Річард Бренсон – історія успіху хіппі-мільярдера
2,513 views

Річард Бренсон – історія успіху хіппі-мільярдера

Як Річарду Бренсону вдалося за 10 років створити з музичного магазину гігантський багатопрофільний конгломерат бізнесів, розкиданих по всіх континентах планети.

Virgin Group – це найбільш неформальний конгломерат компаній на планеті. Ніхто не може з точністю сказати, скільки компаній в нього входять. За однією версією – 30, за іншою – 120, за третьою – 240, а може, і всі 400.

Кажуть, навіть сам засновник корпорації Virgin Річард Бренсон не може відповісти, скільки ділових ініціатив пригрів під крилом його неймовірний мультібренд: Virgin Active (мережа фітнес-центрів), Virgin America (місцева авіакомпанія в США), Virgin Atlantic Airways (міжнародна авіакомпанія), Virgin Baloon Flight (оператор перельотів на повітряних кулях), Virgin Blue (австралійська авіакомпанія), Virgin Books (видавництво), Virgin Brides (одяг для молодят), Virgin Comics (виготовлення коміксів), Virgin Flowers (роздрібний продаж квітів в Інтернеті), Virgin Cosmetics (біжутерія і косметика онлайн), Virgin Digital (музичний магазин онлайн), Virgin Drinks (виробництво напоїв Virgin Cola і Virgin Vodka … Ми дійшли тільки до четвертої літери, а попереду ще весь алфавіт! Погодьтеся – вражає.

Найчастіше Бренсона питають чи є межі розширенню бренду Virgin. Адже маркуючи Virgin такий широкий асортимент виробів і послуг, Бренсон серйозно ризикує. Він відповідає, що до тих пір, поки ризику не піддавалася цілісність бренду, його можна розтягнути до нескінченності.

В п’ятнадцять років Бренсон започаткував два підприємства, які зазнали невдачі: вирощування різдвяних ялинок і розведення хвилястих папужок. Не прочитавши жодної книжки (через дислексію), він в 16 років береться за видання власного журналу «Студент».

У 1967 році Річард Бренсон нарешті закінчив навчання в школі. Напутні слова директора були такими: «Вітаю Річард, я думаю, що або ти підеш у в’язницю, або станеш мільйонером». У січні 1968 року вийшов перший номер журналу Student.

Журнал «Студент» плавно перетік в поштову торгівлю музичними касетами Virgin Mail Order Records, яка, у свою чергу, привела до відкриття магазинів того ж профілю.

Незабаром після цього Бренсон запустив лейбл звукозапису Virgin Records, який відкрив світові таких музикантів, як Майк Олдфілд, Sex Pistols, Culture Club.

У 1983 році з’являються нові компанії – Virgin Vision (кінопродукція), Virgin Developments (роздрібна торгівля і нерухомість, розробки по цій темі) і Virgin Games (комп’ютерні ігри). Крім цього, Virgin стає власницею нічного клубу Venue. Всі ці компанії були досить маленькими і були лише невеликою частиною консорціуму Virgin, серцем якого була музика.

Всі компанії Virgin Group об’єднані не тільки фігурою батька-засновника і торговою маркою Virgin, а й загальною корпоративною фанк-культурою: ніяких костюмів і краваток, ніяких формальностей у відносинах між підлеглими і керівниками (всі на «ти», усі плескають одне одного по спині і п’ють пиво мало не на робочому місці), ніяких засідань правління, а замість бюрократичної рутини і писанини – суцільна творча самореалізація персоналу. Рядова стюардеса, яка поділилася з Бренсоном своїм уявленням про гардероб молодят, вже через день очолила започатковану з такої нагоди Virgin Brides.

«Якщо у вас є потужна торгова марка і ви бачите на ринку сприятливу можливість, то ви не дозволите такій незначній перешкоди, як відсутність досвіду, встати у вас на шляху. Якщо ви знаєте, як працювати з людьми і як їх зацікавити, не має значення, починаєте ви працювати в авіаційній промисловості, виробництві безалкогольних напоїв або кіноіндустрії. Правила скрізь однакові. Проте ніколи не слід займатися промисловістю тільки з метою отримання прибутку. Необхідно вірити в можливість кардинальної зміни цього сектора. Тоді можна буде не зважати на тих, хто продовжує базікати про межі поширення вашого бренду».

Бренсон має намір продовжувати в тому ж дусі. Однак він визнає, що стратегія Virgin не буде працювати для будь-якого бренду. Вона заснована на тому, що Бренсон називає «бренд як репутація», більше, ніж на традиційному брендингу продукту і послуг.

Існує думка, що Річард Бренсон і його бренд Virgin – не більше ніж блискуче розкручена легенда, створена владою Великобританії. Державний проект Королівства, спрямований на відновлення економічного іміджу країни.

Факти:
– Успіхи в бізнесі Річарда Бренсона почалося після арешту в 1971 році і звинувачення у продажі записів в магазинах Virgin, які декларувалися як експортні товари. Митниця погодилася відмовитися від кримінального переслідування і залагодити справу без суду.
– Найбільш імениті британські банки надавали Річарду Бренсону безкінечні кредити.
– За 10 років маленький музичний магазин еволюціонував спочатку в авіакомпанію, а потім у гігантський багатопрофільний конгломерат бізнесів, розкиданих по всіх континентах планети.
– Приголомшлива здатність Virgin вирішувати питання на державному рівні. Зокрема, ті, що виникли на стежці війни компанії Бренсона з British Airways.

Згідно з цією версією, Сер Річард Бренсон і його Virgin Group – повноцінна креатура британської влади, спрямована на відновлення образу Туманного Альбіону, який дуже похитнувся після розпаду імперії . Першим кроком, який відродив колишню британську велич, стала безпрецедентна за результатами операція, що забезпечила на десятиліття вперед тотальне етно-культурне домінування Британії у всіх куточках планети, – операція під кодовою назвою «Бітлз». Другим кроком стала експансія в бізнесі, яка проявилася не в прямому економічному тиску, а в експорті унікальної «британської моделі вільного підприємництва» – тієї самої фанк-моделі, з якої пізніше на американському ґрунті розвинувся весь корпоративний феномен ІТ-індустрії. Піонером фанк-моделі і став сер Річард Бренсон разом зі своєю шоу-групою Virgin.

В даний час Річард Бренсон спільно з співзасновником Microsoft Полом Алленом працюють над проектом Virgin Galactic. В рамках проекту в США будується космічна станція, яка вже найближчим часом буде відправляти всіх бажаючих в космос за «смішні гроші». Подивимося, що вийде у цього безжурного бізнесмена, який бавиться своїм бізнесом, як дитина конструктором.

About the author

Admin


What are your thoughts?