Дейв МакКлюр: «Не читайте про запуск чужих стартапів»
951 views

Дейв МакКлюр: «Не читайте про запуск чужих стартапів»

Дейв МакКлюр (Dave McClure) – один з найвідоміших бізнес-ангелів Силіконової долини, а, можливо, і всього світу. МакКлюр є засновником і керуючим партнером (Founding General Partner) 500 Startups – програми, яка об’єднує посівний фонд і акселератор стартапів (internet seed fund and startup accelerator program) в Маунтін-В’ю, штат Каліфорнія.

Крім того, Дейв добре відомий в Силіконовій Долині завдяки роботі з такими компаніями як PayPal, Mint.com, FoundersFund, Facebook, LinkedIn, SlideShare, Twilio, SimplyHired, O’Reilly, Intel і Microsoft. Також протягом останнього десятиліття він інвестував в більш ніж 450 компаній.

Найвідоміший проект МакКлюра – «500 Стартапів» (500 startups), який створений для фінансування молодого покоління бізнес-проектів. Головними його цінностями є творчий підхід, інноваційне середовище, швидке просування, готовність йти на ризик. Згідно представленої екосистеми інвестицій в стартапи, 500 startups займає нішу на ранніх стадіях інвестицій в стартапи – коли їх обсяг менше $ 100 млн.

Інвестувати в таку силу-силенну стартапів стало можливим завдяки змінам, які відбулися в галузі. Наприклад, для виведення на ринок продукту, заради якого створювався стартап, зараз потрібно значно менше коштів. Цьому сприяють менші витрати на сервери, софт, вихід в Інтернет. Крім того, знижують витрати і краудфаундингові платформи, а також «місця зустрічі» з інвесторами на зразок Angel List і Funders Club. До того ж велике значення мала можливість недорогого доступу малого бізнесу до хмарним платформ.

Все це дозволяє говорити про нову концепцію інвестування в стартапи – Daft Punk Lean Startup (у вільному перекладі – «Веселий хуліганський низькозатратний стартап»), головна ідея якого – «Простіше, Швидше, Дешевше, Розумніше» (Simpler, Faster, Cheaper, Smarter)

Дана концепція передбачає застосування стратегії «LOTS of little bets» ( «безлічі дрібних інвестицій»), яка в значній мірі зменшує ризик фінансових втрат. За словами Макклюра, зі ста проектів п’ять зможуть вирости у великі компанії самі по собі, а 75 проваляться в будь-якому випадку. Залишаються 20, які зможуть стати успішними, якщо їм допомогти. А так як оцінити потенціал стартапу з першого погляду практично неможливо, потрібно просто дати йому можливість розвиватися, спостерігаючи за ним весь цей час. З урахуванням же того, що сума інвестицій в стартапи зменшується, то цілком розумно запропонувати робити багато інвестицій в різні проекти, з тим, щоб через півроку або рік визначити серед них найбільш перспективні і «подвоїти їм ставки»

Все це ідеально вписується в концепцію The Lean VC ( «малобюджетного інвестування»), яка передбачає безліч невеликих інвестицій в велику кількість стартапів з використанням додаткових інвестиції та обліком циклічного розвитку проекту. При цьому кожен стартап проходить три етапи в своєму розвитку.

Перший інвестиційний етап.

У цей час створюється прототипу продукту, проводиться попередня оцінка потреби ринку в ньому. На цьому етапі стартапу потрібні 1-3 засновника і приблизно $ 25- $ 100 тис. інвестицій.

Другий інвестиційний етап

На цьому етапі продукт оцінює ринок, а також тестується його прибутковість. При цьому команда стартапу збільшується до 2-10 чоловік, розмір інвестицій зростає до $ 100 тис. – $ 1 млн, в якості інвесторів виступають кілька бізнес-ангелів або невеликий венчурний фонд.

Третій інвестиційний етап – отримання прибутку і зростання. На цій стадії команда збільшується до 5-25 чоловік, обсяг інвестицій – до $ 1 млн – $ 10 млн, інвесторами стають посівні та венчурні фонди.

На цьому етапі стартап стає відмінним гравцем на ринку і може розглядати можливість міжнародного розвитку. Поки що, за словами Дейва, близько половини угод з продажу та купівлі стартапів відбувається в Силіконовій долині, ще 25% – на решті території США, і ще 25% – в усьому світі. Але в майбутньому кількість угод може збільшитися до 50%. Такий висновок можна зробити зі спостережень за міжнародними трендами. Серед них він називає збільшення кількості використовуваних в Мережі іноземних мов, тотальне збільшення кількості мобільних пристроїв, які використовуються для входу в Інтернет, збільшення кількості користувачів різного віку, які постійно перебувають онлайн, збільшення ролі соціальних мереж і обсягів електронних платежів, зростання числа заможних жителів країн, що розвиваються країн і багато інших.

Серед найбільш цікавих для інвестицій ринків він називає Бразилію, Мексику та Індію і Китай. Бразилія і Мексика з таких причин, як територіальна близькість і відсутність конкуренції на рівні пасивного інвестування. Індія – як країна з величезним внутрішнім ринком, безліччю талановитих людей, які розмовляють англійською. Китай цікавий зараз для будь-якого інвестора.

Найбільш «гарячими» нішами, де можна створювати нові продукти, МакКлюр називає сферу освіти, особливо для дітей у віці до 10 років (Hottest space that I think is interesting would be education, particularly like ages 3-10).

При цьому метр радить майбутнім стартаперам не “зациклюватися” на отриманні MBA, а займатися практичними речами. «Замість того, щоб займатися в бізнес-школі, ви повинні намагатися створювати власні проекти. Це більш ефективне використання часу і грошей. Не читайте про запуск чужих стартапів. Добудьте гроші і створюйте свій власний стартап. І, якщо знадобиться, не один раз. І деякі з ваших спроб обов’язково стануть успішними»

А як правильно запустити стартап розкажуть 19 березня на Lviv Startup Garden Conference 2016, де успішні засновники таких стартапів, як Leantegra, Poptop.fm та Grammarly розкажуть про свій досвід запуску проектів, які змінюють світ.

(via)

About the author

Admin


What are your thoughts?