Де зростають українські стартапи? Огляд екосистем Лондона і Берліна
2,210 views

Де зростають українські стартапи? Огляд екосистем Лондона і Берліна

Для успішного старту на початковому етапі високотехнологічному бізнесу потрібно сприятливе середовище − доступ до фінансів і знань. В авторитетному рейтингу глобальних екосистем стартапів американської дослідницької компанії Compass немає українських міст.

Найуспішніші вітчизняні бізнес-проекти в пошуках інвестицій і перспектив для подальшого розвитку бізнесу найсчастіше вирушають у США. А останнім часом українські стартапи шукають кращої долі в Лондоні і Берліні, саме ці міста вважаються найпривабливішими в Європі для підприємців-початківців.

У Британії багато чудових коворкінгів: ціла мережа TechHub і WeWork, Innovation Warehouse, IDEALondon, в одному тільки Лондоні їх більше сотні. Величезний успіх потрапити у впливові бізнес-інкубатори і акселератори SeedCamp & TechStars, Wayra.

Столиця Сполученого Королівства − не тільки найбільший культурний і фінансовий центр, а й головний конкурент Кремнієвої долини в контексті загальної потенційної вартості стартапів, які розвиваються в ній. Exit Value всієї екосистеми оцінюється в $44 млрд, найбільшими її учасниками є Powa Technologies і Shazam. Перший відомий технологіями мобільних платежів для торговельних підприємств, які використовують найбільші корпорації на зразок Adidas, Carrefour і Universal Music, другий − однойменним сервісом розпізнавання музики з багатомільйонною аудиторією. Компаніям вдалося залучити десятки мільйонів доларів інвестицій, обидві оцінюються дорожче $1 млрд.

Державна підтримка стартапів у Великобританії − це не благодійність чи модний PR-хід: передбачається, що ініціатива Tech City UK лише в другій половині 2015 року дасть змогу створити 10 тисяч робочих місць. Причому мова йде не тільки про фінансування в чистому вигляді − програма відкриває двері підприємцям-початківцям у кабінети керівників найбільших корпорацій. В одному лише Лондоні, за найскромнішими оцінками, зараз працюють понад 3000 стартапів. Для порівняння: AVentures Capital по всій Україні нарахував близько 2000 проектів.

SEIS − програма для ангельських інвестицій. Інвестор отримує податкову знижку в 45% від суми інвестицій і розділяє ризики з державою. У разі закриття компанії держава повертає інвестору до 50% інвестицій у вигляді податкової знижки. За такою схемою можна інвестувати в стартап до 150 000 фунтів стерлінгів. Щоправда, як стартапи, так і інвестори повинні отримати підтвердження можливості участі в даній схемі інвестування.

UKTI − урядовий орган у Великобританії, мета якого − підтримка бізнесу. Надає адміністративну, консультаційну допомогу, займається інвестуванням, як самостійно, так і зі своєю мережею інвесторів.

За масштабами екосистеми Берлін поступається Лондону, проте знаходиться приблизно на співставному рівні з Лос-Анджелесом і Тель-Авівом − Exit Value екосистеми Берліна перевищує $25 млрд. Зате столиця Німеччини випередила за темпами зростання всі інші світові центри притягання стартапів, продемонструвавши 20-кратне збільшення показника Exit Value. Причиною такого феномена став вихід у 2014 році на IPO відразу двох найбільших гравців: інтернет-інкубатора Rocket Internet (серед вирощених компаній, наприклад, інтернет-магазин одягу Lamoda в Україні) і найбільшого в Європі онлайн-рітейлера одягу і взуття Zalando. Вартість кожного перевищує мільярдну планку.

У Берліні налічується як мінімум 2000 активних високотехнологічних стартапів, а за темпами зростання екосистеми столиця Німеччини перебуває в одному списку з Нью-Йорком, Чикаго, Бангалором і Сінгапуром. За оцінками міжнародної консалтингової компанії McKinsey, до 2020 року нові бізнеси з одного тільки Берліна допоможуть створити близько 40 000 робочих місць. Півмільярдні інвестиції в компанію Delivery Hero, яка пропонує в онлайні замовляти продукти, за притоком венчурних коштів дозволяють конкурувати з Лондоном.

Підприємництво заохочується не тільки державою і бізнес-середовищем у цілому − в Берліні навіть освітні установи мають спеціальні плани для молодих бізнесів, які спрощують і здешевлюють перші місяці чи навіть роки роботи.

Згадуючи про європейські стартап-екосистеми, варто відзначити, що Україна має всі шанси вирости в потужний європейський стартап-хаб. І першу сходинку для цього закладає нетворкінг, який покликані забезпечити різні освітні заходи. 19 березня у Львові пройде конференція Lviv Startup Garden 2016, для всіх, хто вірить, що майбутнє України за високотехнологічним бізнесом і прагне змінити світ своїми ідеями. Все просто – приходь, знаходь інвесторів та однодумців і запускай свій стартап :)

(via)

About the author

Admin


What are your thoughts?