Портрет українського ІТ-спеціаліста — 2015. Інфографіка
1,306 views

Портрет українського ІТ-спеціаліста — 2015. Інфографіка

В кінці року прийнято підводити підсумки і робити висновки на майбутнє :) Останнє опитування, щоб уявити собі збірний портрет працівника ІТ-сфери проводилось в 2013 році інтернет-порталом DOU.ua. Як ІТ-співтовариство змінилося за минулі два роки?  На основі більше 3535 анкет представляємо вам оновлену версію «Портрета українського ІТ-шника» 2015 року.

  1. Робота

Основна і додаткова зайнятість

Судячи за останніми даними, співвідношення «продукт-аутсорс» залишається більш-менш стабільним. Зараз в продукті працює вдвічі менше людей (30% проти 60%). З усіх опитаних 10% (1/6 співробітників аутсорсингу) займаються проектною роботою, решта – на постійній основі.

Фріланс і повністю віддалена робота завдяки технологіям стають більш доступними, але їх популярність не зросла: все ті ж 4%. А ось в якості додаткового заробітку вони прижилися: цілих 15% респондентів регулярно співпрацюють зі сторонніми замовниками.

Незважаючи на велику популярність теми стартапів, тільки 3% вибрали стартап або свій проект в якості основної зайнятості. Як виявилося, програмісти вважають за краще займатися ними у вільний від роботи час: у 25% опитаних такі проекти є, 80% з них — в ІТ-сфері.

Де працюють стартапери і фрілансери

До речі, власна оселя (квартира) чи власний дім визнані найзатишними місцями для роботи навіть серед офісних працівників — цікавий факт, враховуючи таку малу кількість «повноцінних» фрілансерів.

Розподіл за посадами

Безпосередньо розробкою (software engineering) займаються 55% учасників опитування. Цікаво, що половина з них — Middle se. Ймовірно, такий розподіл пов’язаний з відсутністю чітких звань «Junior-Middle-Senior» в деяких компаніях. Ще 11% — тестувальники і QA.

Виходить, в сумі близько 70% респондентів мають пряме відношення до розробки і технічних процесів. А керують ними 14% керівників і тех. лідів, тобто в середньому на одного менеджера доводиться 4-5 підлеглих.

Бізнес-складова. Чи піклуєтеся ви про бізнес-складову своєї роботи?

Приємно відзначити, що більшість «айтішників» по мірі своїх можливостей враховують бізнес-складову продукту, над яким працюють. Правда, багато з них — 43% — зізналися, що розуміють бізнес-процеси лише частково. Ще 30% відповіли, що розбираються в цьому питанні і використовують свої знання за призначенням; 18%, навпаки, вважають, що це завдання менеджера. А ось в участі решти 9%, за їхніми словами, не зацікавлені самі роботодавці.

Серед людей, що займають керівні посади, і сеньйорів/лідів загальний відсоток відповідальності вищий — 84%. При цьому близько 50% з них відповіли, що розбираються в бізнес-процесах своїх компаній. І тільки у CEO показник «ТАК» майже абсолютний — ось хто дійсно в курсі! :)

Найнижчий коефіцієнт зацікавленості у джуніорів (у тому числі QA), верстальників і рядових розробників.

Критерії при виборі місця роботи

За два роки пріоритети українських IT-фахівців практично не змінилися: джуніори цінують гроші і навчання, старші фахівці — гроші, цікаві завдання та умови роботи. Показник зарплат стабільний близький до мамсимуму (85%); цікаві завдання поступилися місцем розвитку та навчання — вони буквально помінялися місцями, зберігши різницю в 10%.

Перспективи розвитку. Що приваблює вас найбільше?

Користуючись можливістю вибрати відразу два варіанти, 40% респондентів вибрали розвиток в технічному напрямку і переїзд за кордон (16% — на певний час, 24% — на ПМП). Ще 18% обмежилися одним технічним розвитком. На третьому місці — менеджмент в зв’язці з технологіями.

Трохи відрізняється картина прямої готовність до переїзду: якщо у перспективах розвитку лідирують професійні навички, то тут, на жаль, чітко видно, що всі 80% готові кудись валити, з них майже 70% — за межі України.

2. Дім і сім’я

Місто

За результатами опитування 6% і 3% респондентів переїхали б в інші міста із Донецька і Луганська відповідно.

На жаль, 20% респондентів не вказали, звідки вони родом. Більшість цих людей зараз живуть у Харкові, Львові, Києві та Дніпропетровську — можливо, багато хто просто не вказував вдруге одне і теж місто*, вказавши лише нинішнє місце проживання.

Найстрокатіша публіка зібралася в Києві, Харкові та Львові: тут живуть вихідці з десятків інших міст України. Що характерно, народ із західної України з’їжджається в основному до Львова, а звідти їхати далі не поспішає. У той же час люди з інших міст і областей більше тягнуться в столицю або в студентський Харків.

