Денис Попель: «friendbuzz – хороший спосіб бути в тренді IT- прогресу»
1,295 views

Денис Попель: «friendbuzz – хороший спосіб бути в тренді IT- прогресу»

Останнім часом українські користувачі почали активно користуватися сервісами блоггінгу, в тому числі й таким його різновидом – як мікро- та мініблогінг. Популярні закордонні сервіси мають успіх серед переважно англомовної аудиторії, оскільки вони створені американськими компаніями, які, очевидно, не вважають європейські ринки досить пріоритетними, оскільки їхні продукти недостатньо або й зовсім не локалізовані. Це й було однією з причин для створенняFriendbuzz — служби мініблогів з приємним дизайном, яка є простою і зрозумілою будь-кому.

— Денисе, розкажи, будь-ласка, як виникла ідея створенняFriendbuzz?
— Friendbuzz почався як один з хобі-проектів, проте друзі, які були першими користувачами, стали досить активно користуватися і активно давати поради щодо можливостей служби. А сама ідея прийшла завдяки популярному американському сервісові мікроблогів – хоча від самого початку Friendbuzz мав ширший набір можливостей та хороший контроль приватності для повідомлень.

— А яким чином ти визначав, що увійде до прототипу?
— Фактично всі функції були додані на самому початку – власне можливість вести мініблог та слідкувати за іншими користувачами і додавати атачменти до повідомлень. Дуже багато порад надходило від друзів, тому перший прототип вийшов досить функціональним. Можна сказати, що від моменту створення постійно вносяться якісь малі поправки, і проект розвивається поступово, а не «стрибками».

— Як щодо команди? Чи шукав ти напарників, чи створював усе власноруч?
— Наразі для розробки запланованих функцій в команді немає гострої потреби. Щоправда, я не проти залучити до проекту хорошого дизайнера, який би міг приділяти Friendbuzz достатньо багато часу. Зрештою, якщо знайдеться людина чи компанія, яка запропонує цікаві ідеї і партнерство, я буду лише «за».

— Денисе, яким ти бачиш майбутнє Friendbuzz? Чи є якісь особливі плани?
— У Friendbuzz можуть реєструватися як звичайні користувачі, так і організації – кафе, ресторани, театри, ЗМІ чи музичні групи. Саме для організацій ми плануємо додати можливості, які дозволять їм краще взаємодіяти зі своїми споживачами, відвідувачами, чи просто прихильниками. Тобто ми хочемо зробити своєрідний мікс із соціальної мережі і маркетингового інструменту. Тому зараз потрібно залучити достатню кількість саме корпоративних користувачів. Крім цього, є ще ряд ідей, які ми хочемо втілити вже найближчим часом.

— Ну, в такому разі, мабуть, потрібні реклама і маркетинг…
— Для залученя маркетингової фірми, яка б могла провести ефективну кампанію, потрібна значна сума грошей. Хотілося б відразу охопити дуже велику аудиторію, яка б перетворилась на активних користувачів. Для цього необхідно залучити інвестиції. Наразі реклами, яка б походила саме від нас, не було. Єдине, що ми робимо, — розсилаємо прес-релізи, коли додаються нові можливості, проте, зіткнулися з тим, що переважна більшість ЗМІ ігнорує сферу українських стартапів або просто пропонує робити платні публікації. А притік нових користувачів наразі відбувається через існуючих, які запрошують своїх друзів.

— Які досвід і досягнення ти міг би відмітити за час роботи з цим проектом?
— Вважаю, що досягнення вже в тому, що Friendbuzz працює. Він розвивається, і не виникає бажання його закривати. Тішить і те, що, навіть, зустрічаючи критику, руки не опускаються. У цьому стартапі є ядро, активна аудиторія, яка підтримує нас морально. Щодо досвіду – це хобі-проект, який вийшов «у люди», і досвід управління ним лише здобувається.

