Богдан Купич: Founder Institute буде годівницею для інших інкубаторів. Інтерв’ю. Частина II
886 views

Богдан Купич: Founder Institute буде годівницею для інших інкубаторів. Інтерв’ю. Частина II

Це друга частина інтерв’ю з Богданом Купичем. Читайте першу частину – Богдан Купич: Ми повернулись в Україну, щоб інвестувати. (Інтерв’ю) Частина I

Розкажіть про свою ініціативу привезти Founder Institute в Україну?

Ця тема стала за останні 2 роки дуже модною. Я говорив про проблему нашої компанії – недостатньо підприємців, є достатньо технічних людей, котрі не звикли працювати на себе.

Богдан Купич

Богдан Купич

Першим і важливим фактором є те, що зараз найкращий час в історії світу для створення своєї компанії. 10 років тому, щоб відкрити ІТ-компанію потрібно було 5 мільйонів доларів наприклад. А зараз достатньо 20-25 тисяч доларів, щоб мати розкручену компанію разом з достатньою кількістю клієнтів. Такого часу в історії ще не було. До 2003 року було створено 5 екзабайтів інформації – одиничка з вісімнадцятьма нулями. Від 2010 року 5 екзабайтів створюється що 2 тижні, а в 2013 р буде створюватись що 10 хвилин. Що й відкриває можливості, яких небуло досі.

Друге – зараз абсолютно неважливо де ти знаходишся – це в Індії, чи в Ізраїлі чи в Кремнієвій Долині. Ти можеш створити свою інтернет-компанію з невеликими ресурсами. Унікальний період в історії.

Ми віришили проаналізувати існуючі моделі акселераторів та інкубаторів і чому вони стають успішними. Коли ми знайшли Founder Institute, почали з ними спілкуватися, то побачили, що вони дуже швидко розвиваються в країнах, які розвиваються (Колумбія, В’єтнам, Сербія…). Ми вирішили подивитись, чи працюватиме це в Україні. Провели дослідження і аналіз і зрозуміли, що ця модель і в Україні буде працездатною.

Зараз ми набераємо перших студентів і хочемо розпочати в листопаді перший семестр цієї програми. Вже почали знаходити українських менторів, яких хочем залучити. Величезних success stories не так багато, але вони є. Сподіваюсь, що ми знайдемо 15 менторів і зможемо з листопада розпочати перший семестр.

Як у вас народилась ідея розпочати в Україні ще один інкубатор?

Ми почали спілкуватись із Startup Community в Києві. Ми побачили що є деякі ініціативи – EastLabs, Happy Farm, є венчурні інвестори. Ми спілкувались з ними і зрозуміли, що краще, коли вже підготовлені люди приходять до цих акселераторів. Плюс в нас є плани на 2013 році – акселератор та венчурний фонд у 2014. Але з нашого досвіду і спілкування з венчурними фондами, ми розумієм, що їх не цікавлять просто ідеї стартапів. Їх цікавлять вже підготовлені проекти: з клієнтами і залученими коштами. А підготовити людей в Україні немає кому – ні бізнес школи, ні університи цього не роблять. Ми вирішили, що треба почати з початку і Founder Institute якраз в цій ніші працює. Програма вчить підприємців як збільшити їх шанси та можливості для успіху.

З чого складається програма?

Туди входить 14 чи 15 тем. Тематика – все що потрібно знати для розвитку свого стартапу: від шліфування ідеї до створення команди, маркетингу, брендингу, юридичних питань та як співпрацювати з венчурними фондами чи ангелами. Програма триває 4 місяці, заняття по 4 години, один раз в тиждень. Плюс домашнє завдання – доволі суттєве, яке може забрати 15 год на тиждень.

Результатом програми є відшліфована ідея, яку оцінюють експерти. Тобто це не є теорія це – практика. Плюс всі студенти отримуть юридичну компанію. Спочатку українська – потім американська чи якщо потрібно в іншій юрисдикції.

Хто може подати заявку?

Люди, чия мрія – створити свою технологічно-орієнтовану компанію. Це не обов’язково повинні бути технарі. Може бути будь-хто, хто хоче будувати інтернет-бізнес. Будь-хто, хто розуміє де є біль і як його вирішувати технологічним способом, яким ще не робили. Це може бути національний ринок, регіональний чи глобальний. Ідеально, якщо в них є ідея, яка є проривною, як Skype, наприклад.

А хто буде навчати?

