Зліт і падіння (в основному падіння) Yahoo!
3,196 views

Зліт і падіння (в основному падіння) Yahoo!

Нещодавно компанія Yahoo повідомила, що продає стільниковому оператору Verizon свої основні профільні активи за $4,8 млрд. Це лише трохи більше, ніж Verizon в минулому році заплатила за AOL – іншу компанію епохи зльоту інтернету, яка зазнала невдачі.

Ринкова капіталізація Yahoo у 2000 році становила $125 млрд. Наступні 16 років вона постійно знижувалася, в основному через бездіяльність і втрачені можливостей.

Можна скласти цілий MBA-курс, досліджуючи всі грубі стратегічні помилки, які зробила Yahoo. Я заощаджу вам деяку суму на навчання і дам коротку довідку просто зараз, за 5 хвилин.

Помилка №1: керівництво Yahoo вирішило, що опинитися в правильному місці в правильний час означає бути розумним

Якби Yahoo стартував на рік або два пізніше, то, швидше за все, нічого у нього не вийшло. Компанія виросла, почавши домінувати на ринку, в значній мірі на тому, що Пол Грем, співзасновник компанії Y-Combinator, який працював в Yahoo, назвав «пірамідою по факту»:

«Інвесторів надихав інтернет. Однією з причин, які їх надихали, було зростання доходів Yahoo. Тому вони інвестували в нові інтернет-стартапи. Стартапи використовували ці гроші для купівлі реклами на Yahoo, щоб отримати трафік. Це викликало ще більше зростання доходів для Yahoo і ще більше переконувало інвесторів в цінності інвестицій в інтернет»

Доходи, щл постійно зростали від цієї розкручування петлі зворотного зв’язку підтримували думку керівників Yahoo, що вони діють розумно і грамотно, тоді як насправді їм просто щастило.

Оскільки Yahoo був домінуючим веб-порталом, гроші діставалися компанії легко. Компанія ніколи не турбувалася про те, щоб створити сильне технічне середовише, як робили Фейсбук і Гугл. Зрештою, навіщо Yahoo повинен інвестувати в базові технології, коли можна просто найняти більше торгових представників, щоб продавати більше банерної реклами?

Початковий успіх Yahoo породив у керівництва завищену самооцінку і підштовхував до придбання інших компаній припускаючи, що Yahoo зможе управляти цими компаніями краще, ніж компанії робили це самостійно.

Нижче перераховані компанії, які Yahoo придбав:

• Geocities ($ 3,6 млрд.)

• Tumblr ($1,1 млрд.)

• Broadcast.com Марка Кьюбана ($5,7 млрд.)

Geocities

Ось що залишилося від компанії Geocities, придбаної за $3,6 млрд…

Broadcast.com і Tumblr отримали широку популярність як дві найгірші покупки за весь час і були, в основному, списані у збиток. За менш ніж 10 років Geocities пройшов шлях від третього за відвідуваністю сайту в світі до припинення роботи всюди, крім Японії.

Помилка №2: Yahoo забула, що привело її до успіху

Керівництво Yahoo постійно відводікалось на нові придбання і відкидало свої життєздатні основні продукти. Ось кілька багатомільярдних галузей, які дісталися новим учасникам:

• Yahoo Mail програла GMail

• Yahoo Answers програв Quora

• Flickr програв Instagram

І найпринизливіше з усього – Yahoo Search програв Google Search – до такої міри, що в 2009 році Yahoo ліквідувало свій 13-річний пошуковик на користь ліцензування Bing Search, який Microsoft тільки випустила.

У всіх цих сервісах у Yahoo було багаторічне лідерство з мільйонами активних користувачів. Були кошти. Був трафік. Вони могли б експериментувати і вдосконалювати ці сервіси. Але вони не взяли на себе ініціативу. Замість цього вони на кожному кроці уникали нових розробок і проектів.

Помилка №3: Yahoo зарізала власну курку, яка несе золоті яйця, хоча вона все ще несла їх

У 2005 році пан Джеррі Янг, співзасновник Yahoo, зробив одне з найвидатніших вкладень в історії економіки – він придбав 40% китайського сайту інтернет-торгівлі Alibaba за $1 млрд.

Зараз Alibaba оцінюється більш ніж в $200 млрд. і продовжує зростати. Це означає, що частка Yahoo в Alibaba повинна б бути близько $80 млрд.!

