклітинами, теж сильно не відстають, то цілком можливо, що вже протягом нашого покоління живі організми, створені за допомогою біоінженерії (включаючи людей), стануть реальністю.

Повернення з того світу4

Те, що звучить як початок одного з найбільших медичних проривів за всю історію, також нагадує і початок одного з найбільш страшних сценаріїв кінця світу в науковій фантастиці. Дослідник університету Арізони Пітер Ріі відкрив спосіб воскресити людину, “навіть якщо температура тіла становитиме всього 10 градусів за Цельсієм, буде фіксуватися відсутність мозкової активності та серцебиття, в ньому не буде крові, і всі будуть вважати людину мертвою”.

І все це завдяки процедурі, яка довела свою ефективність в експериментах з тваринами, при якій тіло вводиться в стан “терапевтичної гіпотермії”. В рамках цього процесу вся кров в організмі замінюється на спеціальний фізіологічний розчин. У такому стані в організмі припиняється метаболізм і лікарі можуть проводити необхідні процедури без страху викликати кисневе голодування в пошкоджених тканинах.

За словами доктора Ріі, коли всю кров повертають і організм знову нагрівається, “цікаво спостерігати за тим, як при 30 градусах Цельсія серце знову “заводиться” спочатку одним ударом, ніби це насправді не серце зовсім, а потім з нагріванням його удари частішають”. Що цікаво, один з колег Ріі по цьому дослідженню зайнявся питанням пошуку можливості спробувати дану техніку на безнадійних жертвах вогнепальних поранень.

Тим часом, інший проект, що отримав назву “The ReAnima Project”, теж обіцяє технологію повернення до життя людей з померлим мозком за допомогою комбінації з кількох методик. По-перше, для цього буде потрібна ін’єкція спеціального білка в спинний мозок і стовбурових клітин в головний мозок, а потім проведення “транскраніальної лазерної терапії” і електричної стимуляції нервових закінчень.

Біотехнологічна компанія Bioquark отримала дозвіл на проведення клінічних випробувань даної методики. Навіть незважаючи на те, що це фактично звучить як воскресіння монстра Франкенштейна (принаймні так само фантастично). Виконавчий директор Bioquark Іра Пастор каже: “Це буде перший випадок практичних випробувань подібної технології і черговий крок назустріч можливості повернути життя назад”.

Створення чорних дір5

В рамках недавнього експерименту, який, напевно, принесе Стівену Хокінгу Нобелівську премію за передбачення цієї події ще чотири десятиліття тому, фізик Джефф Стейнхауер використовував звукові хвилі для створення імітованої “чорної діри лабораторних розмірів”. Ця звукова діра була створена із застосуванням техніки надшвидкого охолодження, а потім нагрівання гелію для створення бар’єру непереборного для звукових хвиль. Однак це не зовсім те, свідком чого опинився Стейнхауер.

Відповідно до теорії випромінювання Хокінга, чорні діри здатні генерувати (а точніше “випаровувати”) фотони. Що стосується Стейнхауера, то вчений зміг визначити в створеній ним “лабораторної чорній дірі” … ні, не фотони, а фонони – крихітні частинки енергії, що створюють звук, – поза її горизонтом. Незважаючи на те, що результати цього експерименту вимагають незалежної перевірки і оцінки, це відкриття просто приголомшливе. І, до речі, цілком заслуговує Нобелівської премії.

Звичайно ж, не варто забувати, що фахівці ЦЕРНу зараз пробують створити справжні (хоча і дуже маленькі) чорні дірки. Якщо вірити свіжій гіпотезі “райдужної гравітації”, гравітація може впливати на різні енергії матерії таким же чином, як призма впливає на світло. На основі цих припущень учені підрахували рівні енергії, за яких можна буде виявити мікроскопічні чорні діри. Якщо експеримент вдасться, то це не тільки доведе теорію “райдужної гравітації”, але ще і доведе існування паралельних всесвітів.

Відродження динозаврів6

Наука встановила, що у динозавів були літаючі предки. А дика і домашня птиця є одним з найбільших прикладів еволюційного процесу останнього тисячоліття. В рамках по-справжньому незвичайного експерименту дослідники з Єля і Гарварда в надії краще розібратися в процесі еволюції створили ембріон курчати з формою морди і апетитом, якими міг похвалитися його предок-динозавр, що жив кілька ер назад. Йдеться про велоцираптора.

Незважаючи на заяви вчених про те, що вони не намагалися створити “динозавра-курку” і їх основною метою було дослідження еволюції пташиних дзьобів, факт залишається фактом – перед нами постає приклад успішного зворотного еволюційного (хоч і штучного) процесу з сучасної особини в доісторичну.

