Історія Oracle: як Ларрі Еллісон побудував одну з найбільших ІТ-корпорацій в світі
1,872 views

Історія Oracle: як Ларрі Еллісон побудував одну з найбільших ІТ-корпорацій в світі

У 2014 році співзасновник і генеральний директор Oracle Ларрі Еллісон покинув свій пост і зайняв в компанії посаду директора з технологій. Ми хочемо розказати Вам історію найбільшого виробника програмного забезпечення – історію подолання криз, агресивних поглинань і дебатів Еллісона з Біллом Гейтсом.

В історії кожної великої ІТ-компанії є людина, яка створює оригінальну культуру, яка в майбутньому стає запорукою успішності корпорації. Засновник бізнесу не просто дає ринку новий продукт – він створює новий стиль, дозволяє користувачам відчути власні погляди і мрії. Саме тому, коли така людина йде з власної компанії багато хто говорить, що вона вже не буде такою, як раніше.

Рік тому генеральний директор і співзасновник корпорації Oracle Ларрі Еллісон покинув свій пост і зайняв посаду директора з технологій. Хоча він як і раніше залучений у багато аспектів управління, всі розуміють, що компанію чекають зміни, адже Еллісон очолював її протягом 40 років. За цей час Oracle встигла перетворитися на одного з лідерів галузі з виробництва ПЗ, ставши найбільш прибутковою компанією після Microsoft і абсолютним лідером зі створення софта для великих організацій.

Роль Еллісона в цьому успіху важко переоцінити, адже він без сумніву одна з найбільш яскравих особистостей Кремнієвої долини. Колишнього генерального директора називають і рок-зіркою бізнесу, і жорстким підприємцем, який йде по головах для досягнення своїх цілей. Ларрі відомий як блискучий парламентер і талановитий іміджмейкер.

Еллісон пройшов довгий шлях, просуваючи своє найголовніше творіння – Oracle – від невеликої фірми до величезної корпорації з колосальним числом клієнтів.

Знайомство майбутнього підприємця зі світом ІТ відбулося в Іллінойському університеті, хоча його звідти двічі виключали за читання книг на лекціях і прогули. Проте період навчання зіграв важливу роль у житті підприємця: він відкрив для себе комп’ютери. Нові можливості настільки його захопили, що він всерйоз задумався про створення власного ПЗ.

Звільнившись від нудних лекцій, Еллісон став все більше захоплюватися програмуванням і вступив в кілька комп’ютерних клубів. Знайомих вражало, як швидко йому вдається сприймати нову інформацію.

У 1970-х у Ларрі вже було достатньо знань, щоб професійно працювати і його взяли в фірму Amtex. У цій компанії в 1977 році Ларрі створив одне зі своїх блискучих творінь – відмінну багатофункціональну базу даних, розроблену для ЦРУ, яка була зашифрована під назвою Oracle. Разом з Еллісоном над цим проектом працювали Боб Майнер і Ед Оутс. Незабаром всі три програмісти зрозуміли, що створений продукт дуже хороший для такої фірмочки, як Amtex, і вирішили організувати власну компанію, заодно отримавши замовника в особі держави.

На старті власного бізнесу у хлопців, за словами Еллісона, було близько $ 1200, ентузіазм і талант. Їх компанія була створена в 1979 році і отримала назву SDL (Software Development Laboratories). Засновники взялися за створення більш досконалої версії власного софта. В результаті, базу даних Oracle v2 придбали ВПС США: продукт компанії був надзвичайно конкурентоспроможним завдяки високій швидкості роботи і підтримці мови SQL. Варто відзначити, що це була перша на ринку комерційна база даних, тому незабаром пропозиції посипались, як сніг на голову.

Тоді Ларрі продемонстрував свій талант продавця. Саме його ідеєю було назвати базу даних Oracle v2, хоча першої версії програми на ринку не було. Все для того, щоб у потенційних клієнтів склалося враження, що SDL це вже досвідчена компанія з перевіреним продуктом. Насправді ж засновникам ще багато чого потрібно було дізнатися про бізнес.

Новим етапом у розвитку компанії стане 1982 рік. Саме тоді SDL, штат якої складався з восьми осіб, змінила назву на Oracle Corporation. У цей час команда серйозно працювала над третьою версією програми, що побачила світ у 1983 році. Головною її перевагою стало те, що вона була написана за допомогою мови С.

У 1984 році вже більш-менш відома компанія отримала перші інвестиції в кілька мільйонів доларів від Sequoia Capital, що значно прискорило зростання корпорації і посприяло появі нових версій Oracle v4 і v5, націлених на застосування в бізнесі. Так, четверта версія дозволяла створювати якісні звіти на основі даних, занесених в базу, а п’ята відома можливістю обчислень і підключення клієнтів.

