Переваги нових стартап-акселераторів
1,460 views

Переваги нових стартап-акселераторів

10 березня стало відомо, що український стартап Ecoisme стане учасником стартап-акселератора, створеного за участі Річарда Бренсона. Для Virgin Media Accelerator це буде перший набір команд. Завдання акселератора – гучно заявити про себе, щоб у майбутньому мати доступ до найперспективніших проектів і скласти конкуренцію культовим Y Combinator і 500 Startups. Тому проекти, які потрапили до Virgin Media Accelerator, можуть розраховувати на залучення найкращих лекторів, презентації грошовим фондам і широке висвітлення в ЗМІ, а як бонус – піар від Річарда Бренсона.

Детальніше про переваги і недоліки потрапляння в перший набір акселератора розповідає керівник стартапу Preply Кирило Бігай. 2012-го він опинився в першому наборі київського EastLabs, а 2015-го став учасником першої програми TechStars Berlin

Кирило Бігай

За акселераторами, як і за будь-якою іншою організацією, стоять насамперед конкретні люди зі своїм досвідом і своєю мережею контактів. Крім того, акселератори, як правило, прив’язані до конкретного міста. Звичайно, це додає певної специфіки якості програми. Базові відмінності першого і наступних наборів досить тривіальні, але їх варто згадати.

Переваги:

 1. Ви – перша когорта, і крапка.
 2. За вашим успіхом спостерігає вся стартап-спільнота міста/країни (часто – регіону), де ви проходите акселерацію.
 3. Високий ступінь відповідальності. За вашою когортою оцінюватимуть успіх найважливішого першого року акселерації.
 4. Попередні пункти ведуть до найважливішого: керуючі партнери акселератора, який тільки запустили зроблять усе можливе, щоб ви стали успішними. Ви – їхні первістки, ви – їхня репутація, ви – їхні наступні когорти.

Недоліки:

 1. Ви – перший експеримент.
 2. Програму акселерації ще не протестовано. Будьте готові до цього.
 3. Як правило, керуючі партнери (особливо якщо вони не мали успішного досвіду ведення інших акселераторів) ще не мають репутації на ринку, тому багато інвесторів займають вичікувальну позицію.
 4. Мережа контактів (насамперед інвесторів) нових керуючих партнерів ще не така сильна. Кожен новий рік приносить їм нові знайомства і зміцнення попередніх зв’язків.

Відмінності та винятки із правил: EastLabs, Techstars

Звичайно, не можна порівнювати різні акселератори. У них є відмінності. Досвід Preply в TechStars і EastLabs теж цілком різний. У нас були різні продукти, команди і зовсім різні стадії розвитку. У TechStars ми йшли вже як бізнес, що зростає.

Завдання EastLabs при запуску в Україні було неймовірно важким:

 • Це був у цілому перший досвід бізнес-акселератора, який вкладав гроші в стартапи в Україні.
 • Київ зразка 2012 року – дуже слабка, фрагментована екосистема з малою кількістю ангелів та венчурних фондів.
 • Керуючі партнери, які провели колосальну роботу, робили це вперше.

Ще зарано говорити про успіх EastLabs, , адже бізнес-модель акселераторів побудована на 4–5 років за інвестиції в 40+ стартапів. EastLabs зробив менше інвестицій, і п’ять років із першої когорти ще не минуло. Нині Евелін Бучацькі – керуючий директор у TechStars Boston, Ольга Бєлькова захищає інтереси ІТ-спільноти у Верховній раді, а Ріш Лотлікар долучився до американського бізнес-акселератора.

Я думаю, що, незважаючи на недоліки, EastLabs виконав колосальну роботу для всієї української екосистеми, і переваги першої когорти виправдали себе. Вся екосистема стежила за першим набором, а кожен партнер вкладав душу в наші стартапи. Роботу з подальшими когортами було налагоджено краще, але й проходила вона рутинніше.

Щодо першої когорти TechStars, гадаю, що тут є суттєві відмінності від EastLabs. Нам дуже пощастило потрапити до Єнса Лапінського (нині він займається програмою Techstars Metro) в TechStars Berlin.

Так, це був його перший набір, але в нього величезна кількість переваг:

 • Він успішно створив, залучив інвестиції і керував стартапом aHit.
 • У нього був досвід роботи у венчурній індустрії з лондонським Forward Partners.
 • Довгий час він був ментором програми TechStars London.

Ось інші дві переваги. По-перше, це локація. Берлін – екосистема стартапів, яка найшвидше зростає у світі. Друга в Європі, у першій десятці світу.

І мережа TechStars. Програму мережі бізнес-акселераторів TechStars протестовано на багатьох компаніях у світі. Вона налагоджена. Звичайно, є відмінності від програми до програми, від керуючого партнера до керуючого партнера, і регулярно відбуваються зміни, але успішний світовий досвід дає фору всім іншим акселераторам у світі.

Нашою метою в TechStars була інтеграція в європейське співтовариство і ми це успішно зробили. Єнс і його команда, в якій був Браян Дейлі (у минулому – один із лідерів найбільшої європейської конференції WebSummit), познайомили нас із більшістю європейських інвесторів. Єнс ділився своїм досвідом і допоміг нам у маркетингу, розумінні нашої бізнес-моделі, усвідомленні переваг, а особливо – у переговорах і роботі над фінансовим раундом.

Нещодавно TechStars Virgin опублікував список стартапів їхньої першої когорти, до якої увійшов український Ecoisme. Це ще одна лондонська програма, а всього їх три: загальна міська TechStars London, корпоративна TechStars Barclays London і зараз ось ще одна, корпоративна – TechStars Virgin London. Сьогодні екосистема Лондона – найсильніша в Європі, і я впевнений, що Virgin у партнерстві з TechStars продемонструють високу якість програми. Без сумніву, в Ecoisme залишаться задоволеними, і незабаром ми почуємо про ще один гучний раунд українського стартапу.

Підсумовуючи, я вважаю, що переваги першої когорти вагоміші ніж недоліки. Це, до речі, було одним із факторів, які вплинули на рішення брати участь у TechStars Berlin.

(via)

About the author

Admin


What are your thoughts?