10 способів підвищити особисту ефективність
998 views

10 способів підвищити особисту ефективність

Для тих, кому бракує сили волі розвивати особисту ефективність, будуть корисні прості поради, які можна досить швидко застосувати в житті:

1. Виділяйте по три головні завдання дня, тижня та місяця

Почніть робочий тиждень з питання: «Якби сьогодні була п’ятниця, які три речі я хотів би бачити вже виконаними?» Наприклад: «Підготовлену ​​презентацію для ради директорів» або «Я за тиждень я пробіг 20 км». На початку кожного дня формулюйте відповідь на аналогічне питання кожного дня. В ідеалі цілі на день повинні узгоджуватися з цілями на тиждень.

У п’ятницю проводите аналіз зробленого за тиждень і як йдуть справи в різних сферах. Визначте три сфери, в яких справи йдуть добре, і ще три «проблемних». Наступного понеділка при складанні плану на тиждень враховуйте це.
Такий підхід можна використовувати і для довгострокового планування. Він дозволяє концентруватися на цілі, а не на засобах її досягнення, іншими словами – бути гнучким у своєму підході, але постійно пам’ятати про пріоритети.

2. Візуалізуте плани

Багато хто думає, що довгострокові плани – це список завдань в Excel. Однак плани можна не тільки записувати, але і малювати. І не обов’язково на папері – можна просто в уяві.

Починайте кожен день з того, щоб якомога яскравіше уявити позитивний результат того, що ви запланували. І не забувайте час від часу візуалізувати глобальні плани. Посадити дерево, побудувати будинок, виростити сина – це відмінні цілі, але краще заздалегідь уявити, що це буде – вишня або береза. Швидше виросте!

3. “Ні” прокрастинації

Як зазвичай починається робочий день? Приходиш, включаєш комп’ютер, читаєш новини, стрічку в facebook, заварюєш каву, балакаєш з колегами. Іноді все це затягується до обіду, а потім наша ефективність починає знижуватися. До речі, з точністю до навпаки відбувається під час відпустки. Перший час продовжуєш по інерції перевіряти телефон, відповідати на листи і т.д. Розслабитися буває так само складно, як і почати працювати.

Рецепт такий: формуємо умовний рефлекс – створюємо асоціативний зв’язок між певним унікальним (що дуже важливо!) Дійством і початком активного робочого дня. Подією, яка у вас буде пов’язано виключно з початком роботи і нічим іншим (з цієї причини чашка кави, наприклад, не підходить, тільки якщо ви не п’єте одну чашку кави і тільки в робочі дні і тільки перед початком роботи).

Що це може бути? Мій друг, наприклад, кожного разу, коли наближається до офісу, слухає саундтрек до «Зоряних воєн». Його мозок вже засвоїв, що після цієї музики йде інтенсивна робота, тому коли він чує цей «сигнал», спрацьовують нейронні зв’язки і він швидко налаштовується на робочий ритм.

4. Медитуйте

Дуже важливо вміти не тільки швидко включитися в робочий процес, але і швидко розслабитися. Як добре відпочити за 20 хвилин в серед робочого дня? Відповідь – медитація. У багатьох людей цей процес асоціюється зі складними східними практиками, які простим смертним не доступні. Насправді все не так важко. Скачайте, наприклад, додаток Headspace, яке допоможе при щоденній практиці освоїти медитацію приблизно за місяць і виробить звичку медитувати регулярно. Робити це можна в машині, в офісі, після обіду в парку на лавці – де завгодно.

Медитація дозволяє за 15-20 хвилин повністю відновити сили для продовження робочого дня. І не тільки. Вона допомагає краще концентруватися, а значить, підвищує якість того, що ви робите. На терапевтичному рівні медитація знімає стрес, поліпшує сон і настрій. На більш глибокому – приводить думки у відповідність з реальністю, що має глибокий вплив на життя. Але це вже зовсім інша розмова :)

5. З’їдайте одну «жабу» в день

У кожного з нас є список марудних справ – в одній з популярних методик по ефективності їх називають «жабами». Ну, наприклад, звітувати перед начальником. Або мити посуд. Неважливо. Завжди є якісь завдання, які треба вирішувати, але дуже не хочеться. Це і є «жаби». Зазвичай з ними чинять так: відкладають максимально на «потім», а потім знову на «потім», поки начальник не подзвонить сам або не закінчиться весь чистий посуд в будинку. Погодьтеся, не найпродуктивніший підхід.

Боротися з «жабами» і знижувати негативний ефект від необхідності це робити можна тільки одним способом: «з’їдати» по одній в день і обов’язково вранці – на початку робочого дня. По-перше, коли це стане звичкою, ви вже не будете так мучитися кожного раз, змушуючи себе робити те, що вам неприємно. А по-друге, ви зведете час мук до мінімуму: відмучився вранці – і скинув гору з плечей.

6. Вимикайте подразники

Скільки разів, сидячи на нараді або слухаючи лекцію, ви пропускали важливу думку через те, що читали пошту на мобільному? А скільки, працюючи над певним завданням, відповідали на дзвінок і починали обговорювати принципово нові питання? А скільки з них були дійсно важливими і вимагали негайної реакції? Ніхто не проти того, щоб тренувати свій мозок для швидкого переходу з однієї задачі на іншу, іноді це критично необхідно, але найчастіше зовсім не потрібно. Просто ми не вміємо правильно організовувати робочий процес і концентруватися на пріоритетах. І тому весь час відволікаємося.