Але в 2012 році компанія Yahoo продала значну частину своїх акцій в Alibaba. У 2014 році було продано ще більше. Керівництво Yahoo вважало, що це було дуже розумне рішення, тому що прибуток від продажу склав кілька мільярдів доларів. В даний час Yahoo має 15% акцій Alibaba, але один тільки цей актив становить $30 млрд. – в шість разів більше, ніж весь основний бізнес Yahoo.

Помилка №4: Yahoo переоцінювала керівників, які були професіоналами серед професіоналів

Можна вважати, що Марісса Майєр була поганим гендиректором. Вона дійсно, в кінці кінців, керувала катастрофічним придбанням компанії Tumblr в 2013 році і продажем акцій Alibaba в 2014. І вона зробила зовсім небагато для того, щоб сповільнити падіння Yahoo.marissa-mayer

Але пані Майєр виглядає просто бізнес-генієм, якщо порівняти її з менеджерами, які працювали до неї. Замість того щоб просувати керівників зсередини, Yahoo прийняла рішення наймати їх з кола «професійних гендиректорів». І це робилося недостатньо розумно.

Скотт Томпсон почав своє перебування в якості генерального директора, звільнивши 2 000 чоловік. Потім він продав безліч акцій Alibaba (які, як було сказано вище, сьогодні коштували б десятки мільярдів доларів).

Він так турбувався про те, щоб здаватися досить компетентним для управління інфотехнологічною компанією, що прямо брехав про наявність наукового ступеня в галузі інформатики. Спочатку правління Yahoo мало сумніви щодо цього звинувачення, тому що воно виходило від активіста-акціонера. Але потім університет, який Томпсон відвідував, публічно оголосив, що у них в той час навіть не було програми з інформатики. Відбувся публічний розгляд і Yahoo швидко звільнила Томпсона. Він пропрацював всього лише 130 днів. Однак, незважаючи на все сказане, Yahoo, в кінцевому рахунку, виплатила йому за цей час $7,3 млн.

Не можна не згадати також пана Террі Семеля, якого вважають найгіршим генеральним директором за всю історію.

Семель не придбав Google, коли Yahoo отримав другу можливість це зробити. Потім він не зробив нічого, щоб зупинити Google, який руйнував багаторічне домінування пошукової машини Yahoo. Семель також невміло спрацював в питанні придбання Facebook і DoubleClick (конкретно тих технологій, які стали центральними елементами рекламної імперії Google). І після всіх цих промахів пан Семель вніс свій власний внесок в «порятунок»: він відхилив пропозицію Microsoft на $40 млрд. з продажу Yahoo цілком.

Гіркий комізм ситуації ще й у тому, що за ті 7 років, що пан Семель заганяв компанію в землю, Yahoo виплатила йому півмільярда доларів.

Помилка №5: керівництво Yahoo дозволило своїм життєвим і діловим установкам засліпити себе по відношенню до нових можливостей

Ларрі Пейдж і Сергій Брін намагалися продати Google Yahoo в 1998 році. Вони хотіли отримати $1 млн.

Керівництво Yahoo відхилило пропозицію, оскільки вважало за краще, щоб користувачі проводили більше часу на каталогах Yahoo, де на них буде діяти банерна реклама. Покращений пошук – на зразок запропонованого Google – міг би швидко забрати користувачів з сайтів Yahoo. Керівникам Yahoo не спало на думку, що поліпшення для користувачів могло б, в кінцевому рахунку, дати кращі результати для самої компанії. Їм також не спало на думку, що Google може використовувати цю технологію для конкуренції з Yahoo (що і сталося, як ви знаєте).

Звичайно, ми всі знаємо кінець цієї історії – Google вартістю $500 млрд. і роздерибанений Yahoo, проданий якійсь другорядній компанії за соту частку від колишніх можливостей.

Тим, хто керує компанією або планує запустити нову справу, – вчіться на помилках Yahoo. Поставтеся до цих уроків серйозно:

1. Не приймайте удачу – опинитися в потрібному місці в потрібний час – за інтелектуальні здібності.

2. Не забувайте, що привело вас в ту точку, в якій ви перебуваєте сьогодні.

3. Не ріжте курку, яка несе золоті яйця, поки вона ще робить це.

4. Не переоцінюйте людей з професійного середовища.

5. І – найголовніше – не дозволяйте вашим життєвим і діловим установкам робити вас сліпими по відношенню до нових можливостей.

За матеріалами habrahabr.ru

About the author

Admin


What are your thoughts?