Корисні поради. Стартап і його позивний
1,303 views

Корисні поради. Стартап і його позивний

За сюжетом автобіографічної картини «Jobs», Возняк і Джобс їдуть по шосе, гаряче обговорюючи варіанти назви фірми. Віз пропонує назвати компанію Enterprise Computers. Джобс тут же відкидає це, обґрунтовуючи занадто очевидною зв’язком з серіалом Star Trek: «Я зараз розіб’ю цю машину к бісовій матері, якщо ти не відмовишся від цих назв зі Star Trek!». Потім, через кілька секунд Джобс видає слово «Apple», зв’язавши «фруктову» назву з виразом «плід творіння» (на англійській звучить як «the fruit of creation»). «Усі люблять яблука, яблука – це те, що можна отримати, просто протягнувши руку. Ми назвемо компанію Apple! ».

Пропонуємо кілька корисних порад про те, як правильно вибрати ім’я для нового проекту, щоб в майбутньому він був успішним. Дехто вибір імені ставлять на останнє місце в списку пріоритетах. Мовляв, головне, щоб сам проект працював добре. А там і назвати як-небудь можна. Але це дуже важливий момент – у стартапі все повинно бути прекрасно, як казали класики: і ім’я, і ​​ідея, і втілення.

Кожному хочеться, щоб його проект був унікальним у всьому – починаючи від інноваційних рішень, закінчуючи іменем. Але тут дуже важливо не перестаратися. Занадто складні і хитромудрі назви можуть просто відлякати користувача і при цьому не передати суть. Ім’я стартапа повинно вказувати на його призначення і викликати правильні асоціації. Тому називати розумну кавоварку, що працює на голосовому управлінні з підключенням до інтернету Термінатором не варто, як би вам цього не хотілося.

При цьому назва вашого проекту має привертати увагу, викликати позитивні емоції і інтригувати споживача. Він повинен захотіти дізнатися про ваш проект більше. У цьому і суть імені. Через невдалу назву ви можете втратити чималу частку потенційних користувачів, так що задумайтеся про це. Що ще важливо в імені проекту? Воно повинно бути досить коротким, легко промовлятися і швидко запам’ятовуватися. Для інноваційної пташиної ферми не варто вибирати назву «Кетцалькоатль». По-перше, ацтеки не зрозуміють. По-друге, вимовляти складно. По-третє, хоч це і божество в образі птаха, але в неволі це перната ніколи не жило. Дуже важливо, щоб назва правильно передавала зміст і не викликало неприємні асоціації. Як салон краси «Медуза Горгона» або авіакомпанія «Ікар»

 1. Неймінг – справа нешвидка і складна. Тому залучіть свою команду, друзів і навіть родичів. Мозковий штурм часто може принести найцікавіші результати.
 2. Підберіть якнайбільше ключових слів, які відображають суть вашого проекту. У мережі є безліч генераторів, які можуть допомогти знайти найбільш вдале словосполучення. Хороша ідея об’єднанувати слова. Головне, щоб результат звучав цікаво. Ось, наприклад, Pinterest складається зі слів pin ​​(приколоти) і interest. І суть стартапу відображає відмінно, і звучить приємно.
 3. Більшість доменних імен пишуть латиницею. Якщо ви збираєтеся представити стартап за кордоном, то це актуально і для вас. Подивіться, наскільки доречно виглядає переклад назви або її написання латиницею. Якщо не до кінця впевнені, як це слово може сприйняти англомовне середовище, запитайте у носіїв мови, щоб потім не виглядати нерозумно. Приклад невдалого імені – Xobonko.com (про що це взагалі і як правильно вимовити?).
 4. Перед тим, як остаточно затвердити ім’я проекту, спробуйте його «на смак», воно повинно бути вимовлене вголос якомога більше разів. Якщо назва гармонійно вплітається в загальну канву, що не застряє в горлі і викликає приємні емоції – ви знайшли те,що шукали.
 5. Відомий венчурний капіталіст і психолог Гай Кавасакі в своїй книзі «Стартап» говорить, що назва повинна мати так званий «дієслівний потенціал». Найпростіший приклад – Google. Як часто ви чуєте фразу – «погуглити»? Саме так. В ідеалі назва вашого проекту має легко і просто увійти в мову користувачів. І найкраще на цю роль підходять слова, що складаються з одного-двох складів.
 6. Той же Кавасакі радить вибирати імена, які починаються з перших букв алфавіту. Таким чином, ваша компанія не загубиться в списку. Правда, це допоможе в разі, якщо йде ранжування саме за цим принципом. Наприклад, в каталозі на виставці. Також назва не повинна мати варіацій в прочитанні, щоб не було плутанини в подальшому написанні.
 7. Назва не має бути співзвучною з вже наявними відомими брендами. Вас напевно будуть плутати і далеко не факт, що в вашу користь. Нехай краще викликає асоціації з явищами, тваринами або предметами. Головне, щоб в останньому була своя внутрішня логіка. Наприклад, сервіс Periscope. Про що ви думаєте? Правильно, про піднятий перископі на підводному човні. Суть сервісу в можливості «підглянути» чуже життя тут і зараз, оскільки це проект з онлайн-трансляціями. Puma – марка спортивного одягу, інвентарю та взуття. Тварина з логотипу фірми граціозна, сильна і красива. А кому не захочеться відчути себе витонченим хижаком?
 8. Як ми вже говорили, в назві важлива логіка і відображення суті проекту. Але і тут важливо не переборщити і не скотитися в банальність. Щоб не вийшла «Єврочистка» або «Євромийка». Асоціація з послугою буде чудова, ось тільки чіпляти таку назва навряд чи буде.
 9. Не забудьте переконатися, що придумане назва ще не зайнята, і ви не порушите авторських прав. Це важливий нюанс, але багато хто далеко не відразу згадує про нього. Ще один момент, який ми віднесемо до незайнятості імені. Перевірте, чи вільно воно в соцмережах. Без останніх сьогодні складно уявити просування багатьох проектів.
 10. Не варто називати проект своїм ім’ям або використовувати абревіатури. Так, багато компаній, типу IBM або Adidas успішно працюють. Але в цілому це не найкраща стратегія для неймінгу.
 11. Історія. Ні, не підкорення космосу або падіння Стародавнього Риму. У імені вашого проекту повинна бути своя історія виникнення. І чим вона буде цікавіша, тим більшій кількості потенційних користувачів запам’ятається. А адже саме це вам і потрібно?

І найголовніше – розслабтеся. Назва може прийти зовсім несподівано і з самого невідповідного джерела. Якщо справа не йде, не зациклюйтеся і на якийсь час залиште це. Гарна назва не терпить поспіху і тиску.

About the author

Admin


What are your thoughts?