Дуже особиста історія Евана Шпігеля, творця сервісу Snapchat, – погляд зсередини. Частина І
3,315 views

Дуже особиста історія Евана Шпігеля, творця сервісу Snapchat, – погляд зсередини. Частина І

Перш ніж Еван Ш. став паном Еваном Шпігелем, були часи, коли він хотів бути як всі.

Наприклад, в червні 2012, коли Еван Шпігель йшов тимчасовою сценою на футбольному стадіоні Стенфордського університету, щоб забрати диплом, на який він формально не мав права.

Шпігелю тоді було 22 роки і він не здав кілька заліків на завершальному етапі отримання вищої освіти в галузі промислового дизайну. Але Стенфордський університет дозволив йому брати участь в церемонії вручення дипломів з умовою, що Еван, в кінцевому рахунку, закінчить своє навчання. Всі його друзі отримали дипломи, а сім’я Евана була присутня на цьому торжестві. Пропустити такий момент було дуже незручно.

Однак Шпігель так і не закінчив університет. Тепер, за його словами, він шкодує, що прикинувся, ніби зробив це.

«Це нагадує мені, що часто ми робимо різні дурниці, щоб не відрізнятися від інших», сказав Шпігель випускникам школи бізнесу USC в травні минулого року. «Підлаштовуватися під систему настільки звично, що ми забуваємо, наскільки сильно це на нас впливає. Але нас роблять людиною саме ті моменти, в які ми вслухаємося в неголосний шепіт нашої душі і дозволяємо долі потягнути себе в іншу сторону».

Евану Шпігелю тепер більше не потрібно підлаштовуватися, і немає сили, здатної спонукати його до цього: він керує компанією Snapchat. А Snapchat визначає діяльність безлічі людей: інвесторів, медіа-компаній, рекламодавців і – найголовніше – понад 130 мільйонів його щоденних користувачів. Вони йдуть за Шпігелем і грають за його правилами.

Все це завдяки додатку Snapchat, який працює інакше, ніж все, що було до нього. Повідомлення видаляються автоматично після прочитання. Користувачі переглядають вертикальні відео, а не горизонтальні, оскільки саме так вони тримають свої телефони. Видавці і бренди шикуються в чергу, щоб передати в Snapchat свій контент, хоча він навіть не пересилає трафік на їх власний сайт – вони не можуть поставити посилання на нього всередині програми.

На відміну, скажімо, від Фейсбуку, який знає про вас стільки ж, скільки деякі ваші найближчі друзі, Snapchat не пропонує вам розповісти йому все про себе, він не стежить за вами в інтернеті, збираючи ваші дані. В результаті він не бомбардує вас нав’язливою рекламою, як той же Фейсбук і про що Еван Шпігель думає, що це – «моторошно». (докладніше про це далі.)

Сюди заглядають все, оскільки Snapchat – це місце, куди бажає потрапити кожен. Тут кандидати в президенти обмінюються образливими словами і тут демонструються закулісні відео від НФЛ і з церемонії вручення премії Оскар. Чотири роки тому підлітки використовували Снапчат для секстингу. Минулого тижня Барак Обама використав його, щоб запустити реформу охорони здоров’я.803b6d0da44fcc3d28a7c1cc5e6d5672

Цей культурний вплив є прямим результатом діяльності Евана Шпігеля, якому 25 років і який відрізняється від будь-якого 25-річного молодого чоловіка, якого ви, ймовірно, коли-небудь зустрічали. Частина цих відмінностей разюче очевидна: у нього власний «Ferrari», він атестований пілот вертольота, його дівчина – модель компанії «Victoria’s Secret».

Частину їх не побачити, якщо не спостерігати за його діяльністю. Його прихильники кажуть, що Еван Шпігель так само сильний в розробці продуктів, як Марк Цукерберг і Стів Джобс. І якщо ви думаєте, що це – гіпербола, то вам варто було б поговорити з людьми, з якими говорили ми при підготовці даного матеріалу: деякі порівнювали його з Пікассо.

