«Більше свободи»: Як творець корпоративної культури Netflix стала її жертвою
2,184 views

«Більше свободи»: Як творець корпоративної культури Netflix стала її жертвою

Презентацію з описом внутрішньої культури Netflix на Slideshare переглянули понад 14 мільйонів разів. Її автор Патті Маккорд поставила на перше місце свободу та відповідальність співробітників. Після багатьох років роботи в компанії топ-менеджер звільнили за прийняття рішення, що коштувало Netflix 800 тисяч передплатників. Fastcompany згадує її історію, а ми пропонуємо вам основні тези з концепції Маккорд.

Презентація «Культура Netflix: свобода і відповідальність», розробила Патті Маккорд, директор з розвитку талантів компанії. COO Facebook Шеріл Сандберг називає її «найважливішим документом в історії Кремнієвої долини».

«Ми з співзасновником Netflix Рідом Хастінгсом вже працювали раніше разом в одній компанії, і атмосфера, яка там існувала нам не подобалася. Вона була такою ж, як у всіх інших компаніях», – згадує Маккорд. Зараз вона консультує різні компанії на теми лідерства і внутрішньої культури.Тоді вони й вирішили будувати компанію нового типу. Замість того, щоб складати список базових цінностей, Маккорд вирішила перерахувати речі, які важливі для компанії, і які компанія очікує бачити в своїх співробітниках.

В результаті у Netflix відсутня корпоративна політика стосовно відпусток та відряджень, немає практики щорічної оцінки співробітників, а молодим батькам дозволяють брати стільки днів відпустки, скільки вони вважають за потрібне. Основний принцип – залучати лише «сформованих дорослих людей».

Netflix не розробляв формальну процедуру прийому людей на роботу – це суперечило б ідеї про корпоративну культуру без формалізму. Працюючи над атмосферою в компанії, Маккорд цілеспрямовано не порівнювала процеси в інших корпораціях з Netflix. Раз в кілька років вона вибиралася на HR-конференції, розчаровувалась і поверталась в стіни рідного офісу.

«На цих конференціях я бачила, як люди ниють через те, що їм не дісталося місце за столом, що їх не цінує генеральний директор. Як отримати місце? Заслужи його. Як заслужити визнання? Зроби щось варте визнання. Це просто дитячий садок. Не треба скаржитися з приводу футболки, тобі 40 років: у тебе є сім’я, машина і іпотека. А я повинна сказати скільки грошей варто потратити на твій відділ? Це дурниця», – згадує Маккорд.

Ось деякі тези з 124 слайдів презентації Netflix.

  • Хороша робота добре оплачується
  • Ми команда, а не сім’я. Лідери Netflix наймають, розвивають і звільняють розумно. Тому на кожній позиції у нас – зірки.
  • Чим більше у нас талантів, тим більшого ми можемо досягнути. Внутрішні конфлікти і егоїзм неприйнятні
  • Беззастережна лояльність до показників, які падають і неефективних співробітників – це не про нас.
  • Ми не оцінюємо людей за тим, як часто вони приходять в офіс і скільки годин працюють. Щедро оплачувана, стабільна робота «на четвірку», а не «п’ятірки за старанність». Стабільна робота «на п’ятірку» оплачується ще краще, але накладає додаткову відповідальність.
  • Наша модель – давати співробітникам більше свободи, а не обмежувати її.
  • Відпустка. Ніяких обмежень і перевірок. Також в Netflix немає дрес-коду, але ніхто не приходить на роботу голим. Висновок: не для всього потрібні спеціальні правила.
  • Політика Netflix щодо представницьких витрат: ви можете робити все що завгодно, якщо це відповідає інтересам компанії.
  • Один визначний співробітник робить більше і обходиться дешевше, ніж два середніх.
  • Бонуси не потрібні. Краще витратити ці гроші на великі зарплати і дати можливість витрачати їх на свій розсуд.

Після того, як концепція внутрішньої культури Netflix з’явилася у відкритому доступі в інтернеті, співбесіди в компанії стали виглядати зовсім інакше, каже Маккорд. На зміну абстрактним питань виду «Розкажіть про себе», прийшли конкретні – «Як ви робите свою роботу продуктивною?»

Згодом Маккорд дистанціювалася від інших менеджерів – вона взяла на себе повну відповідальність за якість роботи співробітників. Вона вирішила, що якщо її концепція виявиться «найдурнішою річчю» із зроблених в Netflix, то її можна буде просто змінити і спробувати щось інше: «Насправді, корпоративна культура – це просто презентація PowerPoint».

При цьому в Netflix легко розлучалися з людьми. В інтерв’ю NPR Маккорд розповідала, як звільнила одну з кращих співробітниць, коли з’явилася можливість передати її функції комп’ютеру. Коли корпорація зробила ставку на стрімінг, роботи позбулися десятки висококваліфікованих інженерів, багато з яких стояли біля витоків компанії.

В результаті Петті Маккорд сама стала жертвою культури, яку вона створила. У 2011 році вона підтримала план розділити Netflix на дві компанії – одна поширювала б DVD, а інша розвивала потокове відео. План виявився провальним: люди не захотіли витрачати більше грошей і 800 тисяч користувачів скасували підписку.

Топ-менеджер визнала, що багато в чому відповідальність за цю невдачу лежить на ній, і була змушена покинути компанію. І що б там не говорили слайди з її презентації, Маккорд зізнається, що йти було жахливо.

About the author

Admin


What are your thoughts?