Люди, які створили свої компанії і досягли успіхів. На сьогоднійшній день ми співпрацюємо з приблизно 15-ма людьми. Вони є досить відомими в Україні, але ми не можемо озвучити їхні імена до поки вони не дадуть фінальної згоди. Коли це буде, я вам обов’язково дам знати.

Скільки коштує навчання за вашою програмою?

Програма коштує від 500 до 650 доларів, просто щоб покрити кошти за приміщення і зручності для студентів. Це не комерційний проект. Після завершення програми Founder Institute створює фонд. В цьому фонді люди, які успішно завершили цю програму, можуть брати участь у Bonus Pool. Коли вкладаючи 3,5 % своєї компанії, вони стають співвласниками інших компаній, які пройшли навчання з цією групою і згодні були взяти участь в цьому фонді. Ідея в тому, щоб всі розуміли і підтримували один одного. Можливо не всі будуть мати супер-успіх, але деякі можуть – і всі можуть ділитись. Це також спосіб в який ми мотивуємо менторів, щоб вони залишились активними і співпрацювали з цими компаніями. Вони також стають частинками цього пулу.

Участь в Bonus Pool обов’язкова вимога для випускників?

Ні, це добровільно.

Скільки у вас вже заявок?

У нас вже 27 зареєстрованих людей. Бажано набрати до кінця вересня 50 заявок. Усі повинні пройти social adaptive test, який розроблений спеціалістами з америки. Цей тест допомагає вирішити, чи людина здатна стати підприємцем, чи вміє людина працювати в команді, чи “мягка”, чи “гнучка”, чи відкрита до зовнішніх ідей. Проходження цього тесту збільшує вірогідність успіху для випускників. На виході сподіваємось на 25-30 учасників першого семестру.

В Україні вже відкрилось декілька інкубаторів, ви їх розглядаєте, як конкурентів?

В нас з ними відносини дуже хороші. Я думаю, що всі розуміють, що стартап середовище в Україні – теж стартап. Ми абсолютно не розглядаємо їх, як конкурентів. Ми годуємо цю “екосистему” – там ми вважаємо. Бо майже нема програм які готують людей на ранній стадії, а ми це будемо робити. Звичайно для нас деякі з цих людей будуть цікаві. Але вони можуть піти і в EastLabs, і в HappyFarm чи взяти приватні гроші чи свої ресурси вони мають – як вони бажають можуть розвиватись. Ніяких зобов’язань немає.

Це комерційний проект чи соціальний проект?

Я б сказав, що це більше соціальний проект. Ми зараз не можем передбачити на скільки ці всі компанії будуть успішні через 5 років. Але ми віримо, що є величезний потенціал в Україні, ми віримо, що є підприємці в Україні сьогодні, які хочуть створити свої компанії. І ми віримо, що вони можуть стати успішними як і всі інші компанії які починають свій шлях у подібних програмах по цілому світу.

Богдан Купич

Богдан Купич


Які у вас плани щодо Founder Institute?

Хочемо розпочати у Києві, з двох семестрів на рік. Маємо ціль – допомогти founder’ам створити 100 нових компаній до 2015 року. Ми дивимось на інші міста в Україні. І між іншим Львів – дуже цікаве місто. Тому що є стратегічна підтримка і підтримка мера міста. І стратегія міста – стати одним з IT-центрів світу. І ми в це віримо.

Чому ви цим займаєтесь?

Бо я вірю, що якщо дати людям можливість створювати свої компанії і реалізувати свої ідеї – є дуже добре для економіки в Україні. Це є створення нових робочих місць. Це є створення нового богатства незалежно від того звідки ти прийшов. А залежно виключно від твоїх здібностей. Це є дуже важлива причина, бо тут нічого не залежить від твоїх батьків – їх статусу, чи депутат, чи не депутат, чи міністр, чи багаті родичі. Це можливість створити історії успіху для українців. І ці історії успіху дадуть мотивацію іншим спробувати – коли вони побачать, що інші можуть це зробити. Не залежно від того, що робиться в економіці України, не залежно від того, що робиться в політиці. Я людина, яка вже 30 років у ІТ-індустрії, багато що бачив, багато часу на заході. В Каліфорнії, я відповідаю за офіс в Кремнієвій Долині. І я хочу щоб наш офіс і інші офіси були наповнені українцями, що створили успішні компанії. І щоб вони через деякий час хотіли повернутись в Україну і щоб вони бачили, що в Україні є більше можливостей ніж у Кремнієвій Долині.

About the author

rchayka Засновник та головний редактор StartupLine. Стартап-консультант. Особистий блог про високотехнологічний бізнес - www.rchayka.com


What are your thoughts?