Як фрілансерам законно отримати зароблене у валюті?
2,633 views

Як фрілансерам законно отримати зароблене у валюті?

2015 рік став доволі продуктивним для міжнародного фрілансу. Зокрема, глобальна фріланс-біржа Upwork заявила про свою присутність в Україні і разом із фріланс-ком’юніті спробувала донести до свідомості українців філософію і специфіку віддаленої роботи за світовими стандартами, а головне – сформувати довірче ставлення до неї.

Усе це сприяло тому, що 2015 року на платформі було укладено тисячі угод з участю українців. Про те, як вони зможуть легально отримати зароблені гроші,  розповідає кантрі-менеджер Upwork Катерина Божкова.

Такий позитивний результат продиктований бажанням українців добре заробляти, виходячи за рамки звичної офісної роботи. Upwork відкрив доступ до роботодавців з усього світу і дав можливість отримувати хороший прибуток у валюті. Другу ідею команда Upwork особливо активно просувала весь минулий рік.

8 липня 2015 року Національний банк України опублікував роз’яснювальний лист щодо вимог валютного контролю, які застосовуються до експорту послуг через інтернет. Цей документ мав спростити процедуру виведення грошей з інших країн, що надходять як оплата праці фрілансерів (програмістів, копірайтерів тощо). Але, щоб це відбулося, необхідно було ще виконати великий обсяг організаційної та нормотворчої роботи.

Відразу після оприлюднення листа працівники Upwork очолили робочу групу, яка мала налагодити комунікацію між банками, фрілансерами та контролювальними органами з цього питання. І через півроку, 25 грудня, українське представництво Upwork презентувало інструкцію про виведення грошей на рахунок ФОП і відповідний інвойс.

Де взяти правильний інвойс? Правильне призначення платежу за інвойсом має бути відображене в ньому, як і низка інших положень, для виконання вимог до зовнішньоекономічного договору. Для зручності фрілансерів розроблено шаблон інвойсу. Представники Upwork погодили його з головними банками, послугами яких користуються фрілансери Upwork в Україні.

Як його заповнювати? Кожне поле і положення шаблонного інвойсу зумовлене певними вимогами законодавства, і якщо вас не просить про це банк, не змінюйте там нічого. Специфіка бюрократії в Україні така, що в різних філіях навіть одного банку одні й ті ж положення законодавства розуміють по-своєму. Тому якщо в процесі узгодження в банку вас попросять додати в інвойс чи прибрати з нього якусь дрібницю, практика показує, що легше зробити таку зміну, ніж вступати в тривалу дискусію.

Самостійно вам необхідно заповнити:

 1. Номер інвойсу (на свій розсуд, наприклад, просто переробіть дату складання рахунку – 2301/1).
 2. Дату інвойсу (1–3 дні до дати платежу).
 3. Дані виконавця: вкажіть, що ви ФОП, прізвище, ім’я та по батькові, адресу реєстрації та ідентифікаційний номер.
 4. Предмет – це назва наданих послуг (наприклад, розроблення програмного забезпечення, тестування програмного забезпечення, послуги дизайну тощо).
 5. Опис послуг. Тут детальніше опишіть послуги (наприклад, тестування альфа-версії мобільного додатку «Кентавр»).
 6. Ціну і загальну вартість: у випадку з послугами це одна і та ж сума – сума, яку ви маєте намір отримати.

Реквізити в інвойсі – це актуальні на сьогодні реквізити Upwork Global Inc. і Elance Escrow Corporation або будь-якої іншої біржі, з якою ви працюєте. На Upwork система розрахунків побудована так, що платником є саме Elance Escrow Corporation, який діє за завданням і від імені Upwork, і шаблон це відображає.

Приклад інвойсу

Чи є запитання у банків? Раніше будь-який український банк, отримавши валюту на ваше ім’я, перевіряв наявність договору й акту про надання послуг як окремих документів у письмовому вигляді. Тільки після такої «перевірки» гроші зараховували на рахунок клієнта. Очевидно, що це не найзручніша процедура, тому було проведено величезну кількість зустрічей і обговорень з представниками найбільших українських банків. За запропонованим шаблоном уже успішно працюють фрілансери з багатьох куточків України в різних банках: PrivatBank, OTP, FUIB, Ukrsibbank, Raiffaisen Bank та інших.

Проте ще не в кожному відділенні банку відразу розуміють, чого ви від них хочете. Практика показує, що необхідно виявити терпіння, ознайомити працівника банку з листом НБУ, запропонувати обговорити це з працівником, відповідальним за валютний контроль у головному офісі, тощо. Після разового проходження цієї процедури банки зазвичай і далі працюють із клієнтом за прийнятою схемою.

На Upwork ця процедура працює так:

 1. Ви готуєте не просто рахунок до оплати, а оферту – пропозицію укласти угоду.
 2. Upwork приймає вашу пропозицію дією (не опираючись наданню послуг).
 3. Elance Escrow Corporation від імені Upwork оплачує рахунок (інвойс), чим підтверджує фактичне надання послуг.

Відносини клієнта з Upwork також регулюються користувальницькою угодою Upwork, яку він укладає, зареєструвавшись на сайті. Але банкам необов’язково вникати в ці подробиці для здійснення валютного контролю. Якщо клієнта все ж попросять надати договір з Upwork, можна просто роздрукувати користувальницьку угоду і зробити на роздруківці напис про те, що цю угоду укладено шляхом реєстрації на сайті Upwork, а також поставити підпис.

Чи потрібні ще якісь папери? Система Upwork дає змогу самостійно вказати в призначенні платежу, що це оплата за конкретним інвойсом (його номер і дату). Утім, банки іноді просять написати їм листа, у якому ви підтвердите, що кошти, які надійшли, є оплатою саме за цим інвойсом. Такий лист обов’язково знадобиться, якщо ви забули вказати реквізити рахунку у призначенні платежу.

Що ще врахували в інструкції? Крім роботи з банками, проводилися також переговори з фіскальними службами. У результаті було отримано юридичні та бухгалтерські консультації щодо податкового регулювання виведення іноземної валюти фізичними особами-підприємцями.

Під час розроблення гайда проведено чимало дискусій і круглих столів усередині фріланс-ком’юніті України. Було вивчено попередній досвід роботи українських фрілансерів, зібрано побажання IT-фахівців, зареєстрованих на Upwork, а також замовників, які працюють з українськими фрілансерами, – усе це враховано в інструкції.

Ця інструкція розроблена для кращого розуміння особливостей і можливих ризиків застосування спрощеного способу проходження валютного контролю. Документ має ознайомлювальний характер, але може суттєво допомогти і відповісти на запитання, які часто виникають у фрілансерів, а саме:

 • як відбувається валютний контроль після змін;
 • чи може ТОВ працювати так само, як ФОП;
 • як ці процедури показуються в бухгалтерському обліку;
 • які є ризики;
 • як користуватися цим механізмом, працюючи на Upwork.

Сподіваємося, ці напрацювання суттєво спростять життя українським фрілансерам і дадуть змогу заробляти хороший прибуток у валюті.

За матеріалами forbes.ua

About the author

Admin


What are your thoughts?