Одним з найбільш важливих етапів в історії Oracle став 1986. Персонал корпорації склав 400 осіб. Крім того, компанія провела IPO, в ході якого залучила $ 31 млн. при річному доході в $ 55 млн.

Ще на зорі заснування компанії Еллісон прославився своєю приголомшливою енергійністю. Ларрі з головою поринав в роботу, вимагаючи того ж самого від інших. Знайомі розповідали, що працювати з ним – це як бути підлеглим енергогенератора.

Успіх і підвищена увага великих видань ще більше посилили темперамент Еллісона. Ларрі відчув себе справжнім королем і тому впав у крайнощі: став вимагати від співробітників якнайшвидшого випуску нових продуктів і став менше часу приділяти бухгалтерам, до яких і раніше ставився нешанобливо, а тепер і зовсім почав уникати.

Незабаром це призвело до сумних наслідків. З продуктом, завдяки відмінним фахівцям, що працюють в корпорації, все було в порядку, але в 1990 році компанія зазнала збитків через бухгалтерські прорахунки і борги з боку клієнтів, яким раніше пробачалися запізнення з виплатами. За рік корпорація втратила $ 12,4 мільйона, а рівень капіталізації впав на 80%. З настанням труднощів навіть Ларрі втратив самовладання, провально виступивши перед пресою, що потягнуло за собою падіння акцій компанії.

Підприємець почав шукати винних у фіаско. Все вказувало на нечистих на руку співробітників. Еллісон дав вихід своєму гніву – і полетіли голови, як бухгалтерів, так і решти. Роботу втратили більше 400 осіб – при тому, що в компанії в той момент працювало близько 4 тисяч.

Зрештою була змінена модель продажів в корпорації. Затримки у виплатах за використання ПЗ Oracle були заборонені, з’явилася можливість передоплати. Зміни торкнулися вартості використання, яка була значно знижена, щоб утримати клієнтів. Відбулися зміни і в керівництві компанією. За словами Ларрі, на початку 1990-х він зрозумів, наскільки важливий якісний підбір персоналу, і наказав рекрутинговому відділу зробити акцент на більш ретельний відбір кандидатів.

Все це дозволило вивести управління компанією на новий рівень. Шокова терапія дала ефект і в 1992 році корпорація практично перестала бути збитовю. Багато в чому цьому допоміг вихід Oracle Database 7, яка була визнана однією з кращих баз даних на ринку.

Розібравшись з неприємностями, Еллісон поспішив втягнути компанію у війну проти Microsoft. Ларрі серйозно розлютило, що Білл Гейтс непогано заробив на проблемах Oracle, тому незабаром в пресі почали з’являтися їдкі інтерв’ю на адресу найбагатшої в світі корпорації. У них Еллісон критикував їх софт, стиль управління Гейтса і його підхід до ведення бізнесу.

Справи в Oracle йшли на поправку, і компанія поступово почала повертати втрачені позиції. З початком нового прибуткового періоду активізувався і сам Еллісон: труднощі дозволили йому з іншого боку оцінити перспективи власної компанії і його зацікавило більш масштабне розширення.

Саме цим пояснюється агресивне поглинання Oracle цілого ряду компаній, що займаються виробництвом різних видів софта, яке почалося в 1990-х роках і відбувається досі. На питання репортера на цю тему Ларрі з властивою йому усмішкою відповів, що пора розширюватися, бо він просто не може віддати стількох бізнесменів на розтерзання Гейтсу.

Тут слід зазначити, що інтерв’ю Еллісона – це одна з тих речей, за які його люблять. Генеральний директор Oracle просто обожнює епатувати публіку. Наприклад, в розпал кризи 2008 року він надав ЗМІ повну інформацію про свою зарплату і бонуси. У той час як багато компаній намагалися втриматися на плаву, в журналах і по телебаченню повідомляли про дохід Еллісона в $ 84,6 млн. Ще веселіше стало в кінці цієї історії, коли в 2010 році зареєстрований Ларрі дохід зупинився на позначці 1 долар, на що він іронічно зауважив, що вирішив слідувати моді і трохи заощадити.

Ще однією витівкою, в якій був помічений невгамовний Еллісон, стала ціла кампанія з повернення Стіва Джобса в засновану ним компанію. Відбувалося в 1994 році, акції Apple знизилися в ціні, а Ларрі, заздалегідь не повідомивши Стіву, запустив сайт, де збирав пожертви для подальшого придбання гіганта. Крім того, глава Oracle прикупив пакет акцій корпорації, щоб зробити свої позиції вагомішими.

