Бен Хоровіц. Найцікавіше зі спілкування з користувачами
780 views

Бен Хоровіц. Найцікавіше зі спілкування з користувачами

Без сумніву, Бен Хоровіц – один з найбільш шанованих і успішних венчурних інвесторів в Кремнієвій долині. Це людина, яка поєднує в собі одночасно прямолінійність і доброту. Куди б він не пішов, підприємці злітаються до нього, як бджоли на мед в надії, що він виділить кілька хвилин, щоб послухати про їхню компанію або поговорити про його книгу-бестселер NYT «The Hard Thing About Hard Things», яка докорінно змінила поняття стартапу. Ми публікуємо вибрану частину з чату, який повністю можна прочитати ТУТ

Що б ви могли порадити засновникам, з чим більшість інвесторів або засновників спочатку б не погодилися або взагалі повважали божевіллям?

Немає таких творців успішних компаній, яких би не висміювали протягом усього життєвого шляху. Якщо вам важлива громадська думка, вам не варто ставати підприємцем. Це не означає, що не варто прислухатися до думок, але рішення ви повинні приймати самостійно.

Хто був вашим наставником в житті і роботі?

На даному етапі життя я б скоріше назвав їх друзями, а не наставниками. Білл Кемпбелл і Енді Грув – це ті дві людини, у яких я багато навчився. Життя Енді – це один суцільний урок того, як мені слід прожити моє життя. Здатність Білла прислухатися до людей настільки чудова, що я вчуся у нього чогось нового кожного разу, коли ми бачимося. Також є й інші люди в інших сферах. Наприклад, Нас. Нас має здатність бачити світ з абсолютно іншої точки зору. Ми можемо слухати одну й ту ж пісню, але він помітить в ній 30 речей, які не помічу я.

У чому полягають 20% технік, установок, навичок, які принесуть новим підприємцям 80% (або більшу частину) успіху?

Головне, на що слід спрямувати всю свою енергію, це відповідність продукту ринку. Почніть з продукту, до якого люди звикають дуже швидко або який ви точно зможете продавати неодноразово. У якомусь сенсі, все інше – культура, менеджмент та ін. – другорядне. Не відволікайтеся від своєї мети.

Торік ви випустили книгу «The Hard Thing About Hard Things». Якби ви випускали її сьогодні, який б урок ви додали (або змінили) у книзі?

Напевно, я б описав більше військових історій. Я не знав, наскільки людям це сподобається, але їм безумовно сподобалося. Найдивовижніше в цій книзі те, що я писав її для дуже обмеженої аудиторії, але виявилося, що вона сподобалася всім – від вчителів до священиків. Це мене шокувало.

Дехто каже, що зараз спостерігається нова економічна бульбашка, особливо в Долині. Що ви про це думаєте? Невже ми рухаємося тим же шляхом, що і в 2001 році?

Будучи генеральним директором у 2001 році, я не вважаю, що ми близькі до того, що було тоді. Вартість акцій зросла в деяких технічних секторах тільки на приватних ринках, але вона досить швидко скоригувалась самостійно. Наприклад, корпоративне програмне забезпечення почало переоцінюватися на приватному ринку, але після того, як кілька компаній вийшли на відкритий ринок з більш низькою вартістю акцій, ніж у їхніх останніх приватних турах, приватні ринки також відкоригували значення. Я не вважаю, що нам загрожує грандіозна криза, як в 2001 році. У 2001 Nasdaq втратили 80% вартості. Готовий посперечатися з будь-яким, хто вірить в цю бульбашку що Nasdaq не втратить свої 80% у наступні 5 років.

Поточний стан відкритих ринків лякає більшість людей і подейкують про unicorn і decacorn стартапи, на які це вплинуло. Як ви вважаєте, наскільки такий спад вплине на компанії, що знаходяться на ранніх етапах розвитку, і  чи вплине взагалі?

Я вважаю, що інвестування на ранніх етапах, якщо проводити його грамотно, мало чим пов’язане з відкритими ринками. Середній термін виходу венчурного капіталу на ринок становить більше восьми років, а це означає, що до цього моменту відкриті ринки дуже зміняться. З іншого боку, безліч інвесторів-любителів можуть зупинити свою діяльність, якщо ринки обваляться, і в такому випадку отримати фінансування буде набагато складніше. Крім того, якщо ви  венчурний інвестор і платите ціну економічної бульбашки, навіть на ранньому етапі, з такого стану буде досить складно вийти (як вам, так і компанії), якщо клімат сильно зміниться.

Які unicorn-стартапи, на вашу думку, найкраще пристосовані до того, щоб витримати шторм [потенційної економічної бульбашки] і чому?

Airbnb, бо це чудова компанія з відмінною культурою і величезним мережевим ефектом. Брайан Ческі молодець.

Який кращий спосіб потрапити в круги венчурних інвесторів в якості молодого професіонала?

Відкрити свою компанію або взяти участь у стартапі і відчути процес створення компанії. Інакше навчитися цьому практично неможливо.

На якому етапі генеральні директори повинні відійти від ролі «власника продукту» і почати займатися іншою частиною бізнесу?

Я недавно написав статтю під назвою «Why Founders Fail» (Чому засновники зазнають поразки). Я не вважаю, що варто відходити від продукту, але як тільки ви потрапите на ринок, ви повинні приділяти дуже багато уваги решті компанії.

Прогнозувати фінансові показники досить складно, коли цифри чисто гіпотетичні. Чи можете ви запропонувати якийсь оптимальний метод для створення прогнозу фінансових показників, що залучають інвестиції?

Якщо ви промислове підприємство, то, ймовірно, кращим способом буде математика Salesforce. Іншими словами, підсумуйте квоту продуктивних працівників вашої компанії. Якщо ви комерційна компанія, фінансові показники, як правило, є похідними від інших показників. На вашому місці, я б просто був щирим по відношеннію до того, як ви це бачите.

Якби вам довелося почати свою кар’єру заново, з чого б ви почали сьогодні?

Я думаю, я б став біохакери. Обчислювальна біологія – це найбільш дивовижна річ з того, що я бачив. Я б хотів працювати в цій сфері.

Як ви вважаєте, підприємцями народжуються чи стають?

Щоб стати підприємцем, людина повинна хотіти бути повністю уразливим і думати тільки про себе. Мені здається, цьому можна навчитися, але я не впевнений.

 

About the author

Admin


What are your thoughts?