Перезавантаження: як гуманітарію стати інженером
2,946 views

Перезавантаження: як гуманітарію стати інженером

Деякі вважають, що мода на програмування зайшла занадто далеко. У колишнього соціолога, а нині розробника софта Кайла Уорнека – зовсім інша думка.

Підривати основи – це в Кремнієвій долині люблять. Це так само стосується і кар’єри. Я засвоїв цей урок у 2013 році. Залишалося трохи більше місяця до мого тридцятиріччя, півтора місяці до мого весілля. Я працював в прекрасній продуктової команді в просунутій софтверній компанії. Я вирішував цікаві проблеми, у мене були розумні і приємні колеги, а також купа безкоштовної їжі. Кремнієва долина в кращому вигляді.

Я п’ять років намагався досягти успіху в Долині, і ця робота здавалася мені великим проривом. Але не минуло й року після того, як я влаштувався туди, як компанія закрила проект, продала активи і звільнила мене.

Спочатку я не переймався пошуком роботи. У мене було хороше резюме, співбесіди завжди проходили вдало. Я вирішив, що легко знайду роботу по управлінню продуктом в іншій компанії. Але минали місяці, і мій оптимізм почав здавати позиції. До осені я подав резюме на 104 вакансії і не отримав жодної пропозиції.

Після таких вражаючих результатів я почав переглядати доступні мені варіанти. Було ясно, що я не відповідаю потребам ринку. Якби я вмів програмувати … Тоді б життя було простіше. І я вирішив взятися за це.

Я і програмування

У Кремнієвій долині вміти програмувати – означає мати вплив. На кожну позицію з управління продуктом припадає приблизно шість позицій розробників. Компанії часто скаржаться на брак інженерних кадрів і готові таким людям добре платити.

Є й інші плюси. Я, гуманітарій, зауважив, що інженери одразу отримують певну повагу (абсолютно незаслужено). Незнайомі люди по замовчуванню вважають, що програмісти – розумні люди. Менеджери і колеги виходять з того, що час програмістів цінніший. На нарадах думки розробників мають більшу вагу. Їм сходять з рук невдалі жарти, запізнення на роботу, відсутність дрес-коду і взаємодії з іншими людськими істотами.

Але незважаючи на всю красу такого ставлення, я ніколи не бачив себе програмістом. І мені здавалося, що в місті розробників, готових їсти аби що і запускати мільярдні стартапи, я недоречний. У мене був диплом соціолога, я не пройшов жодного курсу з комп’ютерних наук. Я не дивився фантастичних фільмів, не сміявся над дивними жартами. Ця культура цінує людей, які повернені на чомусь, а мені просто подобалося дивитися на птахів, читати книги, займатися спортом. Я працював в продажах і в політиці і вважав своєю найсильнішою стороною навички комунікації.

Але тиск ринку змусив мене переглянути свою ідентичність. В якомусь сенсі це було сприятливий час. Крім високого попиту на програмістів, з’явилася маса ресурсів, які допомагають людям оволодіти відповідними навичками та отримати роботу в Долині – онлайн-курси (від Udacity до Coursera і Codecademy), безкоштовні посіники і підручники. І все більше програм, які називають себе навчальними таборами (boot camp) з програмування. Ці програми брали по $ 15-20 тисяч з людини і обіцяли, що їх випускники за три місяці отримають затребувані на ринку навички розробки. У них була вражаюча статистика: більше 90% отримували роботу, причому з високою зарплатою, а іншим обіцяли повернути гроші. Я якось працював з випускниками однієї з цих програм.

І все-таки мене це лякало. Схоже було, що повністю зануритися в атмосферу навчального табору – це мій найкращий шанс навчитися програмувати, але я боявся, що витрачу масу грошей, часу і енергії, але нічого з цього не вийде. Проте, інших варіантів не було, так що я записався в Hack Reactor – навчальну програму в Сан-Франциско.

Змиритися з помилками

Перше, що я зрозумів: вчитися програмуванню складно. Це забирає сотні годин. Велику частину цього часу ви проводите, розглядаючи повідомлення про помилки. Програма практично ніколи не працює правильно з першого разу. Здавалося б, людині, яка отримала 104 відмови поспіль, варто було звикнути до поразок, але я нервував – особливо коли я був зовсім не впевнений, що зможу позбутися цього повідомлення про помилку.

Мені допомогло спілкування з іншими учасниками програми, які теж нервували. У моїй групі було тридцять чоловік, в тому числі юрист, нейробіолог, вертолітний механік і професійний гравець у відеоігри, вік учасників розходився від двадцяти з невеликим до сорока з гаком. У деяких вже був досвід в інженерній або схожій області, але вони хотіли освіжити свої навички. Інші взагалі не вчилися в університеті. Загальним для нас було одне: ми хотіли допомогти один одному вижити.

