Techstars Berlin: враження CTO компанії Preply Дмитра Волошина
1,223 views

Techstars Berlin: враження CTO компанії Preply Дмитра Волошина

Дмитро Волошин, співзасновник проекту Preply, розповідає про свою участь в програмі інкубатора Techstars Berlin. Це європейський підрозділ одного з найбільших американських акселераторів для стартапів. Techstars підтримав такі компанії, як Digital Ocean, GrabCad, Keen.io, Next Big Sound, Sengrid.

Preply – це платформа для пошуку репетитора по скайпу. Сервіс працює в країнах СНД і Польщі з 2012 року, активно залучає нових користувачів і зараз команда активно працює над виходом на ринки Німеччини. Techstars допоміг Preply вийти на якісно новий рівень, саме використання інноваційних технологічних рішень забезпечило стабільний ріст і розвиток компанії.

Візитівка Techstars

Основна цінність акселераторів в бізнесі – це підтримка бізнесу менторами. З її допомогою набагато простіше знайти Product-Market Fit і інвестора для наступної сходинки. В Preply залученням інвестицій займається СЕО Кирил Бігай, а маркетингом і продуктом – Сергій Лук’янов.  Що нового програма дозволяє дізнатись з точки зору співзасновника-технаря нижче:

Структура програми Techstars:

 • перший тиждень Mentors Madness – 50 зустрічей тривалість 15 хвилин кожна, один на один з менторами з різних сфер економіки Берліну і не тільки.
 • другий тиждень – роздуми після першого тижня.
 • третій тиждень – продовження Mentors Madness.
 • весь час, що залишився, команди присвячують розробці продукту і маркетингу, щоб вдало презентувати себе на Techstars Demo Day. Ця подія збирає інвесторів зі всього світу, Techstars і команди демонструють свої продукти і результати. Ті, хто потребує інвестицій – має додатковий шанс їх отримати.
 • три тижні перед Demo Day команди повторюють свої промови і готують презентації.

Плюшки для СТО

Всі команди, які потрапляють в набір, отримують від партнерів Techstars різні бонуси. Нижче приблизний список того, що отримують учасники програми:

 • оплата Amazon Web Services;
 • план Platinum для системи управлінні проектами SendGrid;
 • безкоштовний абонемент для комунікаційної платформи Intercom.io;
 • користування Paypal без комісій (доки не буде перевищений ліміт по об’ємах оборотів);
 • квота на сервери від Digital Ocean;
 • ліцензії на продукти від Microsoft і хостинг на Azure.

Логіка в такій щедрості проста: всього 10 команд відібрані з 1000 заявок, відповідно ймовірність того, що декілька з них стануть багатомільйонними бізнесами доволі велика (згідно статистики Techstars близько 70%) Якщо на початковій стадії компанія вибирає якесь технічне рішення, то switching cost на інше рішення в майбутньому часто занадто великий. Відповідно, кампаніям-партнерам Techstars вигідно безкоштовно дати своє рішення стартапу з надією, що він з великою часткою ймовірності «злетить» і в ближчій перспективі почне генерувати достатньо прибутку, щоб почати платити за продукт або сервіс.

Система сполучених посудин на Techstars

Внутрішнє спілкування між командами Techstars організована через Slack. У цьому месенджері є канал для програмістів, де можна комунікувати з іншими командами. Підготовка співзасновників СТО і програмістів дуже серйозна. В нашій команді були два доктори наук (PhD) з Кембриджу, колишні програмісти служби кібербезпеки Ізраїлю та просто класні професіонали c величезним досвідом – розповідає Дмитро Волошин.

На другий місяць програми вдалося організувати щотижневі CTO breakfasts, де всі збиралися вранці за чашкою кави і обговорювали технології, проблеми та рішення, з якими кожен стикався впродовж тижня. Дізнаватися хто і якими технологіями користується було дуже корисно.

На базі рішення Conspire у команд на Techstars є можливість попросити інтро до будь-якої людині з індустрії. Це працює таким чином: кожен учасник програми дає обмежений доступ до своєї поштової скриньки, і на підставі його вмісту будується граф взаємозв’язків з ким листувався користувач (по заголовкам поштових повідомлень). По графу можна знайти найкоротший шлях до будь-якої людини, з якою потрібно вийти на зв’язок. Виглядає вражаюче: наприклад, ми дивилися як можна отримати інтро до Ілона Маска, і виявилося, що директор програми в Берліні добре знає співзасновника стартапу в Боулдері, а він у свою чергу часто листується з Маском. Якби знадобилося, на засновника Tesla вийшло б вийти за два «рукостискання». Звичайно, це не зовсім чарівна паличка, так як всі інтро йдуть за принципом double opt-in, але все одно приємно мати таку можливість.

Закрита внутрішня соціальна мережа на зразок Quora дозволяла отримати відповіді на запитання від спільноти колишніх учасників програм Techstars, контент там дійсно дуже якісний.