Це не означає, що вам сподобається «тусуватися» з Еваном. Він свавільний і владний і живе в імпульсивному стилі, що чужий технологічній спільноті Кремнієвої долини.

І в той час як покоління «двотисячників» залишає сліди свого життя в Інтернеті через такі соціальні мережі як Інстаграм або Фейсбук і Snapchat, Еван Шпігель намагається вирватися з системи. Він зациклений – з відомою йому причини – на ідеї приватного життя. Він ділиться особистим дуже рідко і з далеко не всіма; це – практика, яка з’явилася, визначаючи його роль в Snapchat і базову культуру компанії.

Все це поки що, здається, працює.

Творити, співпереживаючи

Еван Шпігель не створює новий Фейсбук або Твіттер. Евана Шпігеля веде ідея, що людям потрібна альтернатива для Фейсбуку і Інстаграму. Він дає не соціальний майданчик, а додаток для комунікації з великою дозою розваг на стороні.

«Ми більше не повинні фіксувати” реальний світ “і відтворювати його онлайн», пояснив Шпігель у виступі на конференції на початку 2014 року. «Ми просто живемо і спілкуємося одночасно.»

Однак у Евана не просто є нові ідеї. Він також в змозі їх реалізовувати.

Фейсбук двічі пробував і провалювався з відтворенням додатку Snapchat з фотографіями, які видаляються (він також намагався придбати стартап Шпігеля за 3 мільярди доларів в кінці 2012 року) Як Твіттер, так і Інстаграм відтворили формат Snapchat Stories, але з незначним ефектом.

Але Еван Шпігель на відміну від Цукерберга мало розбирається в програмуванні. Він впливає через своє бачення і дизайн. І це знову показує відмінність Евана від інших. Багато з його ідей – більшість з яких є недопрацьованими і незвичайними – ймовірно, не пройшли б навіть попередній тест в таких компаніях як Фейсбук або Гугл.

Коли ви, наприклад, відкриваєте додаток Snapchat, то опиняєтеся безпосередньо перед камерою без будь-якої текстової або відеопідтримки. І це підштовхує до створення контенту, а не просто до його споживання. Snapchat був першим, хто зорієнтувався на вертикальне відео, тому що саме так люди тримають свої телефони. Це суперечило загальноприйнятому горизонтальному розташуванню відео.

«Це як будувати щось за допомогою почуттів», говорив Еван Шпігель на конференції Recode в 2014 році. «Настільні комп’ютери означали роботу. Але від девайсу у вашій руці або в вашій кишені ви хочете, щоб вона приносила задоволення, щоб вона була дружньою і зручною»

Це не означає, що Еван Шпігель завжди діяв правильно. «Однією з особливостей компанії є її готовність випускати безліч продуктів», сказав Мітч Ласкі, партнер Benchmark Capital і один з членів правління Snapchat. «У Евана є багато цікавих ідей, і він абсолютно безстрашний, просуваючи їх. Якщо ідея не спрацьовує, то це сприймається абсолютно спокійно.

Майкл Лінтон, гендиректор Sony Entertainment, а також член правління Snapchat, висловлювався аналогічно зі сцени конференції Code Media в лютому цього року. “Я просто думаю, що люди, в основному, не усвідомлюють, наскільки важким є те, що вони зробили”, сказав він.

У Snapchat спрацьовує навіть те, що не працює у інших. Після візиту в офіс компанії Secret, яка розробила додаток передачі анонімних повідомлень, в Лас-Вегасі восени 2014 року Шпігель розглядав можливість купівлі компанії. Але він не хотів платити більше половини від оцінки цього додатка в $120 млн, і угода не відбулася. Компанія Secret була закрита менш ніж через рік.

