Мультизадачність і людський мозок: редактор Inc про шкоду роботи над кількома проблемами одночасно
1,330 views

Мультизадачність і людський мозок: редактор Inc про шкоду роботи над кількома проблемами одночасно

Ларрі Кім – відомий інтернет-маркетолог, засновник WordStream, маркетингової платформи для малого і середнього бізнесу написав пост про те, як мультизадачність шкодить тому, хто до неї прагне. «Наш мозок не створений для того, щоб працювати в режимі мультизадачності», – пише Ларрі Кім. «Ми можемо сконцентруватися тільки на одному завданні, а бомбардування мозку зайвою інформацією тільки сповільнює його роботу».

Нейробіологи з Массачусетського інституту стверджують, що людський мозок насправді взагалі нездатний до мультизадачності – і те, що люди зазвичай так називають, насправді є швидким перемиканням з одного завдання на інше. При цьому кожне таке перемикання вимагає розумових затрат.

Часта зміна завдань тягне за собою вироблення різних шкідливих звичок в організмі. При завершенні будь-якого (навіть невеликого) завдання відбувається викид гормону дофаміну, що відповідає за винагороду і задоволення. Мозок прагне отримувати дофамін якомога частіше, і знаходить відповідний спосіб: завершувати невеликі завдання якомога частіше (наприклад, відповідати на листи, публікувати невеликі замітки або відправляти повідомлення).

Це, пише Кім, створює небезпечну залежність: людині здається, що він виконує дуже багато роботи, хоча насправді практично нічого не робить. Деякі вчені підозрюють, що соціальні мережі та електронна пошта можуть викликати у людей залежність.

Мультизадачність знижує якість та ефективність роботи 

Як зазначає редактор видання Inc, багатозадачність ускладнює процеси фільтрації небажаної інформації та організації власних думок. Це знижує ефективність і якість роботи співробітника.

Лондонський університет провів власне дослідження, в ході якого з’ясувалося, що рівень IQ людини падає, якщо змусити її вирішувати кілька розумових завдань одночасно. Аналіз отриманих показників виявив падіння, яке можна порівняти з падінням рівня IQ у людей, які не спали цілу ніч або покурили марихуани. «Погодьтеся, це лякає», – пише Кім.

Ще один науковий результат, який Кім наводить в приклад: на думку вчених, багатозадачність збільшує вироблення кортизолу – гормону стресу. Постійна зміна завдань виснажує мозок, змушує людину відчувати стрес і втому навіть на самому початку робочого дня.

Одним з найбільш шкідливих факторів, пише Ларрі Кім, для людини є електронна пошта і різні месенджери. Людина може перебувати в стані стресу, навіть якщо в даний момент йому не потрібно відповідати на листи – від усвідомлення того, що незабаром йому прийде лист, і доведеться цим зайнятися. При цьому саме бажання перевірити електронну пошту (навіть якщо йому не потурати), згідно з різними дослідженнями, знижує поточний рівень IQ людини приблизно на 10 пунктів (для чоловіків цей показник ще гірший – 15 пунктів). Повідомлення в месенджерах наносять ще більшої шкоди, так як вимагають негайної відповіді.

Редактор видання Inc рекомендує скласти розклад перевірки електронної пошти – і читати вхідні листи не більше трьох разів на день. Крім того, пише він, варто встановити беззвучний режим для всіх месенджерів і перевіряти повідомлення тільки тоді, коли це зручно зробити.

Шкода для організму

Британський Університет Сассекта досліджував будову головного мозку людей, які часто працюють з кількома пристроями одночасно, і людей, які намагаються відмовитися від багатозадачності. Вчені встановили, що люди з першої групи мають меншу щільність мозку в області, яка відповідає за емпатію і контроль емоцій. Поки дослідникам не вдалося встановити точну зв’язок між двома явищами, але вони продовжують вести пошуки.

«Як би там не було, багатозадачність – не той навик, який варто вказувати в вашому резюме. Швидше це шкідлива звичка, від якої слід якнайшвидше позбутися. Вимкніть повідомлення, сплануйте час перевірки електронної пошти і зосередьтеся на поточній проблемі», – підсумовує автор матеріалу.

(via)

About the author

Admin


What are your thoughts?