Ми збиралися по шість днів на тиждень протягом трьох місяців. Офіційно навчальний день тривав з 9 ранку до 8 вечора, але всі сиділи над завданнями до пізньої ночі. І ця практика принесла результат: до кінця програми ми всі розробили повноцінні веб-додатки.

Головний урок Hack Reactor – змиритися з повідомленнями про помилки. Нас весь час змушували працювати над проблемами, які ми не знали, як вирішити. Нас навчили основам комп’ютерної науки, але основний акцент був на терпінні, скромності і завзятості. Недолік традиційного освіти компенсувався наполегливістю.

Але чим далі, тим більше нового переді мною відкривалося: запаморочливе кількість мов програмування, бібліотек та інструментів. До кінця програми я замислювався: скільки ж мені ще потрібно дізнатися, перш ніж я можу назвати себе розробником?

Перезавантаження кар’єри

На це питання є абсолютно практична відповідь: ви стали розробником, коли ви можете пройти співбесіду для розробників. А це чотирьох-шестигодинна сесія, де кандидатів просять написати код для вирішення найрізноманітніших завдань. Найчастіше це треба робити, стоячи біля дошки: ви пишете рішення, а інтерв’юери його оцінюють. У цього процесу маса варіацій, але суть приблизно така.

У цього методу є маса проблем. Він не показує, як інженер працює в команді, як він працює над складним і великим проектом. Цей метод надає занадто багато значення впевненості в собі і змушує робити серйозні висновки про кандидата на основі маленького шматочка коду. Навіть у прекрасного розробника бувають погані дні.

Але цей метод співбесід тісно пов’язаний з демократичним міфом Кремнієвої долини. Це ідея меритократії. Компанії можуть ігнорувати формальні досягнення, минулий досвід, одяг кандидата, форматування резюме і все інше. Багато компаній як і раніше відбирають кандидатів по наявності диплома з комп’ютерних наук, по їх онлайн-портфоліо і попередньому досвіді, але все частіше вони пробують наймати «нетрадиційних» інженерів. Все, що потрібно – пройти тест.

Після шести місяців підготовки та трьох місяців навчального табору я був готовий спробувати. Почалося все невдало. На першу співбесіду я прийшов у велику, відому компанію – і все провалив. Друга було не набагато кращою. Але на мій подив, далі справи пішли на лад. Я заспокоївся і звик відповідати на питання в умовах серйозного тиску.

Вже через кілька тижнів я отримав хороші пропозиції від декількох компаній. Я, звичайно, ще не відчував себе справжнім розробником, але той факт, що мені були готові платити за написання коду, підказував, що план спрацював. І моє сприйняття себе стало збігатися з реальністю тільки кілька місяців по тому.

Дорогу гуманітаріям

Тепер я знаю, що дуже багато розробників софта не мають відповідного диплома. Згідно з одним з опитуванням, їх навіть більше 50%. Скільки б таких людей не було, серед них мій колишній начальник і багато відмінних інженерів, з якими я працював.

Навчальні табори – тема спірна, але навчитися програмуванню самостійно цілком реально. Багато стартапів з Долини вважають, що якщо ви навчилися програмувати без навчання в університеті, це показує, що ви людина мотивована, наполеглива і винахідлива. Саме такі навички і потрібні роботодавцям.

Крім того, від інженерів все частіше чекають досвіду в дизайні, розуміння бізнесу та управління проектами. Це повинні бути люди зацікавлені і спроможні співпрацювати з працівниками з інших областей. З мого досвіду, компанії тепер цінують ці навички не менше, ніж традиційне навчання в області комп’ютерних наук. І той факт, що інженери на зразок мене мають досвід в якійсь іншій області, тепер все частіше розглядається як перевага.

Минуло більше двох років з тих пір, як я став розробником. Мені все ще деколи здається, що я надів якусь маску. Але я вже переступив кілька кар’єрних сходинок, мій рівень відповідальності виріс, а потім я перейшов працювати в іншу компанію.

Я рідко розповідаю про свій навчальний табір колегам, побоюючись, що вони почнуть оцінювати мене з висоти своїх університетських дипломів. Але коли я все-таки згадую Hack Reactor, мені приємно бачити подив на обличчях колег: здивування, що я все-таки часом розумію, що роблю. «Так, – думаю я. – Я теж здивований».

Думаючи про час, який я витратив на підготовку до цієї роботи, я дивуюся, як мені пощастило, коли я зробив цей крок. У мене не було дітей, практично не було боргів, мене підтримувала дружина, і неподалік знаходилися найбільші технологічні компанії світу. І незважаючи на все це, я вагався.

Головне, що я зрозумів: Кремнієва долина постійно змінюється, зі мною чи без мене. Я міг триматися за те, що вмів, і відстати, або спробувати щось інше. В кінцевому рахунку я прийшов до висновку, що бути розробником – це перш за все практика.

(via)

About the author

Admin


What are your thoughts?