Продавати – легко разом з Верташоп!
912 views

Продавати – легко разом з Верташоп!

Якщо людина займається торгівлею в офлайні, то, рано чи пізно, у неї виникне ідея перевести свою справу і в он-лайн проект. Добре, якщо вона розуміється у програмуванні і написати сайт під магазин для неї не проблема. А що ж робити, якщо людина від цього далека? Рішення даного питання знайшов Олександр Бондар, створивши Верташоп. Власне, про усі нюанси та особливості роботи проекту у нашому інтерв`ю… 

— Олександре, розкажи, будь ласка, трішки про себе, і про те, як виникла ідея робити такий стартап.
— Я програміст-фрілансер, роблю сайти і програми для інтернету. Якось захотілось зробити проект, який би приносив гроші. Виникло бажання мати щось своє, щоб працювати не за зарплатню, а працювати над цікавою річчю. Сам Верташоп побачив 2 переродження. Колись давно це був каталог одягу. Потім двигунець переріс в магазини, які я робив для знайомих. А потім подумалось, що було б класно зробити таку систему, яка дозволила б створювати ті ж самі магазини легко і просто. На той час на ринку такі рішення вже успішно працювали в Канаді та США. Я познаходив варіанти у конкурентів. Я побачив, що вітчизняний ринок конкретно такою послугою не зайнятий. Було кілька варіантів з орендою інтернет-магазинів, але це було не те. Розробники просто створювали магазин, ставили його на окремий хостінг і клієнт його винаймав. Було вирішено створити одну систему. До проекту ми взялися двоє, я та мій друг Руслан.

— А що далі? Як ти вирішив що увійде до першого прототипу?
— Максимально відкидав непотрібні речі. Ми відразу відхилили такі функції, як автоматична оплата та автоматичне визначення ціни за доставку. Власник магазину у Верташоп міг власноруч писати, що він хоче. До того ж в Україні оплата переважно йде банківським переахунком чи поштовим переказом, автоматичний розрахунок картками працює в дуже вузькому спектрі. Тому я повністю від цього відмовився.

— А яким чином складалась ситуація з командою: чи шукав окремо для проекту людей?
— Ми працюємо разом з Русланом Киричуком. Спочатку це було в режимі проекту вихідного дня. Тобто збирались в суботу-неділю і щось програмували. Працювали достатньо довго і побачили, що у нас це непогано виходить. Так і виникла наша команда. В майбутньому із задоволенням її розширю. Зараз дуже б хотів знайти дизайнера, який мав би бажання і можливість інвестувати в проект свої час та дизайн.

 Верташоп – дуже хороша ідея, втілена в життя, але такі речі, мабуть, потребують реклами. Що ти робив із цим аспектом?
— З реклами був Adwords. Він виявився не дуже ефективним, тому і використовувався недовго. Десь півтора-два місяця. Ми витратили на нього небагато, близько ста доларів. Ефект — люди створювали магазини, дивились що це таке, і на цьому все завершувалось. Я вважаю, що тут і мінус дизайнерський. Адже коли створюєш магазин, на початках він виглядає дуже сіро, ніяко. Немає додаткових тем, які можна вибрати і з якими можна працювати. Я думаю, що це відлякувало 99% людей. А існуючі клієнти — це люди, яким я спочатку показав, розказав, запропонував дизайн.

Також пробували робити прямі продажі, ходити в фірми, офіси, які, можливо, б зацікавились інтернет-магазином, залишав їм буклет. Кому подобалось – робили замовлення. Такий хід працював краще, але не ефективно.

— Олександре, а які досягнення ти б міг відзначити у роботі з цим стартапом?
— Оскільки я програміст і дуже люблю свою справу, то технічно зробити проект не складає жодних труднощів. Та коли настачає час для продажів, і якщо немає людини, яка цим займеться, яка візьме на себе певну частину обовязків, проект помре. Якщо ж тягнути далі стартап власноруч, то це вже не таке задоволення. І ти його тягнеш просто для того, щоб він жив. Та часом, ентузіазм повертається, коли до тебе приходить новий клієнт. Власне, існуючі клієнти і тримають на плавуВерташоп. Вони залишають відгуки хочуть від тебе нових функцій. Це стимулює і залишає проект живим.

З усіх моїх стартапів Верташоп пройшов максимально довгий шлях. Я презентував його на Lviv StartUp Club, а також у Києві. Таким чином з`являється досвід спілкування з різною публікою: як технічною, так і з простими людьми. Зрештою, наш проект живий, він розвивається (хоч і дуже повільно), в нього є платні клієнти. І це вже досягнення…

— Чи можеш відзначити 3 помилки, які траплялись під час роботи над даним стартапом?
— З технічної сторони помилок не бачу. Хоча ми мало приділили уваги дизайну шаблонів. З точки зору організації роботи, мені б хотілось витрачати більше часу на Верташоп. Але, так як це не основний проект, то, як такої, змоги у нас немає. Інших помилок поки не бачу, адже ми ще не зробили достатньо кроків, щоб наламати багато дров. Наразі є просто недопрацювання.

— А що було найбільш важким у роботі?
— Розвивати важко. Тут пропадає момент, коли є результат. Адже, коли ти створюєш проект, ти бачиш, ага, ось воно створено, функціонує добре. А коли в хід ідуть маркетинг і продажі, ти можеш працювати місяць без результату.

— Рано чи пізно, у стартапі постає питання залучення інвестицій. Чи використовував ти такі фінансові можливості?
— Ні, усе, що витрачено на проект – власні кошти. Ну а рішення щодо використання інвестицій залежатиме від конкретної ситуації. З однієї сторони, залучити кошти — добре, але це буде вимагати повного занурення у проект. З іншого боку, я все-таки планую вкладати у Верташоп свої гроші. Я б не сказав, що інвестиції — це позитивно чи негативно. Вони є і все. Просто в певний момент ти вирішуєш чи тобі це потрібно. Ринок для мого стартапу, він невеликий. Залучати туди малі гроші мені нецікаво, а для серйозного фінансового вкладу – немає зацікавленого інвестора.

— Чи виникало у тебе під час роботи з проектом питання, на яке немає відповіді, але на яке б ти її хотів отримати?
— Питання «Як і де рекламуватись, щоб знайти своїх клієнтів». Але скажу, що я багато й не робив, щоб отримати відповідь на нього. Я бачу, що попереду ще багато роботи. Чи будуть там такі питання, я не знаю. Зрештою, побачимо.

— Олександре, чи можеш ти назвати успішним свій стартап?
— Я вважаю, що він живий і це добре. Він не приносить багато грошей. Але я бачу перспективи. Якщо я знайду та залучу до проекту правильних людей (а вони десь тут навколо є), і якщо вдасться з ними домовитись, то це буде успішний стартап. А сьогоднішній його вигляд можна охарактеризувати фразою «пациент скорее жив, чем мертв» (сміється –авт.).

— Ну і на останок, що б ти побажав людям, які вирішили створити стартап?
— Ну, якщо вони вже твердо вирішили робити стартап, то бажаю щоб це рішення було твердим і незламним!

спілкувалась К. Артюхова

About the author

rchayka Засновник та головний редактор StartupLine. Стартап-консультант. Особистий блог про високотехнологічний бізнес - www.rchayka.com


What are your thoughts?