Бізнес, який приносить радість
1,427 views

Бізнес, який приносить радість

7 років успішного існування на ринку. 7 років усмішок і приємних несподіванок. 7 – не просто гарне число, 7 – це проміжок часу, коли світ ставав трішечки кращим, за допомогою доставки квітів від компанії UFL. Власне, ми мали нагоду поспілкуватись про таємниці «квіткового бізнесу» із співзасновником даного проекту, Олексієм Созіновим. 

— Олексію, розкажіть, будь ласка, як Ви прийшли до ідеї «квіткової справи»?
— Ми з партнером хотіли зробити інтернет-бізнес. Нам здавалось, що за цим однозначно є мабутнє. Усе почалось з ідеї доставки продуктів в Києві. Вона абсолютно нічого не приносила, тому переросла в доставку піци і суші. Це почало давати якісь перші копійки, але у нас не було такого відчуття, що «далі буде краще». Оптимізм пропав. В якийсь момент ми побачили (це, по секрету тільки в цьому інтерв’ю скажу ), що в інтернеті непогано продаються квіти + в Києві немає великої конкуренції. Ми вирішили спробувати. Під’єднали до нашого сайту повідомлення, мовляв, тепер, окрім піци і суші, Ви можете замовити квіти. В грошовому еквіваленті вийшло так, що квіти вже за два місяці давали більше прибутку, ніж усе разом взяте. А ще, через 3 місяці, ми зробили окремий сайт UFL, що і стало нашим основним бізнесом.

— Як постало перед Вами питання команди? 
— Ми з партером від початку працювали над проектом вдвох. Я вмів програмувати, але зрозумів, що, якщо, займатимусь цим, то бізнес зів’яне. Адже його треба розвивати. Тоді ми активно почали шукати дизайнера і програміста. Зрештою, сайт намалював мій товариш. Таким чином, наша команда склалась з 4 чоловік: ми з партнером, дизайнер, програміст. Усі працювали віддалено, ніякого офісу не було. Класика.

— А яким чином визначали, що увійде до першого прототипу?
— В 2003 році я їхав у поїзді до Львова і читав книгу. Називається «Альпіна: управління проектом по створенню інтернет-сайту». Це основоположна книжка, з якої почався мій стартап. Там був бізнес-план і вона допомогла мені стартанути. Сам план багато разів переглядався, доки у нас не народився UFL. Далі ми налагоджували і встановлювали зв’язки з партнерами. От зустрілись ми з колегою, подумали де брати квіти, вийшли на гуртову базу, з якою і досі співпрацюємо. Щоб сформувати партнерство по всій Україні, ми об’їжджали міста. Спершу поїхали на Західну Україну, потім на Східну, завітали у всі квіткові салони обласних центрів. Зробили перші вклади у доставку по Києву, купили авто. Хоч і замовлень на початку було небагато, до 10 на день.

— Якщо не секрет, то яка сьогодні кількість Ваших замовлень?
— Абсолютно не секрет. У звичайні дні у нас їх близько 30. На вихідних –у два рази менше. 8 березня і 14 лютого – разів у 20 більше. У нас доволі високі ціни. От люди приходять інколи і кажуть: «Хлопці, цей букет коштує у два рази дешевше в магазині». Так, це правда, але ж ми не тільки букет продаємо. Ми продаємо послугу «доставка квітів».

— А як щодо реклами? Чи розкручували спеціально проект?
— Знаєте, на той момент конкуренція в SEO була просто нульовою. От читаєш російський форум, створюєш це в Україні, і ти стаєш у нас першим по слову «піца». Хоча піцу продають у страшних кількостях у всіх містах. Ми проаналізували ринок. По квітам були конкуренти, так. Але у нас була впевненість, що вони навіть близько біля нас не стоятимуть. Таким чином, по сьогоднішній день і тримаємось в лідерах. Щодо реклами, в нашому випадку найефективніша – це контекст у Google. Ми –невеликий проект, але ми вирішуємо конкретне завдання, коли людину треба віддалено або не особисто привітати квітами.

— Олексію, які досягнення UFL можете відзначити?
— На даний момент ми володіємо найбільшою кількістю партнерів по всій країні. Також з нами працюють світові квіткові мережі. Заручившись підтримкою таких партнерів, ми отримуємо більшу кількість замовлень, ніж наші конкуренти.

Позитивним є й те, що у нас розвинений колективний дух. З одного боку, є розуміння, неформальна обстановка, з іншого – усі розуміють, що від них вимагають. Здавалось, з кожним новим працівником хороші стосунки все важче втримати. Та, тим не менш, я вважаю, що поки Ваша команда складається з 15 осіб, це зробити нескладно.

А ще у нас є дуже гарний номер – «390-90-90», який ми цікаво отримали. Коли я вчився на MBA, то товаришував з хорошим хлопцем Дімою, який працював у «Голдентелекомі». В ніч перед запуском київської лінії «390», він сказав мені, що є номери на вибір. Це насправді було дуже складно, адже ми пів року шукали красивий номер. А знайти його в Києві було нереально. Всі лінії або зайняті, або куплені, до побачення. А тут таке везіння. Ми відразу і слоган придумали: «Доставка квітів, швидко і просто, 390-90-90».

