Які загрози несе Facebook майбутнє 100-мільярдне IPO?
828 views

Які загрози несе Facebook майбутнє 100-мільярдне IPO?

За прогнозами Facebook виходить на IPO в квітні або червні 2012 року. Компанія планує розміститись на 10 млрд. долларів при загальній оцінці в 100 млрд. На сьогодні Facebook дуже помірно монетизується, приділяючи більше уваги розвитку продукту. Стартап часто мінімізує показ реклами на користь зручності користувачів і створення довіри до продукту. Проте зовнішні акціонери можуть відволікти Цукерберга від стратегічного бачення продукту. Вони можуть лобіювати швидке повернення інвестицій і заставити компанію показувати більше реклами і не ризикувати з продуктом.

Більшість людей не розуміють наскільки довгостроковими є плани Facebook. Багато рішень компанії щодо продукту спричиняли суспільні заворушення тому що компанія планувала на 3, 5 чи 10 років наперед, навіть якщо це означало що користувачам буде незручно зараз. Люди не були готові до стрічки новин, коли вона з’явилась, зараз це одни з найбільш улюблених сервісів. Frictionless sharing і Sponsored Stories можуть виглядати як незрозуміле переприсвоєння користувацької активності але соціальна реклама і публікація нашої оффлайнової і поза-фейсбук активності в стрічці новин – це майбутнє.

Можливо основне призначення IPO втримати ключевих працівників, котрі хочуть отримати чесно зароблені мільйони. Але акції можуть попасти до людей котрі не думають про довготермінову успішність. Навіть 10% зовнішнього контролю можуть добавити призму “що це дасть для ціни акцій на біржі” до кожного рішення компанії.

Акціонери можуть заважати візіонерській, схильній до “швидко помилився – швидко виправив” культурі Facebook, котру вони не розділяють. Вони можуть наполягати на баннерній рекламі, більших баннерах чи навіть рекламі в стрічці новин. Вони не будуть зацікавлені в мобільній версії сайту без реклами чи мобільних аплікаціях тому що вони планують продати свої акції раніше ніж за 5 років, коли Facebook-ом будуть переважно користуватись зі смартфонів.

На додачу до агресивного просування монетизації акціонери можуть протестувати проти еволюції продукту. Зміни котрі порушують поведінку користувачів і просять людей бути більш відкритими можуть призвести до тимчасової втрати вартості акцій, чого вони не хочуть. Замість цього вони можуть перетворити Facebook на Microsoft, вповільнюючи інновації і роблячи його вразливим для більш швидких конкуретів.

Цукерберг був обережним в збереженні влади над радою директорів. Він повинен продовжувати, щоб зберегти кермо компанії від акціонерів. Можна просто наказати ігнорувати ціну акцій на біржі і акціонерів. Чи переконатись, що акції не витікає зсередини компанії.

Якщо Facebook продовжуватиме запроваджувати інновації, купувати найкращі таланти, фокусуватись на зручності користувача, він має потенціал стати набагато ціннішим за 100 мільярдів у майбутньому. Впевнене керівництво людей, котрі щиро вірять в місію компанії – зробити світ більш відкритим і об’єднаним і в другу чергу думають про прибуток, зробили Facebook основою онлайн персональності. Але найбільший виклик для компанії може прийти не зі сторони Twitter, Google+ чи урядових зазіхань. Він може прийти від жадних людей, без бачення майбутнього.

Оригінал статті на TechCrunch.

About the author

rchayka Засновник та головний редактор StartupLine. Стартап-консультант. Особистий блог про високотехнологічний бізнес - www.rchayka.com


What are your thoughts?