Павло Тхір: У LomoGram зараз близько 5 мільйонів користувачів, але найцінніше – це досвід.
1,803 views

Павло Тхір: У LomoGram зараз близько 5 мільйонів користувачів, але найцінніше – це досвід.

Можливо ви вже чули про проект львів’янина Павла Тхора Lomogram. Хтось називає його копікатом Instagram на Windows Phone, хтось захоплюється мільйонами завантажень, а ми вирішили взяти у Павла інтерв’ю і розпитати про історію проекту та плани на майбутнє.

Чим Lomogram може похвалитись зараз?

– На даний момент у додатку близько 2 мільйонів скачувань і більше 5 мільйонів користувачів. Середня кількість активних користувачів – біля 500 тисяч. Але найцінніше, що я отримав – це досвід розробки цікавого продукту, котрим користуються мільйони людей.

Lomogram

З чого почався проект?

– Я давно цікавився обробкою зображень і коли тільки з’явилась Instagram і про неї ще мало хто знав і її ще не купив Facebook, мені захотілось написати бібліотеку для роботи з фотографіями (накладання фільтрів і т.д.). Далі я просто зробив веб-версію на http://lomogr.am
Це зайняло приблизно пів року. Але працював над цим як хоббі – по суботам, неділям і вечорам. Якщо б працював сконцентровано – думаю б зробив за місяць. Далі думав про мобільну версію. Але розробка під iOS мені не подобалась, Андроїд теж не надихав. Тому, коли з’явився Windows Phone і можна було писати на рідному .NET – це було як бальзам на душу. За пів року мобільна версія була готова. Далі я передав програму хлопцям з DevRains – а вони вже опублікували в Marketplace, відіслали додаток на ревью американським блогерам, займались просуванням і завдяки цьому ми дійшли до теперішнього стану.

Ти розробляв самостійно проект?

– Так.

Завантаження LomoGram

Завантаження LomoGram

Чи плануєте заробляти на продукті?

Наскільки я зараз бачу на додатках від Windows Phone не заробляє ніхто. Є дуже класні додатки, у котрих по 50-100 відгуків, а значить і платних завантажень дуже мало. А рекламу в програмі крутити не хочу – я її сам не люблю і не хочу псувати вигляд додатку.

По графіку завантажень видно спад після січня 2013, з чим це пов’язано?

– Я думаю ринок вже наситився. Крім того з’явились дуже достойні програмки, котрі роблять те саме і вони напевно теж відкусили частину ринку.

Чи не боїшся, що Instagram просто портує свій продукт під Windows Phone?

– Коли я за цим слідкував – у них навіть планів таких не було. Windows Phone їм не цікавий (покищо). Крім того багато людей писало мені, що їм більше подобається наш LomoGram. На iOS є дуже багато популярних програм для обробки фото і Instagram їм не заважає.

LomoGramLomoGram

Чим займаєшся зараз?

– Я повернувся до розробки веб-версії. Нову можна глянути на http://new.lomogr.am Хочу інтегрувати веб та мобільну, а також добавити соціальність, зробити все по фен-шую.

Що було відкриттям для тебе під час розвитку проекту?

– Величезна кількість наших людей, котрі писали, що ми зробили гарну програму і вони з радістю її б купили, якщо вона буде платною.

Багато було пропозицій перекласти додаток на іншу мову – не чекав що буде стільки, завдяки їм зараз є переклади на 10 мов.

Також те, що на російському маркеті у мене виявились найвищі оцінки – 5 з 5. Навіть на українському, не зважаючи на те, що додаток був на українській і зрозуміло було, що автор – українець (росіянин не став би перекладати). Навіть на українському у мене було 4.5 з 5.

Які помилки ти зробив, котрих радиш уникати?

– Дуже великим розчаруванням був Windows Phone. Наразі, ця платформа не є такою популярною як би хотілось. Хоча, те що я почав з цієї мобільної платформи, назвати помилкою, не зовсім коректно. Також дуже не раджу вести багато перекладів – потрібно випустити нову версію програми і ти бігаєш за тими, хто тобі перекладав стару з просьбами “перекладіть ще пару речень”, а з ними вже й контакту немає.

Яким бачиш ідеальний розвиток проекту в майбутньому?

– Як і 99% стартапів, котрі робляться для того, щоб продатись великій компанії, я б не відмовився, щоб в проект інвестувала якась велика компанія. Тоді б сиділи з командою в 3-4 людини і розвивали проект, адже ідей більше ніж можливостей їх реалізувати.

About the author

rchayka Засновник та головний редактор StartupLine. Стартап-консультант. Особистий блог про високотехнологічний бізнес - www.rchayka.com


What are your thoughts?