Евану Шпігелю щастить. Ось як це виглядає в цифрах: у Snapchat – за даними різних джерел – зараз близько 130 мільйонів активних користувачів щодня; ще рік тому їх було менше 100 млн. Snapchat наближається до 310 мільйонів щоденних активних користувачів Твіттера (ті ж джерела). 65% аудиторії США у віці 18-24 років використовує цю програму – згідно comScore; три роки тому їх було24%. Ця аудиторія являє собою найважливішу для рекламодавців вікову групу, чи це настільні комп’ютери, мобільні пристрої, ТВ або навіть друковані матеріали.

Компанія продовжує зростати. Snapchat – згідно з відомостями від App Annie – займав в магазині додатків США для iOS місце вище ніж будь-який інший додаток для Фейсбуку протягом усього квітня. 24 квітня Snapchat був на першому місці по завантаженнях в 28 країнах, майже вдвічі перевищивши результат Фейсбуку, Месенджера, Твіттера і Інстаграма разом узятих.9f6c5f90886ab7ec85a3cc7bc8f5a640

Стати “великим Еваном”

Щоб зрозуміти одержимість Евана Шпігеля приватним життям, можна подивитися на частини його особистого життя, які були виставлені в Інтернет. Їх виявилося досить багато, особливого для 25-річного молодика.

Коли Шпігель навчався в Crossroads, приватній школі в м Санта-Моніка, Каліфорнія, у його батьків (обидва юристи) було важке розлучення, яке залишило в судових документах незахищеними багато одкровень про їхнє особисте життя.

Коли Еван Шпігель набув статусу знаменитості в 2013 році, журналісти розкопали ті документи і опублікували деталі, які розкрили привілейоване життя “золотого” хлопчика: підлітком Еван Шпігель отримував по 250 доларів в тиждень на кишенькові витрати. Коли його батько не купив йому новий BMW, то підліток з протесту пішов до своєї матері. Та придбала йому автомобіль за $75 000. Він не звик чути “ні”.0fef4b183477754318fb69e3f1ebecd6

У міру зростання популярності його компанії росла популярність самого Евана Шпігеля. Американський “People” зацікавився, з ким він зустрічається – спочатку це була модель, потім були чутки, що його бачили з американською актрисою, автором і виконавцем кантрі-пісень Тейлор Свіфт.

Незабаром після того як газета «LA Weekly» опублікувала скандальні записи по розлученню, в блозі «Gawker» була розміщена серія електронних записок Евана Шпігеля сексуального характеру, які він відправив, будучи студентом в Стенфордському університеті. Пізніше в тому ж році була зламана пошта американської кінокомпанії «Sony Pictures» і було виставлене ​​на огляд листування Евана Шпігеля з директором цієї компанії Майклом Лінтоном. Це листування показало, що Шпігель тримав своє правління в незнанні в багатьох важливих питаннях бізнесу, навіть по зусиллях в області збору коштів.

Еван Шпігель завжди був потайним, кажуть джерела, і неприємні витоки інформації тільки зміцнили його прагнення до скритності. «Несправедливо, що люди, які хочуть лише крутити і вертіти нами як завгодно, мають можливість підглядати за нашим приватним життям», написав він у записці, яку помістив в Твіттері після злому пошти Sony. «Несправедливо, що люди викрадають наші секрети і роблять публічним те, що ми хотіли б зберегти в таємниці». Цей твіт, як і всі інші твіти Шпігеля, був потім видалений.

Еван Шпігель відмовився від інтерв’ю на цю тему. Всі інші керівники Snapchat також відмовилися від коментарів.

Що ми дійсно знаємо з більш ніж десятка розмов з його колегами і знайомими, – майже всі з них готові були висловлюватися тільки не під запис – це те, що з Еваном Шпігелем може бути дуже важко працювати, особливо тим, хто приходить з Кремнієвої долини, де компанії проповідують відкритість і суперництво.

