5 дивовижних речей, про які світ дізнався завдяки Стівену Хокінгу
1,034 views

5 дивовижних речей, про які світ дізнався завдяки Стівену Хокінгу

Минуле – це ймовірність

За словами Хокінга, один з наслідків теорії квантової механіки полягає в тому, що події, що відбулися в минулому, не відбувалися якимось певним чином. Натомість вони відбулися усіма можливими способами. Це пов’язано з імовірнісним характером речовини та енергії згідно з квантовою механікою: до тих пір, поки не знайдеться сторонній спостерігач, все буде ширяти в невизначеності.

Хокінг: «Незалежно від того, які спогади ви зберігаєте про минуле в даний час, минуле, як і майбутнє, невизначено і існує у вигляді спектру можливостей».

Загальна теорія відносності має відношення до помилок навігаційних систем

Загальна теорія відносності була сформульована Ейнштейном в 1915-му році. У ній стверджується, що «гравітаційні ефекти обумовлені не силовою взаємодією тіл і полів, що знаходяться в просторі-часі, а деформацією самого простору-часу, яка пов’язана, зокрема, з присутністю маси-енергії»

Хокінг виступив в ролі популяризатора цієї теорії. Він стверджує, зокрема, що «Якщо загальна теорія відносності не буде прийнята до уваги в GPS-навігаційних супутникових системах, помилки у визначенні глобальних позицій будуть накопичуватися зі швидкістю близько 10 км в день. Важливо розуміти – чим ближче об’єкт до Землі, тим повільніше плине час. Таким чином, в залежності від того, на якій відстані від Землі знаходяться супутники, їх бортовий годинник працюватиме з різними швидкостями. Цю різницю ми могли б компенсувати автоматично, якби цей ефект враховувався».

Акваріумні рибки пригноблені

«Уявіть себе рибкою, що живе в акваріумі з випуклими стінками. Що ви знали б про наш світ, якби все своє риб’яче життя бачили його в спотвореному вигляді і не мали можливості вибратися? Неможливо пізнати справжню природу реальності: ми вважаємо, що чітко уявляємо собі навколишній світ, але, говорячи метафорично, ми приречені все життя провести в акваріумі, так як можливості нашого тіла не дають нам вибратися з нього» – міркує Хокінг. Чиновники міста Монц в Італії, вражені цією метафорою, кілька років тому законодавчо заборонили тримати рибок в круглих акваріумах, щоб спотворення світла не заважало рибкам сприймати світ таким, яким він є.

Кварки ніколи не бувають самотні

Кварки, «будівельні блоки» протонів і нейтронів, існують тільки групами і ніколи – по одному. Сила, яка пов’язує кварки, збільшується зі збільшенням відстані між ними, тому, якщо спробувати відтягнути один кварк від іншого, то чим сильніше ви будете тягти, тим сильніше він буде намагатися вирватися і повернутися назад. Вільні кварки не зустрічаються в природі.

Всесвіт породив себе сам

Хокінг – переконаний атеїст. Він присвятив чимало часу аргументуючи науковими фактами, що для існування життя ніякий Бог не потрібен. Одне з його знаменитих висловлювань звучить так: «Оскільки існує така сила як гравітація, Всесвіт міг і створив себе з нічого. Довільне створення – причина того, чому існує Всесвіт, чому існуємо ми. Немає ніякої необхідності існування Бога для того, щоб “запалити” вогонь і змусити Всесвіт працювати»

About the author

Admin


What are your thoughts?