Безпілотники GE: там, де нудно і небезпечно
70 views

Безпілотники GE: там, де нудно і небезпечно

У наші дні більшість людей уявляє собі безпілотну авіацію в основному в двох варіантах: у вигляді грізних розвідувально-ударних військових комплексів і у вигляді іграшок (головним чином це популярні нині мультикоптери).

Однак між цими крайнощами лежить безмежна сфера застосування цивільних безпілотних літальних апаратів (ЦБЛА) найрізноманітнішого призначення.

Ось приклад. У технологічно розвинених країнах активно зростає «зелена енергетика», зокрема, ввикористання вітрогенерації. Якщо хтось не в курсі, сучасна вітроенергетична установка мегаватного класу – це величезна споруда, яка скаладається з гондоли генератора висотою з двоповерховий будинок, ротора з розмахом лопатей до 150 м і більше і, нарешті, щогли висотою близько 100 м, на якій все це монтується. Такі установки зазвичай ставляться не поодинці, а вітропарками, які можуть включати десятки вітряків. Сьогодні тільки в США встановлено близько 270 000 вітрогенераторів. При цьому вітряки витримують колосальне механічне навантаження, в першу чергу вітрове, і їх витривалості є межа. Тому кожна установка повинна регулярно інспектуватися для виявлення різного роду ознак можливих неполадок. «По-старому» це робилося так. На вітрогенератор піднімалася бригада фахівців і вони ретельно оглядали лопасті і генератор. Така діагностика обходилася і обходиться енергокомпаніям в круглу суму. А що якщо людей замінити легкими ЦБЛА?

Можливістю використовувати роботизовані безпілотники для подібних потреб не так давно зацікавилася компанія GE. GE – один з найбільших в світі виробників вітрогенераторів, а також має в своєму розпорядженні фахівців, які працюють «в полі», – в їх завдання входять обстеження і діагностика неполадок на вітрогенераторах та інших подібних об’єктах. У 2014 році GE вирішила інвестувати в компанію Airware. Цей стартап, заснований в 2010 році має серйозні напрацювання в області розробки комерційних безпілотних комплексів, що включають в себе власне літальний апарат, програмні рішення і системи управління. Від імені GE інвестування в стартап здійснював підрозділ GE Ventures.GE1

Безпілотні апарати для перевірки вітрогенераторів зможуть надсилати на пункт управління високоякісну відеокартинку, працювати в складних умовах турбулентності, а також відправляти у реальному часі різні дані сенсорів на сервери. GE вже провела випробування своїх інспекційних дронів на тестовому майданчику, де була встановлена перспективна модель вітрогенераторів нового покоління Ecorotr.

Надалі напрямок буде розвиватися, і, як очікується, до 2024 року світовий ринок безпілотників для огляду великих індустріальних об’єктів досягне $ 6 млрд на рік. Але ж крім вітрогенераторів є ще трубопроводи, бурові вишки, висотні промислові установки та інші об’єкти, спостереження за якими краще доручити літаючим роботам. Сферу застосування інспекційних дронів в GE визначають як 4D. Мається на увазі чотири англійських слова – dull, dirty, dangerous, distant, тобто «нудно», «брудно», «небезпечно» і «далеко». Тому такі завдання краще доручити роботам.

За матеріалами gereports.com

About the author

Mariana Lutsiuk


What are your thoughts?