Віктор Достов: «Гроші – найбезпечніша річ».
1,073 views

Віктор Достов: «Гроші – найбезпечніша річ».

В рамках Lviv Business Angels Summit II, який минув 27 серпня 2010 року у Львові, Ростислав Чайка, встиг узяти невелике інтерв’ю у засновника PayCash та голови ради «Асоціації Електронних Грошей», Віктора Достова. Про бізнес-шлях, стратегію та ключові рішення пана Достова, власне, у нашій розмові… 

— Вікторе, розкажіть, будь ласка, як усе починалось? Чому Ви вирішили зайнятись платіжними системами?
— Це довга історія. Я певний час займася фізикою, а саме нано-структурами. Захистив дисертацію, з’їздив до Китаю… Знаєте, люди шалено багатіють або банкрутують не через щоденні рішення. В житті є лишень кілька ключових подій. Я впевнений, що Біл Гейтс на своєму шляху зробив 3-5 важлвих кроків і став «Білом Гейтсом». Інша річ, коли люди в ці моменти звертають не туди… Так вийшло, що я почав займатись телекомом. Це був один з перших інтернет-провайдерів, а я був чисто найманим співробітником. Потихеньку ми самі почали інвестувати фінанси в телеком і, власне, цим доволі довго займались. Зрештою, мені це набридло, і я перемістився в інтернет-платежі. Це було нічим не вмотивоване рішення. Мені просто подзвонили люди, спитали чи хочу я цим займатись. Зустрілись, поговорили. Почали працювати, без жодного розуміння того, що ми займаємось венчурним чи інноваційним бізнесом. Тільки роки через три, коли ми почали їздити до США, коли ця тема стала жвавою, ми усвідомили, що у нас дійсно стартап. Після цього ми запустили нові проекти. Коефіцієнт їх виживання виявився не дуже високим, але певну кількість ми доволі вигідно продали.

— Чи можете виокремити 3 ключові моменти які привели до нинішньої ситуації Вашої справи?
— В житті присутній дуже великий елемент випадковості, який недооцінюється. От, до прикладу, чому Іванов став успішним бізнесменом, а Сидоров не став? Зазвичай це пояснюють тим, що Іванов дуже розумний, усе прорахував правильно, а Сидоров, він дурень. Насправді ж, наші рішення не завжди аналітичні. Ви не можете подумати куди йти: направо чи наліво. І це дійсно випадковий процес. Це абсолютна унікальна ситуація. Вона, до речі, корелює з першим Вашим питанням. Пригадую, потрапила мені на очі стаття про односторонні функції, читав, не міг відірватись. Прийшов на співбесіду до Paycash, а мова зайшла якраз про них (функції). На той час у Росії, мабуть, чоловік з 10 знали що таке одностороння функція. От яка вірогідність того, що з 10 людей, двоє зустрілись в одній точці, вона нульова! Я зрозумів, що це тонкий дзвіночок і треба йти. Ось, власне, і є перший момент.
Другий момент — це те, скільки я на цьому проекті заробив. А третій… Одного разу наша компанія мало не розпалась через дурницю, через сингулярний ризик. В один момент ми думали, що справа помирає і її треба закривати. На щастя, ми цю ситуацію розрулили.

— А що для Вас простіше: власноруч створювати проект і згодом знаходити інвесторів чи відразу збирати команду?
— Я абсолютно не вмію сам запускати стартапи. Більшість ідей – це ідеї моїх партнерів. Я ж знаю, що і як робити з ними далі. Зрештою, у нас є надійна команда, яка складається з 3-4 чоловік, і, яка успішно працює 10 років.

— Хто, на Вашу думку, кращий: партнер чи інвестор? 
— В даному випадку, гроші – найбезпечніша річ. Від них не залежить те, що станеться далі з людиною чи проектом. А от частка в компанії – це завжди головний біль. Якщо Ви пересваритесь, що буде далі – невідомо. Наприклад, Ваші партнери можуть перевести усі активи в іншу фірму, а Ви залишетесь ні з чим. Такий ризик завжди присутній.

— Вікторе, у Вас доволі багато проектів. Як Ви встигаєте за всім слідкувати? Яка Ваша стратегія?
— У мене це не дуже добре виходить, у мене з тайм-менеджментом великі проблеми (сміється-авт.). Для мене б оптимально було знайти кілька надійних людей, які б цим займались. На жаль, відшукати людину, яка б керувала малим проектом – це достатньо дорого і дуже складно. Зрештою, я намагаюсь братись за такі речі, які не вимагають 100-відсоткової фізичної присутності.

— На доповіді Ви згадали про відмінність фінансування закордонних і вітчизняних стартапів. Як Ви бачите майбутнє останніх?
— У нас немає культурологічного поняття стартапу. Люди не звикли до вірогідності повної втрати грошей, які вони вкладають у проект. Сьогодні із 10 стартапів вистрелює 1, це лотерея. В принципі, гроші є, і є багато людей, які готові інвестувати. Та, на відміну від Америки, де є культура таких інвестицій, у нас її наразі немає. Я думаю, що потихеньку ситуація буде змінюватись. Не так кардинально як в США, але рух буде.

— Чого, на Вашу думку, більше: нових ідей чи копій? 
— Якщо ми говоримо про успішні стартапи, то тут краще працює механізм творчого копіювання. Під це легше отримати гроші. Коли люди придумали щось зовсім нове – це страшно. А коли людина каже: «Ну от є твіттер, зробімо український аналог, а потрібен він тому, тому і тому». Зрештою, всі бачать, що твіттер працює, значить і тут працюватиме.

— Вікторе, як би Ви охарактеризували свій поточний внутрішній стан? Ви і далі розвиваєте нові проекти чи відпочиваєте в стороні?
— Я пробував відійти від справ на пів року і зрозумів, що відпочивати я не вмію. Був один момент, коли я зрозумів, що з одного боку я займаюсь платіжними рішеннями, а з іншого – перетворююсь на «One trick pony». Спробував себе у чомусь іншому, зрозумів, що іншого мені не придумати. Наразі тісно співпрацюю з російською асоціацією учасників ринку електронних грошей. Зараз ми мусимо ухвалити закон для правильного регулювання електронних коштів у Росії.
— Поділіться, будь ласка, планами на майбутнє
— Можливо, буду дрейфувати від участі у бізнесі до питань стратегічного управління. Мені вже не дуже цікаво вирішувати поточні проблеми. Корисніше буде, якщо я витрачатиму час на обговорення куди і як рухатись далі компанії. А взагалі-то я не займаюсь довгостроковим плануванням. Адже ще 10 років назад усе було геть інакшим. Та й мені, на щастя, зараз є чим займатись.

К. Артюхова

About the author

rchayka Засновник та головний редактор StartupLine. Стартап-консультант. Особистий блог про високотехнологічний бізнес - www.rchayka.com


What are your thoughts?