Рідка броня7

Вчені з польського Інституту технологій безпеки Moratex досягли серйозних результатів в роботі, яку вони ведуть як мінімум з 2010 року. Йдеться про натільний захисту, який складається не з традиційних щільно переплетених між собою волокон, а з “ущільнювальної рідини”, яка взагалі ігнорує закони фізики цього світу.

Даний тип рідини відноситься до “неньютонівського типу”. На відміну від звичайних рідин, що змінюють свою хімічну структуру за впливу тиску або змни температури, неньютонівска рідина змінює свої властивості (а саме в’язкість) в залежності від градієнта швидкості. Чим швидше якийсь об’єкт впливає на цю рідину, тим сильніше збільшується її в’язкість. Настільки, що рідина стає здатна зупинити кулю.

Проблема традиційних бронежилетів (які зазвичай виробляють з кевлара) полягає в тому, що, не дивлячись на захист, вони також можуть наносити ушкодження людині. Особливість кевлара в тому, що до розриву він здатний переносити досить сильну деформацію (до 4 сантиметрів вглиб тіла), яка в першу чергу, звичайно ж, залежить від калібру потрапила в нього кулі.

Заступник директора Moratex Марчін Стружік коментує: “Завдяки властивостям створеної рідини, а також завдяки правильному розташуванню вставок з цією рідиною, нам вдалося більш ніж на 100 відсотків знизити рівень деформації покриття – з 4 сантиметрів до 1 сантиметра”

Персональні голографічні пристрої8

Незважаючи на те, що ідея кишенькових пристроїв, здатних проектувати голографічні зображення, поки звучить дещо футуристично і явно прийшла звідкись з “Зоряного шляху”, кілька компаній вже представили свої концепти впровадження даної технології в смартфони за рахунок сторонніх додаткових пристроїв або матеріалів. Починаючи від кумедних датчиків, які кріпляться до екрану і спеціальних екранних плівок, до цілих коробок (розроблених британською компанією Virtual Presence), куди можна покласти свій смартфон, – все це ясно дає зрозуміти, що індустрія мобільних гаджетів поклала око на вдосконалення даної технології. І що радує, зацікавилися цією технологією не тільки акули бізнесу. Гарвардські вчені готові запропонувати дещо дуже цікаве.

На основі поляризованого світла і того, що вони називають “метаповерхностями”, гарвардські дослідники створили новий тип голограм, які набагато ефективніше використовують світло (його менше втрачається) в порівнянні зі звичайними технологіями створення голограм. Звідси не тільки підвищена ефективність, але й суттєво покращена якість голограм. Метаповерхності, в основі яких використовується кремній, поводяться як “суперпікселі”, відповідаючи на різні види поляризації світла, яка використовується для створення голограми.

Невидимість9

Вчені Рочестерського університету працюють над цією технологією не перший рік. Наразі дослідники знайшли спосіб, як за допомогою набору спеціальних лінз змусити світло огинати предмет, який за ними знаходиться. Зовсім недавно вчені адаптували цифрову версію того ж методу і тепер здатні “розчинити” в повітрі будь-який предмет, але тільки як зображення, видиме на екрані, що знаходиться перед цим об’єктом монітора. Як бачимо, даний метод вимагає проведення багаторазового сканування і серйозної підготовки, наявності стаціонарного об’єкта і монітора. Все це, звичайно ж, звучить не так круто, як очікуваний нами плащ-невидимка. Але стривайте … А якщо цей плащ-невидимка буде складатися з дисплеїв?

Розробку гнучких, складних дисплеїв проводять багато технологічних гігантів. А такі компанії, як LG, взагалі вивели технологію на абсурдний рівень. Нещодавно компанія показала 45-сантиметровий (18-дюймовий) супертонкий дисплей, який в буквальному сенсі можна згорнути в тонюсіньку трубочку і заново розкласти прямо на ходу. Можна припустити, що в недалекому майбутньому будуть представлені і більш діагональні дисплеї (включаючи ті, які можна буде носити на одязі). І якщо вийде об’єднати цю технологію з розробками вчених з Рочестера, то, цілком ймовірно, вийде створити і справжній плащ-невидимку.

Лазерна зброя10

У березні цього року керівництво Армії США оголосило про те, що не тільки знаходиться дуже близько того, щоб взяти озброєння лазерні системи, а й очікує, що технологія прямо з “Зоряних воєн” стане стандартом американської армії до 2023 року і буде використовуватися в бойових діях в майбутньому.

У США “прямоточну енергетичну зброю наступального і оборонного призначення” розглядають в якості зброї третього покоління. Першими двома “поколіннями” вважаються ядерну зброю і високоточну зброя. В процесі впровадження цієї технології в американську армію допомагають відразу кілька технологічних компаній, в число яких увійшла і Lockheed Martin.

(via)

About the author

Admin


What are your thoughts?