П’ять типів прокрастинаторів: до якого належите ви?
2,627 views

П’ять типів прокрастинаторів: до якого належите ви?

Не всі прокрастинатори однакові – і методи боротьби з прокрастинацією для кожного свої, розповідає Гвен Моран з журналу Fast Company.

Якщо по мірі наближення дедлайну ваш робочий стіл стає більш акуратним і охайним, вам повинні бути знайомі ефекти прокрастинації. І відкладати на завтра те, що можна зробити сьогодні – шкідливо для вашого здоров’я: одне нове дослідження показує, що прокрастинація асоціюється з більш високим рівнем стресу, депресії, втоми і навіть з безробіттям.

У прокрастинації, якщо нею користуватися мудро, можуть бути і вигоди. Але головна її рушійна сила – бажання уникнути чогось неприємного, і це може бути шкідливо, говорить психолог Нейл Фіоре, автор книги «Легкий спосіб почати нове життя». Працівники, які хронічно страждають прокрастинацією, стикаються з дисбалансами в житті, оскільки вони уникають необхідних дій або занять, говорить він.

Якщо вивчити свій стиль прокрастинації – ті причини, які спонукають вас відкладати на потім, – можна зробити корисні висновки. Ось п’ять поширених типів прокрастинаторів і методи, які допоможуть вибратися з трясовини.

Перфекціоніст

Такі люди намагаються уникнути ганебних помилок або засудження з боку оточуючих. Вони витрачають дуже багато часу на якийсь один аспект проекту, тому що погано розпоряджаються своїм часом, або взагалі довгий час ухиляються від проекту, а потім в останній момент похапцем намагаються його закінчити. І це, зрозуміло, лише підвищує ймовірність помилок.

«Самозванець»

Такі люди бояться, що оточуючі побачать в них некваліфікованих працівників, і тому відкладають все, що може цьому загрожувати, каже Фіоре. Найчастіше людина вдаряється в таку прокрастинацію, коли його оточують люди, схильні чіплятися. «Якщо я не можу порадувати партнера, батьків, вчителя, начальника, це провокує те, що біхевіористи називають «синдромом навченої безпорадністі». А це, по суті, шлях до депресії », – говорить Фіоре.

Невмотивований

Коли робота нудна чи неприємна, деякі люди прокрастинують, щоб уникнути такого заняття, каже Ніколь Бандес, засновник консалтингової фірми Productivity Expert. Якщо ви терпіти не можете те, чим займаєтеся, або вас це притуплює, важко знайти мотивацію.

Перевантажений

Іноді справ просто занадто багато, і важко вирішити, з чого почати – тому ми не робимо нічого, каже Фіоре. І не важливо, чи ви набрали стільки справ, чи це керівництво вирішило звалити на вас таку купу роботи – сама думка, що треба виконати все це, призводить до того, що ми уникаємо дії.

Щасливчик

Деякі люди впевнені, що краще за все працюють під тиском, тому вони прокрастинують, поки життя не зажене їх в куток. Якщо таке постійно повторюється без негативних наслідків, фактично людина отримує нагороду за прокрастинацію, каже Бандес. «Якщо, скажімо, в школі ви завжди чекали до останнього, перш ніж здати завдання, і щоразу отримували хорошу оцінку, це створює враження, що не треба нікуди поспішати», – говорить вона.

Як впоратися з цими типами прокрастинації?

Що ж робити, якщо прокрастинація заважає вашій роботі? Перш за все треба звернути на це увагу, говорить Бандес. А потім підібрати відповідний підхід.

Переконайтеся, що робота точно повинна бути зроблена

Якщо ви прокрастинуєте через перевантаження або тому, що ненавидите свою роботу, для початку запитайте себе, чи дійсно потрібно виконувати те чи інше завдання. Може, якісь елементи можна виключити або делегувати їх?

Розділіть завдання на частини

Коли ви точно знаєте, що саме потрібно зробити, щоб рухатися вперед, ви отримуєте конкретний план дій. Сам процес планування також допомагає вам побачити, що все не так жахливо, як воно видається на перший погляд (особливо якщо ви підбираєте для кожного кроку свій дедлайн).

Візьміть на себе конкретні зобов’язання

Фіоре каже, що важливо знайти свою справжню мотивацію і відчути, чому ви займаєтеся тією чи іншою справою. Наприклад, ви намагаєтеся покращити своє здоров’я і фізичні вправи – частина вашого плану. Тут важливо взяти на себе конкретні зобов’язання. «Якщо люди записують або оголошують, коли саме вони почнуть займатися, позначають, що саме вони будуть робити протягом хоча б якогось короткого часу, і внутрішньо репетирують зіткнення з перешкодами, це допомагає активніше займатися або їсти більше овочів», – каже Фіоре.

Зробіть щось одне

Часто вдається розправитися з прокрастинацію, якщо ви змусите себе зробити хоча б якусь дію. Нехай це навіть – переглянути якісь дослідження або скласти план проекту, воно направляє вас на шлях до завершення справи. Саме так все працює зі заняттями спортом: часто найскладніше – почати.

Додайте терміновості

Фіоре і Бандес кажуть, щоб подолати прокрастинацію, корисно також додати терміновості до вашого завдання. Поставте дедлайн для першої версії і скажіть собі, що ця версія не повинна бути ідеальною, радить Фіоре. Що стосується зовсім термінових завдань, Бандес рекомендує поставити таймер і змусити себе працювати над проектом 15-30 хвилин, просто щоб почати. Ще можна додати елементи гри – винагороджувати себе за кожен етап або придумувати для кожної складової проекту свій окремий стимул.

(via)

About the author

Admin


What are your thoughts?