— Кожна робота – це певний досвід. Який досвід отримали Ви на даному проекті?
— Коли Ви працюєте в інтернеті над чимось одним 7 років, Вам здається, що Ви вже розібрались у неймовірній кількості справ. Я набув хороших навичок у спілкуванні з людьми, вмінні домовлятись. Особисто мені – легко, бо я відчуваю себе професіоналом у своєму руслі + я маю реальний досвід управління інтернет-бізнесом. Я не збираюсь звідси йти, тому мені легко в цьому світі.

— Розкажіть, будь ласка, про три великі помилки, які Ви допускали у своєму стартаппі?
— Ми народили собі конкурента, який досі непогано крутиться. Хотіли організувати свій філіал у Дніпропетровську. Передали людині програмне забезпечення нашого сайту, усі картинки. А він просто відкрив наш клон. Ми в шоці по сьогоднішній день. Це була така собі жорстокість життя. Але, як не крути, це хороший досвід. Тебе можуть підставити, це правда. От ми сидимо, усміхаємось, а насправді одне одного не знаємо. Зрештою, це дрібниці, я цього не боюсь. Якщо мене копіюють, значить я попереду. До того ж ми дуже хочемо бути першими у своїй справі, тому нікого на цей ринок не пускаємо. Ми ж не можемо дозволити власному клону нас обігнати. Таким чином, є додатковий стимул на роботу UFL. Наразі, більше помилок не пригадую

— Тобто незадоволених клієнтів у Вас не було? 
— Завжди знайдуться незадоволені клієнти. У нас близько 5% замовників повідомляють про невдоволеність сервісом, причому половину з цього відсотку вдається успішно вирішити. Я впевнений, що у кожній квітковій службі трапляються такі ситуації.

— Чи залучали інвестиції до бізнесу і, власне, яке Ваше ставлення до цього?
— 3 тисячі доларів ми витратили на перший проект, а квіти, вони якось самі пішли вперед. Можливо, в майбутньому і залучим певні фінанси до проекту. А ставлення… Мені подобається, що є можливість реалізувати свою ідею за допомогою грошей. Тому до інвесторів я ставлюсь абсолютно позитивно + це світова практика. Хтось щось придумає, а хтось дасть на це гроші.

— Що було тяжким у роботі з UFL?
— Я завжди «хворів» своїм проектом, я міг працювати над ним 48 годин без перерви, мені було в кайф. От подивишся на мене, очі червоні, зате у мене моральне вдоволення. Мені інколи доводилось спеціально зупинятись і думати: «Стоп, я ж здоров’я можу втратити». Піду, день погуляю, розслаблюсь. А далі знову….

— Ви робите колосальну кількість роботи. А от звідки натхнення?
— Натхнення у нашому проекті –це велика кількість мегавідгуків. Нам щодня приходить безліч повідомлень, мовляв, «ви з’єднали їх знову», чи «дівчатка щасливі, і ми теж», або «батьки нарешті отримали від нас звісточку». Ці слова отримують менеджери, тішаться. Водії бачать усмішки при врученні квітів. Мабуть, немає такого бізнесу, який би приносив стільки задоволення усім учасникам. Це однозначно великий стимул до праці

— Чи вважаєте успішним свій стартап і в чому, власне, Ваш секрет?
— Так, я вважаю свій стартап успішним і намагаюсь ним заразити інших. Секрет… Як казав Достов, велику роль відіграє випадковість. Але цього недостатньо. Тут має бути поєднання багатьох факторів. А випадково усі вони разом не можуть виникнути. Ви до цього йдете. Я розумію, що у мене з першого разу вийшло вдале партнерство, тоді як реально, це дуже дуже складно. Проект, який ми вирішили запустити, він вистрілив. Але вистрілює 1 з 10. У нас була пожежа в офісі, і ніби все згоріло, але бізнес в інтернеті, він залишився. Було багато перепон, але вдавалось їх пройти за рахунок того, що всім цікаво займатись «квітковою справою». Це важливо.

— Поділіться, будь ласка, Вашими планами на майбутнє
— Моє майбутнє – це журнал «Інтернет-Бізнес», який я днями презентував. Я ним просто «захворів». Я впевнений, що сьогодні він буде корисним для всіх учасників інтернет-ринку. До створення першого номеру було залучено близько 30 авторів, які, на мій погляд, є авторитетам в даній сфері. Власне, коли автори поділились своїм досвідом на сторінках видання, то і журнал має бути авторитетним. Ну а щодо квітів, наразі я планів розголосити не можу.

— І на останок, що побажаєте читачам?
— Побажаю вірити в стартап-ідею. Без віри, проект ніяк не може відбутись. Вдачі у створенні корисного для громадськості бізнесу. Адже коли Ви робите щось корисне для людей, у Вас обов’язково все має вийти. Це безперечно факт.

Спілкувалась К. Артюхова

About the author

rchayka Засновник та головний редактор StartupLine. Стартап-консультант. Особистий блог про високотехнологічний бізнес - www.rchayka.com


What are your thoughts?