Як обрати співзасновника?
1,130 views

Як обрати співзасновника?

Вибір співзасновника – дуже важливе рішення. Це важливіше, ніж сам продукт, ринок та інвестори.

Ідеальна команда — це двоє індивідуальностей одного віку і фінансового положення, із взаємоповагою і досвідом співпраці. Одна з них буде відмінно орієнтуватись у створенні продуктів, друга — у їх продажу.

СИЛА ДВОХ
Двоє – якісна кількість, яка допоможе уникнути«проблему трьох тіл». Згадайте Джобса і Возняка, Алена і Гейтса, Елісона і Лейна, Хьюлета і Пакарда, Ларі і Сергія, Янга і Філо, Омідьяра і Скола.

Варто зазначити, що компанї з одним засновником можуть працювати, не зважаючи ні на що (Привіт Марку Цукенбергу!). Аналогічну змогу мають і компанії з трьома засновниками (Привіт @biz, @ev, і @jack). Щоправда, в компаніях-трійках політика може бути доволі жорсткою (неформальні угрупування, боротьба за крісло тощо), але це піддається контролю. Четверо — вкрай нестабільна цифра, а от п’ять – у сам раз. Якщо четверо-п’ятеро засновників компанії працюють, то це пояснюється тим, що ДВОЄ просто домінують над ними.

Двоє засновників добре спрацьовуються, тому що вони легко можуть знайти спільну мову, досягнути одностайності і вирівняти інтереси. У них немає верхньої політики, зате є ставки на високе пост-фінансування.

СПІЛЬНА ІСТОРІЯ
Ви не одружитесь на людині, яку щойно зустріли. Спершу будуть стосунки. Пройдіть через певну складну ситуацію, можете спробувати «дилему в’язня» або антагоністичні ігри. Просто, якби етичність була прибутковою, всі б були етичними.

ОДИН СТВОРЮЄ, ДРУГИЙ ПРОДАЄ
Кращі розробники зуміють представити прототип і, можливо, навіть створити весь продукт від початку до кінця. Кращі продавці зуміють продати продукт клієнтам, партнерам, інвесторам і співробітникам.
Людина, яка продає – не обов’язково продавець чи «бізнес хлопець». Вона може бути і техніком. В той же час, ця людина має володіти засобами впливу. Біл Гейтс і Стів Джобс не є продавцями, але вони успішно продають свій продукт.

НЕОБХІДНІСТЬ В УНІФІКОВАНИХ МОТИВАХ
Якщо один засновник хоче створити хороший продукт, інший – заробити гроші, а ще один просто бути популярним, роботи не буде.

Зверніть особливу увагу на те, що справжні мотивації показують, а не декларують.

КРИТЕРІЇ: ІНТЕЛЕКТ, ЕНЕРГІЯ, СУМЛІННЯ
Це не дитина з якою Ви росли поруч. І не людина, яку Ви найбільше любите. Ні, це не хакер, який готовий працювати безкоштовно. Це хтось з надзвичайно високими інтелектом, енергією та сумлінністю. Пам’ятайте про ці три критерії при оцінці та виборі співзасновника…

НЕ ПОГОДЖУЙТЕСЯ
Якщо у Вас немає відчуття, що Ваші дії правильні – шукайте інші варіанти. Якщо ви йдете на компроміс, продовжуйте шукати. ДНК компанії встановлюється засновниками, і її культура є продовженням їх особистостей.

ОБИРАЙТЕ «ХОРОШИХ ХЛОПЦІВ»
Уникайте занадто раціональних недалекоглядних мислителів. У раціональності є свої оцінки. Беріть в партнери людину або ірраціонально-етичну, або таку, яка віритиме у те, що хороші хлопці фінішують першими. Не забувайте остерігатись зрадників.

ТЕ, ЧОГО ВИ НЕ ЗНАЄТЕ
Засновники бізнесу, які не товаришують з кодуванням, використовують погані проксі для вибору технічних партнерів (10 років з Java!). Технічні засновники, які не розуміються у продажі, також використовують погані проксі (”Harvard MBA!”). Добре вивчіть іншу сторону, щоб уявити чітку картину ситуації. Якщо Ви не сильно вражені, рухайтесь далі.

FAQs
А що, як «правильний хлопець» вже має свій стартап? Переконайте його працювати у Вас із частковою зайнятістю. Він опуститься зі своєю ідею, як тільки-но Ваша почне свій підйом.

ЗЛАМИ І ТРУДНОЩІ
Якщо ви збираєтесь розійтись із співзасновником, робіть це рано. Впорядкуйте власний капітал, щоб компанія могла йти далі, і знайдіть нового надійного партнера, щоб компенсувати нестачу. Створіть відділ засновників (як “Pre-Nup”), щоб в разі розвалу компанії, вберегти її від «бруду». Зррештою, створення великої компаніі без партнера – це як ріст дітей без…

Ви помітили, що майже все, що я написав, можна віднести до теми знайомства і шлюбу. Збіг? Ідіть вперед і розмножуйтесь!

Першоджерело

Переклад К. Артюхової

About the author

rchayka Засновник та головний редактор StartupLine. Стартап-консультант. Особистий блог про високотехнологічний бізнес - www.rchayka.com


What are your thoughts?