“Злам креативу” – секрети нестандартного мислення від геніїв
1,275 views

“Злам креативу” – секрети нестандартного мислення від геніїв

Ми вважаємо творчих геніїв загадковими людьми, які спонтанно генерують ідеї нізвідки. Насправді це не так. Ідеї ​​дістаються їм важкою працею і свідомим використанням певних методів мислення.

Творчі генії думають легко і гнучко. Легкість мислення полягає в здатності породжувати безліч ідей, а гнучкість – в умінні виходити за межі звичайної, загальноприйнятої природи речей. Генії мислять легко, тому що вони:

  • відкладають судження в процесі пошуку ідей
  • придумують безліч ідей
  • складають списки ідей, які прийшли на думку і ведуть записи
  • постійно обробляють і покращують ідеї
  • дозволяють підсвідомості генерувати ідеї під час інкубаційного періоду

Генії відрізняються гнучкістю мислення, тому що можуть ввести в нього елементи випадку, хаосу і сторонні чинники. Інші стратегії з частини II показують, як випадок, хаос і сторонні фактори допомагають придумувати оригінальні ідеї і знаходити творчі рішення.

Одна з головних рис геніїв – здатність свідомо встановлювати безліч зв’язків і асоціацій між різними об’єктами. Випадкові відкриття роблять ті, чий розум відкритий для нового і активний в постійному пошуку зв’язків. Джеймс Уатт не першим помітив, як пара виходить з чайника, але тільки він встановив відповідність між парою і транспортом і винайшов парову машину високого тиску. Жорж де Містраль не першим побачив, що реп’ях чіпляється за одяг, але першим встановив зв’язок між реп’яхом і засобами фіксації, винайшовши застібку-липучку. Артур Фрай з компанії 3М поєднав закладку і тимчасовий клей, спочатку винайдений для дощок оголошень, і створив блокноти Post-it. Інженер IBM дивився, як його дочка грає з кубиками, і, провівши аналогію між цими кубиками і комп’ютерними клавіатурами, створив клавіатуру для ноутбуків, яка згортається.

Бачити всі сторони

Доктор Альберт Ротенберг, відомий дослідник творчого процесу, вже довгий час вивчає використання в ньому протилежностей.

Він виявив складову творчості, якій дав назву “мислення Януса” – це здатність одночасно представляти дві протилежні або протилежні ідеї, два поняття або образи. Наприклад, ваша мама одночасно існує в образі немовляти і жінки похилого віку, а у вас одночасно і є домашня тварина, і немає.

Ротенберг з’ясував, що генії досить часто вдавалися до мислення такого роду, знаходячи оригінальні концепції. Цю здатність демонстрували Ейнштейн, Моцарт, Едісон, Ван Гог, Пастер, Конрад і Пікассо.  Шедевр “Авіньйонські панянки” – можливо, перша в західному мистецтві картина, яка зображує предмети з усіх боків одночасно. Спостерігач, який хоче її оцінити, повинен побачити в один момент всі точки зору. Іншими словами, щоб оцінити красу одночасності, ви повинні дивитися на предмет так само, як Пікассо.

У фізиці Ейнштейн міг в один і той же час уявляти об’єкт в русі і в спокої. Щоб краще усвідомити природу цього феномену, він запропонував аналогію, яка відображатиме його суть. Фізик вказував, що спостерігач, який стрибнув з даху і одночасно випустив із рук якийсь предмет, вважатиме, що предмет по відношенню до нього продовжує перебувати в стані спокою.

albert-einstein

Думки під час прогулянки

Замість того щоб уявляти собі об’єкти, пройдіться навколо будинку або офісу. Поверніться з чотирма або п’ятьма речами (об’єктами, списком об’єктів), які зацікавили вас на прогулянці (наприклад, дитяча скакалка, камінчик, пачка льодяників, фонтанчик для пиття і т. д.). Вивчіть ці об’єкти і складіть список їх характеристик. Потім проведіть мозковий штурм – пошук ідей, описаний вище в частині “Випадкові предмети”.

Якось команда інженерів шукала методи безпечного і ефективного видалення ожеледі з ліній електропередач під час крижаних бурь, але зайшла в глухий кут. Вони вирішили в пошуках нових рішень прогулятися навколо готелю. Один повернувся з горщиком меду, який купив в сувенірному магазині. Він запропонував ставити по горщику на кожну вишку ЛЕП і пояснив, що мед привабить ведмедів, які будуть залазити на вишки, в результаті чого розгойдаються і вишки, і самі дроти. Працюючи з принципом вібрації, вони запропонували залучати вертольоти, гвинти яких будуть обертатися над проводами: вібрація, яка виникне допоможе позбутися льоду.

Світ уяви

Наше звичайне мислення логічне і орієнтоване на мету. Його можна назвати кристалічним. Воно прекрасно структуроване, але можливість того, що дві думки або ситуації, далекі одна від одної, асоціативно зіткнуться, нульова. Можна порівняти рух до творчого мислення з нагріванням кристала. При нагріванні кристал плавиться і перетворюється в рідину. У рідкому стані можливість того, що дві умовно пов’язані один з одним думки або концепції зіткнуться і вступлять у взаємодію, неймовірно підвищується. Якщо наш кристал недосконалий або містить дефект (недопрацьована ідея або рішення), то так і потрібно робити: нагрівати його до плавлення (рухатися до творчого мислення), а потім поступово знижувати температуру (повертатися до логічного мислення). Одержаний кристал буде бездоганний. Один із способів руху до творчого мислення (нагрівання кристала) в той час, коли ваше мислення кристалізувалося, – забути про свою проблему і відправитись на уявну екскурсію. Відволіктися – це маневр, який допоможе поглянути на проблему з іншого ракурсу.

Уявна подорож проходить в три основних етапи: сама екскурсія, встановлення аналогій між проблемою і подіями на екскурсії, а також аналіз цих аналогій з метою виявлення нових ідей або рішень. Ось основні правила.

  1. Екскурсія. Уявіть подорож, що не має нічого спільного з вашою нагальною проблемою. Закрийте очі і уявіть себе в екзотичних умовах: наприклад, ви занурюєтеся на підводному човні в глибини океану, відвідуєте кар’єри золотошукачів в 1850-і роки або вирушаєте на африканське сафарі.
  2. Аналогії. Проведіть аналогії між тим, що бачили, і самою проблемою. Постарайтеся встановити зв’язок між предметом і всіма пунктами опису того, що ви бачили і спробували в ході уявного подорожі.
  3. Аналіз. Шукайте способи використання аналогій для вирішення проблеми. Постарайтеся зрозуміти, як їх розуміння може допомогти у вирішенні проблеми. Це найскладніша частина всього процесу. Важливо розуміти, що чим більше ви працюєте над аналізом зв’язків і наслідків, тим вищі шанси творчого прориву.

 

About the author

Admin


What are your thoughts?