Бізнес-ангел Дейв Макклюр: “Інвестуйте невеликі суми в різні проекти”
1,320 views

Бізнес-ангел Дейв Макклюр: “Інвестуйте невеликі суми в різні проекти”

Дейв Макклюр один з найвідоміших бізнес-ангелів Силіконової долини, а, можливо, і всього світу. МакКлюр є засновником і керуючим партнером (Founding General Partner) 500 Startups. Крім того, Дейв добре відомий в Силіконовій Долині завдяки роботі з такими компаніями як PayPal, Mint.com, FoundersFund, Facebook, LinkedIn, SlideShare, Twilio, SimplyHired, O’Reilly, Intel і Microsoft. Також протягом останнього десятиліття він інвестував в більш ніж 450 компаній, в тому числі: Mint.com, SlideShare, Twilio, Makerbot, SendGrid, CreditKarma, Wildfire Interactive, Mashery, і багато інших.

Озираючись на власний досвід «початківцям» ангелам Макклюр радить діяти наступним чином:

Інвестуйте разом з розумними і добре відомими ангелами і венчурними капіталістами.

Це допоможе вам стати учасником дійсно перспективних угод, зрозуміти їх структуру та убезпечити себе від власного невігластва, поки у вас немає достатніх знань і навичок для ведення переговорів. Сьогодні досить просто дізнатися, хто з якою компанією працює, і отримати якісний потік угод. На початку моєї інвестиційної кар’єри, мені пощастило брати участь в угодах разом з Роном Конвеем, Джошем Копельманом і іншими відомими людьми з PayPal і Facebook. Пізніше я працював в Founders Fund і інвестував разом із Мітч Капором. В той момент я не дуже розбирався в юридичному аспекті і оцінці компаній. Я був дрібним інвестором, тому не міг приймати особливої ​​участі в переговорах. Але оскільки брав участь в угоді разом з такими досвідченими капіталістами, напартачити мені вдавалося не так багато.

Інвестуйте невеликі суми в багато угод (як мінімум в 20, краще – від 50 до 100).

Кращий спосіб добитися успіху в зароблянні грошей – це диверсифікація через велику кількість угод, тому що в більш ніж 50% випадків ви втратите всі вкладені гроші. Іншими словами, показники прибутку вкрай асиметричні, а великі перемоги трапляються дуже рідко. Щоб максимізувати шанси участі в «великих» угодах, більшість людей вважають за краще проводити безліч різних оцінок і due diligence, вважаючи, що це допоможе їм отримати більш високий прибуток. Чесно кажучи, мені здається, що це велика помилка – здатність знаходити «великих» засновників або компанії на ранній стадії – завдання надзвичайно складне. У моєму ангельському портфелі близько 15 компаній, серед яких мені пощастило інвестувати в Mint, Slideshare і Mashery. В додаток до диверсифікації, інвестування в велику кількість проектів також є безкоштовною маркетинговою компанією. Це дає людям зрозуміти, що ви активний гравець на ринку, що в свою чергу, відкриє додатковий доступ до угод і іншим досвідченим інвесторам.

Знайдіть область, на якій ви будете фокусуватися і будувати свою експертизу.

Оскільки у мене був досвід роботи, як в розробці, так і маркетингу, а також, тому що я працював в PayPal, займаючись спільнотами розробників і e-commerce освітою, я отримав доступ до безлічі стартапів, пов’язаних з фінансовими послугами, споживчими інтернет-стартапам і платформами для розробників. Чим краще вам вдасться вибудувати область своєї експертизи, тим менше буде мати значення скільки грошей і інвестиційного досвіду у вас в є. Мені вдавалося брати участь в угодах, коли у мене було всього лише 5-10 тисяч доларів для інвестицій, тому що у мене були навички та досвід.

Надайте перевагу угодам з більш низькою або більш високою оцінкою разом з іншими перевіреними метриками і інвесторами.

Незважаючи на те, що деякі з найкращих угод можуть оцінюватися набагато вище середнього рівня, справедливо також те, що деякі з моїх кращих інвестицій були зовсім не дорогі в момент мого вкладення. Наприклад, Slideshare, Twilio, SendGrid – отримали гроші при оцінці в 1-3.5 мільйона доларів. Траплялися й угоди, від участі в яких я відмовився через високий цінник, про що я до сих пір шкодую. Серед них був Uber, який тоді оцінювався в 10-12 мільйонів. З’ясувати чи важлива ціна в певній угоді чи ні – складно, але я вважаю краще інвестувати в менш дорогі компанії. Хоча іноді дозволяю собі зробити виняток і зіграти по-серйозному, наприклад, коли відчуваю, що у компанії є потенціал і вона вже довела деякі KPI.

Подвоюйте ставки в процвітаючі компанії зі свого портфеля, але тільки якщо ви можете собі дозволити збільшити вашу частку в проекті і бачите розумні шанси на вихід.

Цей пункт, напевно, не настільки важливий, як попередні, але в якийсь момент я зрозумів, що якщо є можливість повторно інвестувати в процвітаючу компанію за розумною ціною і значно збільшити частку в проекті, то така стратегія, як правило, виграшна. Проте є ймовірність, що в гонитві за «подвійною ставкою на переможців», я вкладу більше, ніж потрібно.

Моя філософія в цьому питанні така: якщо ми можемо подвоїти свою частку в компанії, при тому, що її вартість не більше ніж в 3-5 разів перевищує оцінку попереднього раунду, відчуваємо, що компанія показала потребу в продукті на ринку і масштабований шлях до залученню клієнтів і має адекватні показники зростання або, прибутку тоді, ми подвоїмо ставку. Причин не інвестувати повторно набагато більше, а значить вам слід задати собі багато питань, перш ніж підписатися під ще однією угодою з вашими «переможцями».

Періодично переглядайте вашу стратегію, спираючись на актуальний стан ринку і структурні зміни середовища.

Незважаючи на те, що я особливо не міняв свою інвестиційну філософію за останні десять років, в мені завжди присутня частка здорового сумніву. Я постійно стежу за тим, чи підтверджують умови на ринку і структурні зміни в підприємницькому середовищі логіку моїх рішень і очікувань. Якщо коротко, то я до сих пір ні чорта в цьому не розумію і постійно боюся втратити свою останню сорочку в будь-яку хвилину :)

Проконсультуватись з питань, які найбльше вас хвилюють в інвестиційній діяльності можна буде на конференції Lviv Startup Garden Conference 2016, де досвідчені інвестори та бізнес-ангели розкажуть в які ідеї варто вкладати гроші та про всі тонкощі венчурного інвестування в українські стартапи.

About the author

Admin


What are your thoughts?