Єдинороги і День Х. Гряде новий крах інтернет-компаній?
301 views

Єдинороги і День Х. Гряде новий крах інтернет-компаній?

Сьогоднішні тривоги з приводу завищеної оцінки технологічних компаній, які ще не вийшли на біржу, дуже нагадують дебати навколо інтернет-бульбашки початку XXI століття. А тим часом кількість «єдинорогів» (стартапів, оцінених більше ніж в $ 1 млрд) продовжує зростати. Жодна компанія, профінансована венчурним капіталом, не отримувала таку оцінку до IPO не те що в 2000 році, але навіть сім років тому, а сьогодні 14 таких компаній оцінюються більше ніж в $ 10 млрд кожна.

І наслідки сучасної драми будуть не такими, як наслідки краху доткомів 16 років тому. Перш за все, оцінка публічних технологічних компаній на даний момент цілком розумна. І навіть обвал вартості приватних стартапів, які ще не вийшли на біржу не зробить серйозної погоди на фондових ринках.

Уроки історії

Технологічна бульбашка 2000 була бульбашкою публічних компаній. На початку 1998 року оцінка технологічних компаній була на 40% вищою, ніж для інших корпорацій, а на піку у 2000 році – на 165%. Але капіталізація найбільшого стартапу в ті часи ледь сягала $ 6 млрд – небагато за теперішніми мірками. І багато в чому бульбашку роздмухували не Інтернет-компанії, а телеком-компанії.

У 2015 році публічні технологічні компанії не оцінюються настільки завищено: їх капіталізація – в середньому 20 річних доходів, всього на 10% вище, ніж в середньому по ринку, і менше, ніж в середньому за останні 20 років. Більш того, ці оцінки, як правило, пояснюються високими очікуваннями зростання. Ринок, звичайно, може помилятися, але в даному випадку ці очікування цілком стабільні. Виняток – Китай, де технологічні компанії зараз оцінюються з премією 190% до ринку. Але і це відбувається тому, що китайський онлайн-ринок більший за американський і росте набагато швидше.

Зараз все по-іншому?

Більшість сьогоднішніх «єдинорогів» досягли мільярдної оцінки всього за останні півтора року. Близько третини з них – з Каліфорнії, 20% – з Китаю, ще 15% – з східного узбережжя США. Середній розмір венчурної інвестиції за 2013-2015 роки зріс у два з гаком рази. Ця галузь накопичила колосальні гроші: обсяг неінвестованих коштів венчурного ринку виріс з $ 100 млрд в 2012 році до $ 150 млрд в 2015 році. На ринок прийшли нові групи інвесторів – великі фонди і просто багаті люди і завдяки всьому цьому стартапи збирають набагато більше коштів до IPO, ніж раніше.

Ринки приватних інвестицій пов’язані з публічними ринками: у венчурних інвесторів є очікування, що компанії, в які вони вкладаються, вийдуть на біржу або їх куплять публічні корпорації. І нинішній розрив в оцінках між цими ринками врешті решт вирішиться: або ми побачимо серію IPO з більш низькими оцінками, або оціночна вартість компаній на стадії до IPO в якийсь момент різко впаде.

Поки багато що вказує на перший сценарій. Деякі інвестори пізньої стадії вже переоцінили свої вкладення в компанії-«єдинороги» і IPO стартапів все частіше залучають менше капіталу, ніж очікувалося до виходу на біржу. Крім того, тепер технологічні компанії залишаються приватними в три рази довше. Набагато більше стартапів відкладають IPO до отримання першої бухгалтерського прибутку. У 2001-2008 роках менше 10% IPO в технологічному секторі пройшли після виходу компанії на прибутковість, а після 2010 року майже 50% вийшли на біржу після виходу на беззбитковість. Тепер на біржу виходять більші і зрілі компанії.

Але ситуація для стартапів, що виходять на IPO, була непростою. За 1997-2000 роки 898 технологічних компаній з США вийшли на біржу з сумарною капіталізацією на момент виходу близько $ 171 млрд. До 2005 року на біржі залишилися всього 303, а до 2010 – 128 з цих компаній. У 2000-2010 роках середній дохід на акцію у цих компаній був негативним: -3,7% на рік.

Американці і китайці

Сумарна ринкова капіталізація публічних інтернет-компаній – близько $ 1,5 трлн. Дві третини цієї суми припадає на компанії з США, а майже все інше – на китайські компанії, які теж вийшли на американські біржі (менше 5% – компанії з інших країн). І цікаво, які «єдинороги» – з США або з Китаю – легше перенесуть майбутній бульбашкотрус.

Різниця між ними велика, і за ким перевага до кінця не зрозуміло. Три чверті китайських «єдинорогів» (і менше половини американських) працюють в основному онлайн і користувачі американських і китайських стартапів майже не перетинаються. База користувачів на китайському ринку вдвічі більша, ніж в США; ринок електронної торгівлі теж набагато більший і зростає в три рази швидше. Три китайських інтернет-гіганти – Baidu, Alibaba і Tencent – інвестували в безліч китайських «єдинорогів», полегшуючи їм доступ до сотень мільйонів користувачів.

У Китаї також висока частка посередників – стартапів, які є каналами або посередниками для інших компаній і працюють за комісію. Серед китайських «єдинорогів» таких близько третини, тоді як в США – трохи більше 10%. І американські стартапи швидше адаптуються до глобальної аудиторії.

Ринки приватних інвестицій здаються більш уразливими до кон’юнктури. Але важливо бачити більш загальну картину: капіталізація американського і китайського фондового ринку тільки в січні 2016 року скоротилася на $ 2,5 трлн. Сумарна поточна оцінка всіх «єдинорогів» – близько півтрильйона доларів. І будь-яка зміна цієї вартості, швидше за все, буде не такою серйозною, як та, що сталася під час минулої технологічної бульбашки.

Повна версія

About the author

Mariana Lutsiuk


What are your thoughts?