Це викликало цілу шквал емоцій в ЗМІ, але Джобс відреагував стримано, хоча від прямої пропозиції продати Apple відмовився. Згодом Стів використовував сайт як один з інструментів тиску на раду директорів заснованої ним компанії, повернувшись туди в якості консультанта.

Але повернемося в 1990-і. У той час Ларрі не тільки боровся за підвищенням вартості компанії та огризався до Гейтса, але і оголосив про своє бачення розвитку індустрії, чим викликав хвилю критики на свою адресу. По суті, Еллісон запропонував відмовитися від парадигми персонального комп’ютера, припустивши, що незабаром з’явиться більше обладнання для великих корпорацій. Також він вказав на надзвичайну перспективність інформаційних технологій.

У 1994 році компанія випустила покращену версію Oracle Database 7.1, яка працювала в тому числі на IBM PC, в якій були виправлені деякі помилки. Нова версія принесла прибуток і зміцнила позиції корпорації. В той же час почалася боротьба між Oracle, Sybase і Informix за домінування на софтверному ринку. Еллісон не соромився тиснути на опонентів різними способами, починаючи ЗМІ і закінчуючи приватними детективами.

Першою з гонки випала Sybase, яка вирішила розвиватися у співпраці з Microsoft і в підсумку втратила позиції. Пізніше керівники компанії ще раз спробували досягти успіху самостійно, але це їм не вдалося. У підсумку в 2010 році компанію поглинула німецька SAP AG.

Informix протрималася набагато довше. У компанії був відмінний софт, але її зруйнували помилки керівництва.

Боротьба була досить жорсткою. Компанії пройшли через судові процеси через крадіжку інтелектуальної власності та переходу розробників в Oracle.

У 1998 році компанія Еллісона поліпшила свої позиції за допомогою софта. З’явилися Oracle Database і Oracle Application Server. У цих програмах була можливість проводити будь-які EFR-операції прямо з браузера.

Останнім ходом в переможній партії проти Informix стало звинувачення Верховним Судом глави компанії Філа Уайта в спеціальному перебільшенні прибутку компанії, що є федеральним злочином. У підсумку конкурент опинився у в’язниці, а компанія була куплена по частинах. Досі ходять чутки, що за цим стояв Ларрі.

C тих пір Oracle почала домінувати на ринку ПЗ, знищивши прямих конкурентів і обійшовши Microsoft. Забезпечення лідерства відбилося і на рівні прибутку. За 1998 рік дохід компанії виріс на 26% і досяг позначки $ 7,1 млрд. Зростання прибутку продовжилося, досягнувши $ 10 млрд до 2000 року.

На початку 2000-х, в період краху доткомів, Oracle була в числі компаній, які практично не зазнали збитків. Поки всі намагалися звести до мінімуму втрати, Еллісон розважався купівлею дорогих автомобілів і організацією власної команди для перегонів на вітрильниках.

У 2002 році Стів Джобс запропонував Еллісону увійти до ради директорів Apple. Ларрі не був частим гостем на нарадах, а потім і зовсім закинув цю затію. Кажуть, коли Еллісон в черговий раз пропускав раду директорів, Джобс ставив на стілець глави Oracle його збільшене і роздруковане фото.

У 2000-х роках компанія Ларрі почала серйозно працювати на ринках бізнес-додатків. Перевага в обраній галузі здійснювалася, як і колись, шляхом ворожих поглинань. З 2002 по 2006 рік були придбані PeopleSoft, великий розробник EPRF-систем (обійшовся компанії в $ 10 млрд), Siebel, що створює СRM ($ 5,85 млрд.) і Innobase, що займається MySQL-розробкою.

Еллісон не дуже церемонився з керівниками компаній, залишаючи тільки ключових співробітників і вказуючи іншим на вихід.  Правда, подібна жорсткість була і до керівників Oracle. У 2007 році був звільнений Джон Вукі, який не зміг вчасно забезпечити вихід Fusion Application.

У цьому весь Еллісон: він ставить досягнення компанії вище перевірених співробітників – якщо хтось чогось не встигає чи не справляється, він вилітає.

Поглинання і розробка нового ПО дозволили Oracle в 2007 році поставити новий рекорд прибутку – $ 18 млрд за рік. Проте компанія як і раніше поступалася за цим показником Microsoft.

