Чому сrowd investing досі не запустився в Україні?
1,560 views

Чому сrowd investing досі не запустився в Україні?

Ідеологія спільної реалізації проектів в останні кілька років стала настільки популярною, що породила величезну кількість напрямів: краудсорсинг, краудфандінг, краудінвестінг, краудвойтінг, краудсерчінг і ще величезна кількість страшних слів, що починаються на “крауд​”.

Crowd investing – спільне народне інвестування. Фактично, це мікрофінансування, але не бізнес-ангелами, а звичайними людьми. Стартував краудінвестінг, як самостійна ідеологія тільки в 2012 році, чому сприяв підписаний Обамою JOBS Act, який дозволив займатися інвестиціями не тільки кваліфікованим інвесторам, але й звичайним жителям США.

Дивлячись на такий розвиток подій у “крауд”, можна визначити три причини, чому краудінвестінг ще не прижився в Україні.

1.  Crowd investing “де-юре неможливий”

Здавалося б – це надумана проблема. Але якщо згадати законодавчу українську законодавчу базу і всі перешкоди, які створені для інвесторів то все стає на свої місця. Серед наших співвітчизників є немало підприємців та представників крауд​​-культури, які б хотіли створити краудінвестінгову платформу. І кожен з них придумав свій спосіб обходу законодавчих перешкод, а деколи і не один.

Найпоширеніші варіанти вирішення цієї проблеми: публічний інвестиційний договір, організація майданчика-фонду, пряма передача акцій, договір довірчого управління.

2. Відсутність окремої ідеології, яка насправді не про гроші

За останній роки українські стартапи показали, що здатні отримати фінансування за допомогою краудфандінга і краудінвестінга. Більшість ідей дуже цікаві та гідні поваги. У деяких вельми непогана первинна підготовка та реалізація.

Наприклад, дизайнерська студія Artzavod вже кілька разів висувала свої проекти на платформі Kickstarter. У 2013 році компанія Concepter зібрала понад $150 000 на випуск спалаху для iPhone iBlazr. У вересні 2014 року дизайнерам вдалося залучити майже $9 000 для виготовлення лампи T1. Ще одним успішним українським проектом у 2014 році став проект компанії Verge-Style, що займається виготовленням декоративних, прикрашених золотом або сріблом якірців. Замість запланованих $5 000 компанія зібрала $63 000. Здебільшого інвесторами українців стають жителі США. Наприклад, 40% клієнтів Verge-Style – саме з Америки.

Вся справа в тому, що краудсорсинг, краудфандінг і краудінвестінг – це окрема ідеологія, яка насправді не про гроші. Ви думаєте, людині, яка пише статтю для Вікіпедії потрібні гроші? Вона насправді не отримає навіть популярності, як автор цієї статті. Але разом із сотнями тисяч людей, вона робить спільну справу. Прекрасну справу, на яку не шкода витратити свій вільний час зовсім безкоштовно.

3. Crowd investing – для кого він?

Багато фінансових аналітиків і учасники інвестиційних ринків дуже люблять обговорювати краудінвестінг.

Краудінвестінгові майданчики розраховані на середній клас!? Для них основне завдання – примножити або як мінімум зберегти свої гроші, тому інвестиції в проекти на етапі стартапу явно не для них. Їм набагато цікавіше вкладатися в нерухомість, депозити в кінці-кінців. Тому з категорії середнього класу залишаються тільки гравці, які й сьогодні грають на біржі, сидять на “Форексі”, спекулюють криптовалютами.

Інша категорія людей, на яких розраховують аналітики, – це бізнес-ангели. Але і тут є проблема. Бізнес-ангелів в Україні вкрай мало. А тих, хто готовий вкладати дійсно розумні гроші – одиниці. Тому на них йде справжнісіньке полювання з боку стартаперів, які тільки й мріють презентувати їм свої проекти. У таких умовах їм немає потреби йти в краудінвестінг. Занадто високий попит. Для бізнес-ангелів немає ніякого сенсу йти в спільні інвестиції невідомо з ким.

Ще одна категорія, на яку сподівається ринок – венчурні фонди. Але з ними ситуація ще цікавіша. При нестачі бізнес-ангелів, венчурні фонди у нас почали грати їх роль, насправді їм не властиву. Класичний венчурний фонд вкладається в компанію тільки в момент ранньої стадії фінансування, коли стартап вже працює і може показати реальні фінансові результати. Але навіть венчурні фонди, що виконують роль бізнес-ангелів, повинні покладатися на цифри і вкрай строго оцінювати ризики, досить великі при краудінвестінгу.

About the author

Admin


What are your thoughts?