Ментори

Менторами набору, в якому брав участь Дмитро, було більше 100 чоловік. Приблизно половина з них – інвестори або люди, які працюють у венчурних фондах, чверть – засновники великих і не дуже стартапів, а решта – це менеджмент або early employees великих успішних стартапів: Delivery Hero, Soundcloud, Wunderlist, Zendesk та інші.

Технарів в цьому середовищі не так багато, але ті хто приходили, були досить корисними. Наприклад, CTO Wunderlist Чад Фаулер (Chad Fowler) розповідав про мікросервіси, про те як вони роблять immutable deployment і підтримують зоопарк рішень при поліглотному технологічному стеку. З Лео з Buffer’а говорили на тему мотивації програмістів і прозорої структури компанії – які плюси і мінуси. Хлопці з Rocket Internet ділилися тим, як вони запускають і міряють по 10 A/B-тестів на день, а команда з Soundcloud розповідала про те, як у них на рівні продукту налаштований процес локалізації та інтернаціоналізації.

Більш того, багато ментори допомагали вирішувати наші попередні проблеми. Наприклад регіональний менеджер Stripe допоміг миттєво розблокувати аккаунт, який помилково заблокували, PayPal надав доступ до деяким внутрішнім API, а ментори з Google Europe дали зворотний зв’язок з приводу причин закриття Google Helpouts. Дуже потішив той факт, що з менторами можна продовжувати спілкуватися незалежно від того, чим ви збираєтесь займатися далі, і незважаючи на те, що програма акселерації закінчилася.

Стартап-екосистема Берліну

Столиця Німеччини – чудова локація для побудови і масштабування стартапу. Завдяки Rocket Internet в Берліні з’явилося безліч крутих технічних фахівців і маркетологів. Високий рівень життя і відносно лояльне імміграційне законодавство привертають до Берліна багато українських програмістів.

Завдяки Techstars, Дмитру пощастило відвідати конференцію AWS Activate. Цікаво було почути презентацію СTO Amazon про стратегію розвитку галузі, СТО Foodpanda про те, як технічно масштабувати продукт на різних ринках, хлопці з Netflix розповідали як вони використовують мікросервіси. Під час конференції було призначено кілька зустрічей з консультантами Amazon, де в комфортній обстановці ми обговорили використання їх стеку в нашому продукті.

Контакти з інвесторами

В Preply переговори з інвесторами вів СЕО Кирило Бігай, але технічна команда регулярно отримувала супутні завдання по збору різної статистики для інвесторів. Німецькі інвестори досить консервативні і швидше вкладають кошти в працюючі проекти, які генерують прибуток. У Берліні також дуже сильна школа Business Intelligence і аналітики фондів хочуть мати справу з реальними цифрами компаній.

Команда Preply ще до участі в програмі Techstars збирала досить багато показників, робили RFM і когортний аналіз, але на необхідний рівень розрізів і деталізації довелося виходити вже на місці. Завдяки спілкуванню з менторами та потенційними інвесторами ми значно поліпшили наш рівень обробки даних і розуміння бізнесу. Якщо до Techstars звіти у нас генерувалися у внутрішній адмінці, то під час програми акселерації ми еволюціонували спочатку в інтегровані з базою електронні таблиці Google Spreadsheets, а потім почали використовувати зв’язку Periscope.io і Amazon Redshift (так, у нас дуже багато даних :)), але відмовилися через високу вартість і недостатні можливості контролю. Остаточно зупинилися на інструменті PowerPivot від Microsoft – в ньому будуємо таку аналітику, яка до Techstars нам не могла наснитися навіть у страшному сні :)

Крім вирішення технічних завдань, пов’язаних зі збором статистики, довелося також взяти участь у кількох переговорах з інвесторами і постояти біля стенду на Demo Day. CTO, який може і розповісти про продукт, і про метрики і маркетинг, відмінно викликає довіру інвесторів. Отриманий зворотний зв’язок тільки зміцнила в думці наскільки важливо, щоб у команді засновників стартапу були всебічно розвинені професіонали.

Виходити за рамки можливого

Для СТО в маленькому стартапі, який стрімко розвивається дуже важливо не відставати і настільки ж швидко рости. Цього іноді складно досягти, коли працюєш над одним проектом, на відміну від аутсорсу, де проекти, технології і команди часто змінюються. Щоб «не засохнути» і звести до мінімуму технічне відставання, ми переходимо на парадигму мікросервісов і використовуємо нові сучасні технології – розовідає Дмитро Волошин.

Програма Techstars дозволила вирости професійно і сформувати коло потенційних менторів, у яких можна продовжувати вчиться далі. Знаходження в стартап-екосистемі Берліна дало багато мотивації ще більш ретельно працювати над продуктом і мислити глобально, адже насправді всі межі тільки в голові.

За матеріалами блогу компанії Preplay

 

About the author

Admin


What are your thoughts?