*називаючи місто, ми маємо на увазі також і однойменну область, до якої воно належить.

За статистикою демографії зарплатних опитувань, дівчата повільно, але впевнено захоплюють позиції.

Вік

Середній вік сучасного українського фахівця — близько 27 років, і з травня 2013 цей «хлопець» — збірний образ, на рік помолодшав за рахунок припливу великої кількості джуніорів.

За даними попереднього «портрета», 90% представників галузі — це чоловіки у віці від 24 до 34 років. Сьогодні в такий же вибірці чоловіків виявилося всього 75%, ще 13% — жінки. А щоб охопити ті ж 90% без поділу за статевою ознакою, доведеться розширити вік від 20 до 35.

Прекрасна половина співтовариства (точніше, без малого 15% дівчат-айтішниць) в середньому трохи молодша середньостатистичного програміста, але ця різниця несуттєва і пов’язана, ймовірно, з загальним збільшенням кількості жінок в IT за останні кілька років.

Сімейний статус

Діти

Поряд із зростанням спільноти, кількість шлюбів і дітей поменшала: 46% респондентів перебувають у цивільному або офіційному шлюбі (було 53%), а діти є лише у 21% (було 24%). Але ми пам’ятаємо: український IT-спец став в середньому трохи молодшим, тому він ще все надолужить :)

Житло

Цікава деталь: тільки недавно ми з’ясували, що 70% співтовариства готові до переїзду в іншу країну — і при цьому 38% планують купувати житло в Україні. Інші, щоправда, не такі оптимістичні: 26% рішуче відмовилися від цієї затії, ще 36% — в роздумах.

Автомобіль

Домашні тварини

Виходячи з даних про кількість домашніх тварин, що сьогодні на одного українського айтішника припадає 0,6 вихованця.

І пора офіційно визнати: кіт — ідеальний варіант для програміста! Правда, близько 10% респондентів (чверть тих, у кого тварини є) не обмежуються одним вихованцем. Так, наприклад, у 4% є кіт і собака.

За даними минулого «Портрета», два роки тому домашніх улюбленців не було приблизно у 80% учасників опитування. Можливо, таке розходження в цифрах вийшло від того, що їм дали трохи більше варіантів для вибору. Але навіть якщо відкинути кухонних тарганів, різниця залишається суттєвою.

3. Освіта

Незважаючи на численні скарги на адресу вітчизняних навчальних закладів, понад 90% працюючих в IT людей отримали вищу освіту, і здебільшого — в технічних вузах.

Ми не цікавились, наскільки корисним виявився диплом. Але деякі висновки можна зробити, знаючи, що другу вищу освіту зараз отримують цілих 2% респондентів.

Англійська мова. Рівень

Частота використання іноземної мови

Справжній фахівець завжди знайде спосіб отримати потрібну інформацію. Тісне співробітництво з закордонними компаніями й у середньому хороше знання іноземної мови (78% — intermediate і вище) дозволяють постійно підвищувати свій професійний рівень і залишатися в курсі технологічних новин.

Чи навчаєтесь ви зараз?

Де ще знайдеться стільки людей, що постійно навчаються? Тут, як і в багатьох інших питаннях, можна було вибрати відразу кілька пунктів. Всього 7% не відповіли. Близько 40% займаються самостійно, багато поєднують самоосвіту і англійську. Майже всі студенти технічних курсів також приділяють час самостійним заняттям.

4. Дозвілля і особисте.

Шкідливі звички

Як виявилося, ми не врахували весь спектр інтересів широкої аудиторії. Ось короткий список того, що не потрапило в рейтинг занять, які з легкої руки відповідаючих, потрапили в список шкідливих звичок:

Ігри, Соцмережі, Сон, Дівчата, Спорт, Неорганізованість, Вегетаріанство, Діти, Прокрастинація, Серіали, Лінь, Їжа, Наркотики, Печеньки, Любов до життя, «Не те щоб лаюся, але буває», «Випиваю, але не частіше 1-2 разів в місяць», Творчість і хендмейд, Книги, Письменництво, Занудство, Трудоголізм.

Спорт

Сова чи жайворонок?

Дозвілля. Як ви проводите вільний час?

Окрема подяка всім, хто взяв участь в опитуванні, давши можливість побачити і показати всім, як росте і розвивається наше співтовариство.

Як і будь-яка молода людина, український айтішник має великі амбіції і багато прагнень. А головне, він непристойно талановитий і по-справжньому працьовитий. І ми бажаємо кожному з вас реалізувати все те найкраще, що робить людину… хорошим IT-спеціалістом! :)

 

About the author

Admin


What are your thoughts?