Гіганти інфотехнологій, такі як Фейсбук, Твіттер, Гугл, влаштовують регулярні спільні зустрічі, часто обговорюючи важливі ділові ініціативи або плани, пов’язані з розробками продуктів. Співробітники мають доступ до нових додатків, перш ніж ті будуть запущені, і керівники компанії виходять на сцену, щоб відповісти на питання співробітників.

Загальні зустрічі в Snapchat відбуваються вкрай рідко і використовуються, головним чином, для оголошення про такі речі як дні народження та річниці роботи. Посадові особи рідко відповідають на питання, і майбутні продукти не обговорюються. Багато співробітників дізнаються вперше про новий продукт Snapchat, читаючи про нього в пресі.

Одержимість Шпігеля захистом приватного життя зумовила і фізичне розташування компанії – ряд незалежних офісних будівель вздовж тротуару Веніс-Біч, що робить команди і проекти відокремленими один від одного.

Співробітники, як нинішні, так і колишні, кажуть, що інформацією всіх видів діляться, як правило, за принципом службової необхідності. Одна з причин, чому Евану Шпігелю подобається влаштовувати обговорення під час прогулянок по тротуару, полягає в тому, що таке обговорення більш приховане, навіть при тому, що воно відбувається на публіці, – важко підслуховувати чиюсь розмову, коли ви йдете серед безлічі людей.

Такий підхід не влаштовує багатьох. Кілька провідних керівників у Евана Шпігеля звільнились або були звільнені за минулі два роки, багато хто з них протримався на роботі менше півтора року. Найвідомішим випадком стало звільнення виконавчого директора Емілі Вайт, яка прийшла з Інстаграм і пішла трохи більше ніж через рік. Керівник продажів Майк Рендалл пішов через сім місяців, начальник відділу кадрів Сара Сперлінг пішла через шість.

Кілька важливих позицій, включаючи керівника продажів і керівника зі зв’язків, були вільними більше півроку.

Все йде через Шпігеля, і його думка є остаточною. Колишні співробітники згадують історії, коли Шпігель відміняв майже закриті рекламні угоди в останню хвилину. Суперечка з Шпігелем може абсолютно реально привести до звільнення. Один з найшвидших способів заробити погану думку Шпігеля про себе – порекомендувати якусь ідею або проект просто, тому що це працювало десь в іншому місці. Еван Шпігель хоче вершити свої справи інакше.

«Коли ви йдете працювати в Snapchat, то знайте, що ви йдете працювати на Евана», сказало одне джерело, який знає Шпігеля багато років. «Не збирайтеся вчити Евана. Ви не зможете навчити його чогось навчитися»

Шпігель впевнений, що він знає все про поточні розробки. «Я не найвидатніший менеджер,» сказав він на щорічній конференції з програмування Recode минулого року. «Я намагаюся бути видатним лідером. І для мене це означає прагнути до того, щоб бути не великим виконавчим директором, а великим Еваном»

Стати «великим Еваном» – означає проявляти невгамовну цікавість, кажуть джерела. Шпігелю подобається інтенсивно «викачувати» людину, зустрічаючись з нею для отримання інформації про те, що його цікавить, а потім переключитися на когось ще. Його «вчителями» в останні роки були Нікеш Арора з «SoftBank», Джек Дорсі з Твіттера і Ерік Шмідт з Гугла.

Схоже, джерело влади тих небагатьох керівників, які досягли успіху в Snapchat, (їх приблизно півдюжини, оцінка впливовості кожного з них залежить від того, хто складає цей список) – це “доступ до тіла” Шпігеля. За винятком Імрана Хана, який відповідає за стратегією, жоден з керівників не має будь-якого публічного іміджу за межами компанії, що робиться, швидше за все, навмисно.

При розгляді методів управління Шпігеля його прихильники вказують на Стіва Джобса, який не використав демократичні принципи при управлінні компанією Apple.

Якщо це працювало у Джобса, чому це не може працювати у Шпігеля? Не випадково в офісі Шпігеля висить картина, намальована Джобсом.

Далі буде

 

About the author

Admin


What are your thoughts?