Історія співзасновника Tesla Яна Райта, який кинув компанію і вирішив електрифікувати сміттєвози
1,489 views

Історія співзасновника Tesla Яна Райта, який кинув компанію і вирішив електрифікувати сміттєвози

Компанія Tesla Motors була створена п’ятьма співзасновниками. Ідея зниження витрат палива за допомогою електрифікації автомобіля прийшла інженерам Мартіну Еберхарду і Марку Тарпеннінгу, їх підтримав інший інженер – Ян Райт. Стартаперів підтримали інвестори – Ілон Маск і Джеффрі Струбель, які допомогли заснувати власну компанію.

Чим займається після відходу з Tesla Ян Райт, людина, який переконала Ілона Маска інвестувати в Tesla?

Ян Райт  працював в телекомунікаційній компанії Altamar Networks над системами оптичних перемикачів, але на початку 2000-х років вирішив піти з компанії, щоб зайнятися власним бізнесом.

Мартін Еберхард і Марк Тарпеннінг на той момент вже загорілися ідеєю створення компанії-виробника електрокарів і вирішили розповісти про свій проект Райту, а заодно вислухати його думки про заснування організації, що займається оптичними перемикачами. Зустріч пройшла в форматі презентації – спочатку Райт «пропітчив» свій стартап Еберхарду і Тарпеннінгу, а потім навпаки

Tesla founders

Задум здався Яну Райту настільки цікавим, що він вирішив приєднатися до них в якості третьої співзасновника.

«Наша розмова почалася на вечірці. Ми з Мартіном розговорилися, і він розповів мені про свою ідею. Пояснив, що він і його приятель збираються зайнятися розробкою спортивних електрокарів, і запитав, що я про це думаю », – розповідає Райт в інтерв’ю виданню Charged.

Я сказав йому: «Ви збожеволіли! Електрифікувати можна тільки машинки для гри в гольф, хіба ні? »

Мартін Еберхард добре розбирався в акумуляторних батареях, але не мав поняття про те, як влаштований автомобіль. Райт потрапив в команду завдяки тому, що, поки він жив в Австралії, часто займався складанням спортивних автомобілів в якості хобі – і знав, за його словами, про влаштування спортивних автомобілів дещо більше, ніж Еберхард і Тарпеннінг.

Саме Райт на пару з Еберхард в 2003 році презентували Tesla Ілон Маску і змогли залучити підприємця на сторону компанії. Отримавши фінансування від Маска, Стубеля і співзасновників Google Ларрі Пейджа і Сергія Бріна, в 2003 році Еберхард, Тарпеннінг і Райт створили Tesla Motors.

Райт пропрацював в компанії рік. До свого відходу він встиг укласти кілька контрактів – в тому числі ліцензійну угоду з виробником електричних двигунів AC Propulsion на використання технологій, розроблених в організації і угоду з Lotus Cars – згідно з цим договором, автовиробник Lotus спроектував для Tesla її перший автомобіль Tesla Roadster, взявши за основу власну розробку – автомобіль Elise. Крім цього, Райт займався наймом співробітників.

Lotus cars

Сам Райт вважає, що Lotus – одна з кращих компаній в світі в плані автомобільного інжинірингу. «Lotus допомагає в розробці безлічі автовиробників по всьому світу, не тільки Tesla – компанія просто це не афішує».

Причиною відходу Яна Райта з Tesla в 2004 році стало те, що він не вірив в комерційний успіх компанії. «Я дійсно був у захваті від самої ідеї, від розробок, які ми вели, але я не вірив, що ми зможемо вивести спортивні електрокари на масовий ринок. Команда прагнула до того, щоб пересадити всіх на електричні автомобілі, але я не розумів, як це можна зробити ».

Щоб окупити використання одного електромобіля, середньостатистичній американській сім’ї, вважає Райт, доведеться витратити близько десяти років – так що особливої ​​вигоди для покупця немає.

Незважаючи на те, що Ян Райт не вірив в масовий успіх електрокара від Tesla, сама ідея електрифікації автомобілів здавалася йому дуже перспективною. Йдучи з компанії, він планував заснувати власний стартап з виробництва електромобілів, але не зміг залучити достатньо фінансування. Отримавши відмову від кількох інвесторів, він вирішив, що найкраще застосування для концепції електрифікованого автомобіля можна знайти на промисловому ринку – наприклад, застосувавши технологію до вантажівок, які споживають величезну кількість палива.

Райт визнається, що працюючи Tesla він багато чому навчився. Побудувати автомобільні заводи і налагодити на них виробництво набагато складніше, ніж здається спочатку. «Я знайшов спосіб уникнути будівництва величезних заводів – випускати електричні двигуни і коробки передач для вантажівок. Це дуже відрізняється від бачення Tesla ».

Wrightspeed

У 2005 році Ян Райт заснував власну компанію – Wrightspeed. Тоді ж компанія представила прототип свого першого автомобіля – Wrightspeed X1, найшвидшого міського електрокара в світі. В серійне виробництво X1 так і не запустили.

Wrightspeed founder and CEO Ian Wright with a CNG-fueled boosted electric truck at Act Expo 2012 in Long Beach, Calif. Mel Lindstrom photo

Одним з переваг ведення бізнесу з продажу електродвигунів Райт вважає те, що йому не доводиться домовлятися з виробниками автомобілів про встановлення двигунів Wrightspeed на їх машини. Компанія може продавати свої розробки безпосередньо власникам вантажівок.

«Звичайно, ми можемо встановлювати двигуни і на нові автомобілі. Але найчастіше в такому випадку ініціатива виходить не від нас, а від виробника – до нього, наприклад, приходить покупець і просить поставити у вантажівку двигун від Wrightspeed ».

Wrightspeed виграла конкурс від FedEx на установку своїх двигунів в частину вантажівок кур’єрської служби. Крім того, послугами компанії користуються такі служби доставки, як UPS і DHL.

За підрахунками аналітиків компанії, заснованої Райтом, використання електродвигуна в вантажівці окуповує себе всього за чотири роки. «У цьому кардинальна відмінність Wrightspeed від Tesla – покупка автомобіля Tesla не несе власнику практично ніякої економічної вигоди, а установка двигуна Wrightspeed – несе».

Загальна сума залучених Wrightspeed інвестицій становить $ 10 млн. Імена інвесторів не розкриваються – відомо лише, що компанія закрила два інвестиційних раунду на суму $ 5 млн кожен.

Нещодавно Wrightspeed вийшла на ринок сміттєвозів. Райт бачить великі перспективи – він зазначає, що установка електродвигуна на сміттєвоз дозволяє заощадити набагато більше коштів на паливі, ніж у випадку з вантажівками. Виробництво двигунів для сміттєвозів вимагає менших витрат.

У рік ми можемо заощадити для власника сміттєвоза до $ 35 тисяч – виходячи з середніх показників того, яку відстань в день долає один сміттєвоз (за нашими даними – близько 130 миль).

Райт вважає, що ера електромобілів настане не скоро – для цього начинка електрифікованого автомобіля повинна стати значно дешевше, ніж звичайного. Цього не станеться, поки паливо відчутно не подорожчає, а електричні акумулятори, навпаки, не подешевшають. Поки ж, зазначає співзасновник Tesla, ринок не готовий до переходу на електрокари.

About the author

Admin


What are your thoughts?