Продуктивність можна значно підвищити, якщо запровадити чітке правило: не відповідати на дзвінки, e-mail, повідомлення в месенджері відразу після отримання. Навчіться їх ігнорувати. Перекидайте нетермінові дзвінки і справи в папку «TO DO». Розгрібайте все це один або два рази на день. Якщо ваша робота безпосередньо залежить від таких повідомлень – то чотири рази на день. Налаштуйте пошту, телефон та інше так, щоб вас турбували тільки дійсно важливі і термінові дзвінки та повідомлення. Якщо ви не співробітник колл-центру, такий підхід лише поліпшить вашу продуктивність.

7. Концентруйтесь на «помідорах»

Ще одна дуже відома і нескладна в реалізації методика концентрації і управління часом – Pomodoro (кажуть, що розробляючи її, автор користувався таймером у вигляді помідора). Її суть проста: 25 хвилин працюємо і 3-5 хвилин відпочиваємо, після кожного четвертого робочого проміжку відпочиваємо 15-30 хвилин. Така техніка дозволяє зосередитися на певній задачі і розв’язати цю проблему в більш короткий проміжок часу.

В ідеалі це виглядає так: пишемо список «помідорів» – ключових завдань дня, а потім кожний наступний проміжок часу працюємо над одним з них, після – обов’язково відпочиваємо. Думаю, що такий підхід більше підходить тим, хто займається якоюсь довгою справою, не відходячи з робочого місця, наприклад, програмістам, які пишуть програму, або бухгалтерам, що складають звіт. Хоча дрібні завдання можна групувати в блоки, наприклад, «відповісти на всі короткі e-mail за день».

Тут дуже важливо правильне розуміння відпочинку – він повинен принципово відрізнятися від роботи. Якщо ви, наприклад, сидите за комп’ютером, то відпочинок в жодному разі не означає, що ви відкриваєте якусь гру або залізете в facebook. Ви повинні встати і зайнятися чимось зовсім іншим – погуляти, зробити зарядку, зателефонувати дружині і т.д. А потім повернутися до своїх «помідорів».

8. Складіть «список єдинорога»

Це популярна методика запам’ятовування інформації. Вона допоможе втримати все необхідне в голові і вчасно згадати те, що потрібно. Працює так: потрібно скласти для себе два-три базових списки з десяти-двадцяти пунктів кожен. Класичний приклад – «Список єдинорога» (називається так через першу річ в списку, яку необхідно запам’ятати), де кожен з пунктів пов’язаний з певним числом від 1 до 10. Єдиноріг (один ріг) – перший, далі може слідувати розетка (дві дірки), триколісний велосипед (три колеса) і т.д. Другий список може бути побудований з різних частин тіла зверху вниз: голова, очі, шия, плечі і т.д.

Після того, як ви визначилися зі списком, діємо так: запам’ятовуючи якийсь обсяг інформації, розбиваємо її на частини і кожну з частин асоціюємо з певним елементом в списку (з обов’язковою візуалізацією). Це дуже зручно, коли, наприклад, готуєшся до виступу і «прив’язуєш» кожну його тезу до певного об’єкту в своєму «списку єдинорога». Образи врізаються в мозок сильніше, ніж слова, тому їх запам’ятовувати легше, а разом з ними і відповідну їм інформацію.

9. Використовуйте B-ALERT

Абсолютно нескладна в реалізації і дуже ефективна система підвищення особистої ефективності. Кожна буква в абревіатурі з назви відповідає певній дії, яку потрібно виконувати щодня.
B – Blueprint, або план: фіксуємо з вечора все найважливіше на наступний день.
A – Action – дія: послідовно виконуємо.
L – Learning – навчання: раз в день обов’язково відкриваємо для себе щось нове. Читання корисної статті, прослуховування аудіокниги, перегляд відеоролика – все, що завгодно. Не треба витрачати час на тригодинні лекції, розвиватися можна, коли ви стоїте в пробці і т.д.
E – Exercise – вправи: або спортзал, або просто зарядка зранку, будь-які фізичні навантаження.
R – Rest/Relax – відпочинок протягом дня: прогулянка, медитація, просто розслаблення без роботи і будь-якої діяльності.
T – Thinking – роздум над результатами дня, візуалізація майбутнього, планування довгострокових цілей.
До B-ALERT можна додавати те, що важливо саме для вас. Я, наприклад, дописала ще дві літери: G – Gratitude – час для висловлення подяки кому-небудь або себе, і L – Laughing – сміх для збереження позитивного настрою по життю :)

10. Аналізуйте день, який закінчився

В кінці кожного дня потрібно виділити 5-10 хвилин часу, щоб проаналізувати все, що ви встигли і не встигли зробити сьогодні, а також наскільки добре у вас це вийшло. Іноді здається, що всі пріоритети розставлені правильно, завдання вирішуються грамотно, а все одно – чверть списку справ на день залишається невиконаною. При найближчому розгляді виявляється, що причина не в неправильному досягненні цілей, а в непередбачених обставин: наприклад, вам несподівано зателефонував начальник і завантажив терміновою новою справою. Це означає, що не були враховані ризики форс-мажору, і на майбутнє варто це робити.

Іншими словами, в кінці дня варто тверезо поміркувати про те, наскільки правильно були розподілені сили, чи правильно все сплановано. Потрібно відзначити все, що було зроблено добре (і обов’язково похвалити себе за це) і що могло б бути ще краще.

About the author

Mariana Lutsiuk


What are your thoughts?