Коли PayPal прийде в Україну
1,572 views

Коли PayPal прийде в Україну

Хоча найбільша платіжна система PayPal – винахід емігранта з Києва Макса Левчина, кияни та інші українці повноцінно користуватися цим сервісом досі не можуть. Робота з такими платіжними технологіями, як GoogleWallet, PayPal, Payoneer і інші, має цілий ряд переваг насамперед для малого та середнього бізнесу, ІТ-розробників і так далі. Серед плюсів, наприклад, можливість просто і зручно продавати свої послуги і товари на ринку США, без подолання додаткових бар’єрів.

Як говорить директор Української міжбанківської асоціації членів платіжних систем ЕМА Олександр Карпов, листування НБУ і PayPal відбувається вже досить давно. “І мабуть, до чогось вони в підсумку домовляться. Інакше таких зустрічей не організовують”, – припускає він. Головний PR-консультант PayРal в Центральній і Східній Європі Петро Олекси говорить, що вітає інтерес до їх сервісу в Україні. “… Але нам нема чого повідомити станом на сьогодні”, – підкреслив він.

PayРal – інструмент транскордонної інтернет-комерції. Система відкриває приватним підприємцям з країн, що розвиваються двері на міжнародні ринки. Вона дозволяє легко перевести оплату за товар через PayРal в живі гроші – на банківську картку, відкриту в місцевому банку. По всьому світу у платіжної системи вже відкрито 153 млн рахунків. Вона доступна в 190 країнах і підтримує 24 національні валюти.

В Україні поки доступний тільки базовий сервіс PayРal. Жителі країни можуть розплачуватися онлайн за товари і послуги закордонного підприємця, що має рахунок у PayРal, картками Visa або MasterСard. Зберігати кошти на своєму PayPal-аккаунті або виводити їх українці не можуть. Також український підприємець не може зареєструватися в PayPal.

За даними Економічної правди, близько 20 000 українців вже мають повноцінні бізнес-акаунти на PayPal. Вони використовують для цього рахунки, відкриті в банках сусідніх країн – в Чехії, Польщі, Литві.

Що ще потрібно для повноцінного PayРal?

У Нацбанку вважають, що з недавнього часу в Україні немає перешкод для найбільшої платіжної системи. Зокрема, як стверджують представники регулятора, лютнева постанову № 65 “Про внесення змін до положення про електронні гроші в Україні” надала право отримувати фізичним особам – громадянам України електронні гроші від нерезидентів з одночасним виведенням їх на рахунки, відкриті в українських банках. Іншими словами, Нацбанк сказав, що такі операції тепер легальні.

“На сьогодні НБУ не бачить перешкод в своїх нормативно-правових актах для використання міжнародних систем інтернет-розрахунків. Питання розширення для громадян України спектру послуг, пропонованих системою, є виключною компетенцією PayPal”, – заявляють в прес-службі Нацбанку. Як вважають представники фінансового регулятора, PayРal вже має всі можливості для того, щоб дозволити виведення коштів на рахунки в українських банках. З цим твердженням погоджується Олександр Карпов. “По суті, PayPal потрібно включити таку можливість. Просто поставити галочку”, – підкреслює він.

Але, як каже один з активістів, які намагаються привести PayPal в Україні, керуючий партнер венчурного фонду Hybrid Capital Ілля Кенігштейн, “в любовному романі” між НБУ і PayPal є проблеми. “Прийнята постанова не скасовує вимоги реєстрації іноземних електронних грошей, якими користуються резиденти України”, – підкреслює експерт. За його словами, якщо у PayPal такої реєстрації не з’явиться, цілком можна очікувати, що банки будуть відмовляти у зарахуванні коштів на рахунки резидентам України.Ілля КенігштейнКенігштейн підкреслює, що саме вимога реєстрації іноземних електронних грошей було основною перешкодою для PayPal. “НБУ таким чином продовжує грати в наперстки, підміняючи поняття. Але це вже краще, ніж нічого”, – підкреслює Кенігштейн.

НБУ не відступає

У свою чергу НБУ наполягає на реєстрації PayРal в Україні. Діяльність платіжних систем в Україні регулятор дозволяє вести тільки після їх реєстрації шляхом внесення відомостей про них до відповідного реєстру. У липні 2015 року Нацбанк навіть погодив спрощений перелік документів для внесення відомостей про міжнародні системи інтернет-розрахунків в цей реєстр (звернення, копія документа, що підтверджує право здійснювати діяльність в сфері міжнародних переказів коштів, і перелік видів послуг, які планується надавати для резидентів України) .

В НБУ підкреслюють, що введення норм реєстрації обговорювалося з банками, банківськими асоціаціями та представниками міжнародних платіжних систем. “Учасники наради відзначили, що однією з основних умов початку діяльності таких систем в Україні є дотримання рівних вимог усіма платіжними системами. На сьогодні платіжні системи, такі як VISA, MasterCard, American Express, подали нам необхідні документи і внесені до реєстру”, – розповідають в Нацбанку.

PayPal не здається

Але для PayPal цей варіант, мабуть, не дуже підходить. За час роботи в інших країнах компанія звикла до того, що з регулятором їй часто стикатися не доводиться, до тих пір поки американський оператор не йде на більш серйозні кроки. Карпов наводить приклад, що в Росії PayPal відкрила локальне представництво, і тоді їй вже довелося діяти відповідно до російського законодавства.

Для України найбільша платіжна система не хоче робити винятків. “Вони крутили носом від будь-якої форми формальної або неформальної реєстрації та регулювання на території країни. Як будь-яка компанія, яка отримувала ліцензії на фінансову діяльність в Великобританії і США, вони дуже обережно ставляться до будь-яких питань, пов’язаних з перевіркою клієнтів”, – підкреслює Карпов. Також потрібно розуміти, наскільки PayPal може бути цікавий український ринок, щоб нести будь-які, навіть мінімальні ризики. “А ринок невеликий, грошей небагато, до того ж з непрозорими механізмами діяльності”, – резюмує він.

Обговорити найбільш важливі питання, що стосуються аутсорсингу і впроваждення PayPal в Украъны можна 26 березня 2016 року у Львові на конференції Lviv Outsourcing Forum 2016 “Неперервні зміни – адекватність ринку”, яка збере власників та топ-менеджерів IT-аутсорсингових компаній розміром від 20 до 800 працівників. Запрошуємо до нетворкінгу :)

About the author

Admin


What are your thoughts?