У 2005-му Цукерберг ще не збирався панувати світом
720 views

У 2005-му Цукерберг ще не збирався панувати світом

2005 Zuckerberg

2005 Zuckerberg she ne zbyravsja panuvaty svitom

Минулого тижня на сайті Huffington Post з’явилося ексклюзивне п’ятихвилинне інтерв’ю Марка Цукерберга, зняте в офісі Фейсбука Palo Alto у червні 2005-го. Це частина тривалішого інтерв’ю з документального фільму про розвиток компанії Фейсбук, відзнятого Реєм Хафнером і Дереком Францезе. Втім, відеозапис з`явився на каналі youtube лише минулого року. Дивно, чому Хафнер і Францезе не знайшли можливості поділитися цим матеріалом раніше.


Початкове бачення Цукерберга його дітища як “онлайн-директорії для коледжів” сьогодні здається примітивним. Адже тепер користувачі Facebook охоплюють 11% всесвітнього населення (35% всесвітнього онлайн-населення). Проте, тоді юного Цукерберга, якому ледве виповнився 21 рік, долало лише одне бажання – опрокинути склянку пива, яку він тримає в руках під час розмови (також на відео – співзасновник Facebook Дастін Московіц, який п’є пиво з барильця, стоячи на руках головою вниз).

У той час сайт, скромно названий Марком Цукербергом “онлайн-директорія для коледжів”, проник всього навсього у 800 навчальних закладів. Але сам факт того, наскільки вражений був Цукерберг, помітивши зростання популярності TheFacebook в коледжах, та дізнавшись, що з’являються користувачі поза навчальними закладами, в тому числі й за кордоном, – лише цей факт вже змусив його усвідомити, настільки стратегічним був цей успіх.

Його метою на той час було дійти до 2 тисяч американських коледжів. Коли його запитали, що ж буде далі, засновник Facebook відповів: “Нам не обов’язково розширюватися. Багато людей концентруються на охопленні всього світу, роблячи серйозні речі і отримуючи найбільше користувачів. Є рівень обслуговування, який ми, як мережа коледжів, можемо забезпечити, але ми не зможемо забезпечити належний рівень, якщо вийдемо за ці межі”.
Все це дуже далеко від теперішнього девізу Facebook – “Зробити світ відкритим та об`єднанаим” (“Making the world open and connected”). Проте цілі 6-річної давності були дещо іншили. Інакше як ще можна пояснити те, що Марк Цукерберг разом з Рідом Хастінгсом потрапили до списку “10 осіб, які не мають значення”? Дещо у цьому списку, створеному компанією CNN в 2006 році, сьогодні звучить смішно.

У підприємництві розрахунок часу – це усе. Отже, як тільки соціально-мережева манія доросте до стадії реалізації, ми дамо кредит Цукербергу для запуску його соціальної онлайн-директорії для студентів. Він, звичайно, все побудував правильно, швидко зробивши Facebook одним з найпопулярніших соціально-мережевих сайтів. Але слід пам`ятати й про фінансові перспективи та розвиток. Минулої весни Facebook відкинув пропозиції скупівлі на 750 мільйонів доларів, при цьому ледве протягуючи за цілих 2 мільярди. Це поганий рух. Після минулорічного продажу своїх активів компанії Fox Руперта Мьордоха за 580 мільйонів, MySpace є другим за популярністю веб-сайтом. Фейсбук росте теж, але враховуючи те, як швидко MySpace перетворився на горилу промисловості із 80 мільйонами користувачів, важко уявити, хто заплатив би мільярди за вічного невдаху.

П`ять років. Вічність у інтернет-просторі.

2005 Zuckerberg ne khotiv panuvaty svitom

2005 Zuckerberg

Переклад матеріалу з www.techcrunch.com

About the author

rchayka Засновник та головний редактор StartupLine. Стартап-консультант. Особистий блог про високотехнологічний бізнес - www.rchayka.com


What are your thoughts?