Бум робототехніки – аналізуємо переваги для економіки
1,281 views

Бум робототехніки – аналізуємо переваги для економіки

Глобальний технологічний прогрес віщує початок революції робототехніки. Автоматизовані машини виходять за рамки заводів, стаючи частиною нашого щоденного життя. Аналізуємо фінансові та соціальні переваги робототехніки з погляду глобальної економіки.

У листопаді 2014 року європейський космічний зонд «Філа» успішно приземлився на кометі, що пролітає на відстані близько 300 мільйонів миль від Землі, в рамках амбіційного космічного проекту «Розетта». Цей історичний прорив показав, чого може досягти просунута робототехніка вже зараз і чого варто очікувати в майбутньому.

На Землі робототехніку застосовують від виробництва машин до медицини, освіти, сільського господарства та розваг. У світі, де машини з автопілотом перестають бути тільки предметом мрій, прогрес робототехніки тепер стає реальним.

У готелі Starwood Hotel в Пато-Альто (шт. Каліфорнія) роботи-дворецькі приносять постояльцям чисті рушники, роботи-пилососи б’ють всі рекорди популярності в Європі, а створений в Массачусетському технологічному інституті американський робот Jibo покликаний стати особистим помічником по господарству. Він вміє розрізняти членів сім’ї і розповідати дітям казки.
Робототехніка стала великим бізнесом. Індустрія автомобілебудування зараз є найважливішим клієнтом для промислових роботів, а охорона здоров’я вважається одним з найбільших потенційних ринків робототехніки.

За прогнозами, продажі роботів всіх типів для домашнього використання можуть сягнути майже 23,9 мільйона одиниць до 2017 року і сума продажів складе 6,5 мільярда доларів. Причому близько трьох мільйонів з них будуть роботами для освіти і досліджень.

В Японії індустрія робототехніки сприймається настільки серйозно, що прем’єр-міністр країни Сіндзо Абе має намір зробити роботів ключовим сегментом розвитку економіки. Раніше він анонсував нову стратегію, яка до 2020 року потроїть ринок, запропонувавши навіть провести Олімпійські ігри для роботів.

Аналітик Пітер Хантсман з компанії Newton розповідає про нові успіхи технології: «Зараз вона дуже швидко вдосконалюється, а роботи стають все більш здібними. Глобальні системи позиціонування, просунуті датчики і системи лазерного наведення допомагають роботам ставати більш безпечними і надійними. Поза сумнівами, робототехніка – ключовий сегмент, що цікавить інвесторів»Аналітик компанії The Boston Company Asset Management Девід Бора вважає, що цей сегмент все ще перебуває на ранній стадії розвитку в США і Європі. І правильна оцінка потенціалу для інвестування може бути складним завданням.

Багато експертів говорять про те, що ринок ще не закріпився. Деякі технології потребують настільки великих інвестицій, що важко оцінити їх потенціал, – вважає він. – Неясність того, скільки компаніям потрібно буде вкласти грошей, щоб стати конкурентоспроможними, створює певні труднощі.

Незважаючи на ці потенційні недоліки, в США роботам знаходять практичне застосування. Індустрія автомобілебудування продовжує автоматизацію, а в охороні здоров’я роботів застосовують для проведення складних операцій.

У Міжнародній федерації робототехніки кажуть, що тренд автоматизації все більше прогресує завдяки світовій конкуренції, продуктивності і якості. І хоча автоматизація може торкнутися робочих місць, роботи поліпшать якість роботи, виконуючи небезпечні, одноманітні і «брудні» завдання.

Роботи стають більш звичними в нашому житті, і виникає все більше розмов про те, наскільки людям буде комфортно взаємодіяти з фізичними і розумними машинами. У сфері охорони здоров’я такі технології можуть запропонувати необхідну підтримку і незалежність для людей похилого віку, але їх застосування залишається дуже делікатним питанням.

Хенсман вважає, що багато чого залежить від того, як люди будуть сприймати роботів, коли вони будуть ставати все більш витонченими і придатними для використання в повсякденному житті: «Як людина буде ставитися до того, що її лікар – робот? Напевно, це не дуже комфортне відчуття. Але це може змінитися. Колись люди без ентузіазму говорили про системи розпізнавання голосу, але зараз це вже звичайна річ. Багато що залежить від сприйняття цих нових концепцій».

Всі ці та інші питання повинні прийматися до уваги, щоб підтримувати хороший баланс між автоматизацією і зайнятістю людей. Але практично ніхто не сумнівається в тому, що роботи прийшли надовго і будуть ставати все більш просунутими. Потенціал для інвестицій в цьому сегменті ще не розкритий повністю, і постійно відкриваються нові перспективи для майбутнього прогресу і поліпшення технологій.

About the author

Admin


What are your thoughts?