У 2010 році Oracle знову шокувала суспільство – цього разу придбавши Sun Microsystems. Преса приготувалася до реакції антимонопольного комітету: компанія була однією з провідних на ринку розробників серверів і офісних додатків. Її купівля дозволила б Oracle повністю монополізувати ринок ПЗ. Еллісон дуже послідовно просував цю ідею у відповідних органах, пройшовши навіть перевірку Євросоюзу. У результаті компанія була придбана за $ 7,4 млрд, а Oracle не тільки ще більше зміцнила власні позиції, але і не дозволила посилитися конкурентам, збільшивши розрив між ними.

Ще одним шоком стало прийняття на роботу Марка Херда. Херда звільнили з Hewett-Packard через сексуальний скандал, а в офіційній заяві значилося щось на зразок «за поведінку, що ганьбить звання президента компанії». Главу Oracle це не дуже збентежило, більше того, він назвав рішення про це звільнення одним з найгірших в історії ІТ-індустрії. На даний момент Херд разом з Сарою Кац замінює Еллісона в ролі генерального директора.

У 2011 році компанія зацікавилася хмарними сервісами. Були придбані Taleo, а також Rightnowо – чудові розробники необхідних технологій. З чуток, найближчим часом компанія витратить понад $ 70 млрд на поглинання, забезпечивши остаточне домінування.

У 2012 році, після семи років очікування, був представлений хмарний сервіс Oracle Cloud, який об’єднує в собі більшість додатків та програм компанії. Сам Еллісон назвав цей продукт одним з кращих на ринку.

У цьому ж році почалася судова тяганина корпорації з Google, за порушення прав Oracle при використанні Java-додатків. Слухання відбувалися з перемінним успіхом. У підсумку в 2014 році Oracle виграла, назвавши цей результат перемогою всіх розробників ПЗ. Спроби Google в 2015 році подати апеляцію не увінчалися успіхом, так що, схоже, корпорація Еллісона остаточно перемогла.

Також в 2012 році підприємець знайшов нове хобі. До реактивних літаків, власного гольф-клубу і яхт додався ще й гавайський острів Ланаї (там знімали серіал Lost). На острові живе близько 3000 чоловік, яких можна назвати корінними гавайцями, тут є підходяща для туризму інфраструктура. Крім того, Еллісон відразу ж відправив на Ланаї маркетологів з метою оцінити перспективи острова.

Був успішним для корпорації і 2013 рік. Вона отримала прибуток у розмірі $ 37 млрд, як і рік тому, зате на 47% збільшився операційний дохід. Крім того, вийшла нова версія Oracle Database, яка обробляла запити в 100 разів швидше за подібний софт, який був на ринку.

У 2015 році корпорація контролює близько 30% ринку розробки програмного забезпечення, трохи поступаючись Microsoft. Річний прибуток компанії становить $ 38,23 млрд при капіталізації в $ 110 млрд. Позиції Oracle виглядають незворушними і багато аналітиків називають компанію китом в світі ІТ.

Не можна сказати, що успіх корпорації обмежується вкладом одного Еллісона, – в команді, без сумніву, зібрані відмінні фахівці, що створюють хороший софт. Але фактор Ларрі жодним чином не можна применшити. Саме він став каталізатором, який дозволив компанії вийти з багатьох криз, йому вистачило впевненості, щоб переконати інших співзасновників створити бізнес.

Крім того, Еллісон, завдяки своєму таланту парламентера, забезпечував інвестиції в проект, правильно налаштовував пресу і брав участь у словесних дебатах з Біллом Гейтсом. У багатьох випадках його імпульсивність і екстравагантність допомагали Oracle нагнати страху на конкурентів.

У Кремнієвій долині Еллісон вважається справжньою рок-зіркою від бізнесу, його думку про той чи інший проект високо цінується. Ларрі – своя людина в «елітному клубі» мільярдерів. Марк Беніофф сказав, що якби він зманював співробітників з Oracle, то запросив би тільки Еллісона.

У себе в корпорації Ларрі – культова особистість. Будь-яка його ідея стає предметом захоплення для персоналу, який готовий на все заради свого засновника. Але не варто вважати Ларрі ідеалом. Його часто критикують у пресі, деякі його рішення не надто логічні і призводять до проблем. Крім того, підприємець іноді надмірно занурюється в свої численні хобі, і тоді управління змушені брати на себе топ-менеджери.

На даний момент Еллісон займає у своїй компанії дві позиції – директора по продукту і голови ради директорів. За час роботи вартість його активів досягла позначки в $ 44 млрд, він займає третє місце серед найбагатших людей США. Навіть залишивши пост генерального директора, він все ще контролює компанію  і саме тому в її майбутньому можна бути впевненим.

About the author

Admin


What are your thoughts?