Лев Лукомський: «У мого стартапу є майбутнє!»
1,233 views

Лев Лукомський: «У мого стартапу є майбутнє!»

Лев Лукомський — звичайний хлопець, який займається програмуванням. Рік назад він почав вивчати технологію “Ruby on Rails” у школі реалізації ідей. Відтоді, як зізнається сам Лев, його переслідують стартапи. Власне про перший стартап хлопця«Швидкі оголошення» і буде сьогоднішня наша розмова.

— Лев, розкажіть, будь ласка, як виникла ідея робити саме такий стартап?
— Цей стартап виник в рамках навчання у школі реалізацїї ідей, де потрібно було придумати тему для навчального проекту. Спочатку в планах було зробити аналог твітера, відомого сервісу мікроблогінгу. Але, оскільки такий сервіс вже існує, вирішили створити щось подібне, однак з оголошеннями. Так як ми будували проект на сучасних технологіях, враховуючи останні тенденції Веб 2.0, то він мав бути кращим, зручнішим і швидшим. Звідси і виникла назва «Швидкі оголошення». Тобто сама ідея стартапу фактично з`явилась спонтанно.

— А що далі? Вирішили зібрати команду чи покластись лишень на свої сили?
— Загалом у школі нас було чоловік 8 на різні проекти. Відповідно, над проектом «Швидкі оголошення» працювали двоє: я, Лукомський Лев, та Ігор Гук. Також нам допомагали наші тренери — Олександр Бондар та Руслан Киричук.

— А яким чином Ви визначали, що увійде у перший прототип?
— Оскільки наші оголошення — новомодні і швидкі, то ми в першу чергу фокусувались на тому, щоб наш сервіс був максимально простим та зручним. Ми поставили собі за мету, щоб люди могли швидко додати оголошення і зручно їх переглянути. Ідей щодо вдосконалення цього суперсучасного сервісу було багато. Це його геолокація, інтеграція з твітером, фейсбуком тощо. Щоправда, у стислий термін ми цього не встигли зробити, тому обрали головне: будування, перегляд, додавання оголошень, перегляд коментарів, теги. Так як наш сервіс мав нові підходи до типових сайтів, то ми також помістили можливість додавання відгуків. Основна думка була – «зробити мало, але якісно», тож у нас вийшло навіть попрацювати трохи над дизайном.

— Чи відкрили Ви для себе щось нове під час роботи із даним стартапом?
— Нове… я зрозумів що стартап насправді зробити просто. Потрібна ідея. А будь-яку ідею вже можна дослідити, поспостерігати її у конкурентів, придумати щось краще ніж у них, придумати щось таке, чого ще не було. Словом, цей перший проект надав мені впевненості.

— Рекламу і маркетинг використовувати не думали?
— Ми практично не рекламували наш проект, лишень показали його на черговій зустрічі Lviv Startup Club. Там ми отримали відгуки, але наразі в розкрутці воно не сильно допомогло. Зрештою, після того як ми зробили «Швидкі оголошення», у нас знайшлися інші справи, та ж робота, тому ми це все закинули.

— Тобто основна робота- єдина причина поточного стану проекту?
— Фактично так, плюс ще хочеться мати особисте життя, а стартап — це невизначеність. На стартапі у перший період не буде грошей і невідомо чи вони взагалі будуть. Я ж поки що не можу піддатися такій спокусі. Але цілком можливо завдяки людям, які будуть мене підштовхувати, надихати, завдяки якимось хорошим відгукам або пропозиціям від когось, я почну цим займатися.

— Назвіть, будь ласка, три найбільші помилки, які виникли під час роботи над даним стартапом
— Ну, по-перше, немає натхненника проекту. Натхненник — це людина, яка постійно буде всіх розштовхувати, розповідати який це класний стартап, і як багато грошей ми на ньому заробимо. По-друге, забагато думаємо, а треба більше робити, експериментувати. І
по-третє, потрібна хороша команда. Дійсно, важлива не тільки ідея. Ідея відіграє десь 5-10 відсотків, у проекті дуже важливим є і професіоналізм.

— Тобто двох людей було замало?
— Ні, двох людей достатньо, але це мають бути дуже хороші розробники з високою мотивацією.

— А звідки брали натхнення?
— Насправді, нам цікаво було просто щось робити і робити класно. В процесі завжди виникають ідеї як це можна вдосконалити, зробити унікальним, оцінити конкурентів. До речі, оцінюючи конкурентів, львівських принаймні, ми знайшли тільки недолугі сайти, які не відповідають сучасним тенденціям.

— На яке питання Вам би хотілось отримати відповідь, але її досі немає?
— Який найкращий шлях розвитку проекту. Наразі наш проект є в зародковому стані і в нього є декілька шляхів розвитку. Зараз стартап просто висить в інтернеті, і його життя у великій мірі залежить від того чи сподобається він людям. У нас хороша ідея і вона може вистрелити, але потрібно добре подумати над тим, як нам представити проект, яку бізнес модель обрати. Найімовірніше, наш стартап стане глобальною платформою для сайтів оголошень. Тобто це буде Open source проект, де люди просто зможуть стягнути і встановити безкоштовно двигунець. Як на мене, це накращий шлях розвитку проекту, оскільки люди люблять халяву. А заробити ми зможемо на усіляких другорядних речах: на доповненнях, на підтримці, на рекламі.

— Чи вважаєте Ви успішним свій стартап?
— Наразі стартап не є успішним, але в нього є майбутнє. Якщо за нього серйозно взятися, він буде приносити гроші. Думаю, якщо проект буде популярним, наші телефони будуть розриватись і все буде добре (сміється -авт.)

— Що б Ви побажали читачам статті?
— Шукати натхненника проекту, більше робити, менше думати, експериментувати, збирати хорошу команду, працювати тільки з найкращими людьми. Це і є секрет успіху.

About the author

rchayka Засновник та головний редактор StartupLine. Стартап-консультант. Особистий блог про високотехнологічний бізнес - www.rchayka.com


What are your thoughts?