— А чи можеш виокремити 3 помилки, які виникли у роботі з Friendbuzz?
— Мабуть, Friendbuzz потрібно було запускати «в маси» від самого початку. Протягом цього року велика кількість українців перетекли на фейсбук і досить багато – у твіттер. Можливо, якби вони почули про Friendbuzz раніше, вони б стали активно користуватися ним. Хоча, підкреслю, Friendbuzz є в першу чергу сервісом мініблогів, тобто він спрямований на активне дописування – ми досить відмінні від мереж типу фейсбука, і від самого початку ми не намагалися копіювати твіттер, а створити сервіс мініблогів з іншим набором функцій, тому сказати, що Friendbuzz — клон цієї мережі — буде трохи невірно.

По-друге, можливо трохи запізно виникло усвідомлення необхідності здійснення певних фінансових вливань у проект.
По-третє, ми трохи втратили трохи часу на перебуванні у стані прототипу; можливо, слід було відразу запускати готовий продукт.

— До речі, щодо фінансів, чи плануєш вкладати інвестиції у проект?
— Наразі проект фінансується з власних джерел, проте, зрозуміло, що із зростанням аудиторії витрати значно виростуть – як і на техзабезпечення, так і на підтримку користувачів. Якщо ми вирішимо провести масштабну промо-кампанію, необхідно залучати фінансового інвестора. Якщо ж ми домовлятимумося про співпрацю з популярними порталами з метою розвитку Friendbuzz як одного з їхніх сервісів, тоді це було б партнерство в обмін на аудиторію.

— А загалом, як ставишся до інвестицій? Це позитивно, чи негативно?
— Однозначно, позитивно. Залучаючи фінансового інвестора, ваш стартап перетворюється на повноцінну для вас роботу. Інвестор платить зарплатню для того, щоб ви розвивали свій проект. Ясна річ, що він згодом матиме свою частку — це обумовлюється. Хоча відомі випадки, коли проект був проінвестований ззовні і потім викуповувався своїми ж засновниками.

— Денисе, а що було для тебе важким у роботі з Friendbuzz?
— Власне над проектом якихось труднощів не виникало. Виникають проблеми вже в просуванні. Якщо впаде динаміка активних людей, то треба буде кардинально щось змінювати.

— Роботи чимало, практично усе власноруч, а звідки ж натхнення?
— Натхення приходить через розвиток і бажання бути в курсі останніх технологій. Friendbuzz — хороший спосіб бути в тренді IT- прогресу. Це не самонавчання для того, щоб піти працювати в солідну IT-компанію, — це, в першу чергу, для себе. Є певний результат, досягнутий власними силами.
— Чи виникало у тебе питання, на яке немає відповіді, але на яке б дуже хотілось її отримати?
— Банальне питання: «Наскільки швидко зареєструється мільйонний користувач» :). Якби було таке питання, і відповідь на нього, було б нецікаво, напевно.

— Як гадаєш, чи успішний твій стартап?
— З моєї точки зору — так. Ми проіснували більше 8 місяців у відкритому режимі, і щодня у нас реєструються користувачі, є певний рівень відвідуваності. Відповідно, є прогрес.

— І традиційно, на завершення розмови, що побажаєш читачам? 
— Успіхів і гарних ідей. Долучайтеся до нас, приводьте друзів та підказуйте нам, які би ви хотіли нові можливості у Friendbuzz. Загалом, хотілося би побажати усім співвітчизникам підтримувати вітчизняні веб-проекти — Україна є постачальником чи не найкваліфікованіших кадрів у галузь ІТ, а потужних веб проектів фактично немає. Не слід думати, що активно використовуючи українські ресурси, ти помагаєш якійсь одній людині. Успішне українське підприємство створює робочі місця, сплачує податки та займається благочинністю власне в Україні.

спілкувалась К. Артюхова

About the author

rchayka Засновник та головний редактор StartupLine. Стартап-консультант. Особистий блог про високотехнологічний бізнес - www.rchayka.com


What are your thoughts?