Пол Грем. Угода, яку має укласти з собою кожен стартапер
916 views

Пол Грем. Угода, яку має укласти з собою кожен стартапер

 


З дитинства в моїй голові сидів мультяшний образ дуже успішного бізнесмена: жадібний, курить сигари, галасливий, владний і не надто ощадливий. Як я вже писав раніше, одна з речей, яка мене найбільше дивує в стартапах, полягає в тому, що деякі з найуспішніших підприємців дуже приємні люди. Можливо, успішні люди в інших галузях схожі на цей мультяшний образ, я не знаю, але тільки не стартапери.

Нещодавно я отримав листа від засновника стартапу, який допоміг мені зрозуміти дещо важливе: стартаперам вигідно бути хорошими людьми. Багато хто думає, що успішні засновники стартапів одержимі грошима. Насправді ж секретна зброя найуспішніших підприємців в тому, що вони не такі. Ними рухає насамперед їх компанія, як цілісний проект.

До таких висновків я прийшов емпірично, тому що ніколи не бачив теоретичних доказів, до того, як отримав листа цього стартапера. У ньому він писав про стурбованість своїм принциповим м’якосердям, через яке багато речей він робить безкоштовно, і вважає, що йому потрібно бути трохи жорсткішим.

Я відповів йому, що не варто турбуватися про це, оскільки його поведінка допомагає швидкому зростанню його стартапу. Якби він був спрямований на отримання максимального прибутку зі свого бізнесу, зростання буде трохи меншим, але графік зростання буде точно такий самий.

В якості прикладу розглянемо ситуацію, коли ваша компанія на даний момент приносить $ 1000 на місяць, і ви робите щось настільки круте, що зростаєте на 5% на тиждень. Через два роки ви будете заробляти близько $ 160 тис. на місяць.

Тепер припустимо, що ви не такий жадібний і берете з ваших клієнтів половину того, що могли б брати. Це означає, що два роки опісля ви заробите $ 80 тис. на місяць замість $ 160 тис. Наскільки ви відстаєте? Скільки потрібно часу, щоб перейти до такого ж рівня доходу? Всього 15 тижнів. Після двох років щедрий стартапер всього за 3,5 місяці наздожене за рівнем доходу найжадібнішого хапугу (за інших рівних умов).

Якщо ви збираєтеся оптимізувати числа, єдиний шлях полягає в нарощуванні темпів зростання. Нехай, як і раніше за свої послуги ви берете вдвічі менше від можливого, але подібна щедрість збільшує темп вашого зростання до 6% на тиждень замість 5%. Порівняємо рівні доходу щедрої і жадібної стратегії після двох років ведення бізнесу? Перша дає вже $ 214 тис. на місяць, у порівнянні з $ 160 тис. при прискорених темпах. За рік ви зможете заробити $ 4,4 млн. на місяць проти $ 2 млн жадібного засновника

Очевидно, що жадібність має місце бути тільки у випадку, коли її прояв забезпечує швидке зростання. На відміну від багатьох інших галузей, це правило не стосується стартапів. Стартапи зазвичай виграють, роблячи щось настільки класне, що люди рекомендують їх своїм друзям, як наслідок жадібність не тільки не допоможе вам у цьому, але і, ймовірно, принесе додаткові проблеми.

Іншою причиною викачування грошей з клієнтів є те, що, як правило, стартапи на початку своєї діяльності втрачають гроші, і підвищення рентабельності за рахунок клієнта дозволяє легше досягти прибутковості раніше, ніж початкове фінансування вичерпається. У той же час висока смертність стартапів стається через нестачу коштів, викликану, як правило, повільним зростанням або надмірними витратами. При цьому недостатні зусилля по витяганню клієнтських коштів ніякого відношення до цього не мають.

Тому, якщо ви стартапер, ось угода, яку ви можете укласти з самим собою. Вона зробить вас щасливим, а вашу компанію успішною.


Скажіть собі, що ви можете бути хорошим настільки довго, наскільки захочете, з любов’ю працюючи над темпами вашого зростання для компенсації.


Більшість успішних стартапів приходять до цього компромісу несвідомо. Можливо, якщо ви зробите його свідомо вас чекає ще більший успіх.

About the author

Admin


What are your thoughts?