Як створити класний брендинг для стартапу?
1,360 views

Як створити класний брендинг для стартапу?

Брендинг сьогодні – один з ключових моментів при запуску стартапу, але про це чомусь підприємці часто забувають. Сьогодні розбираємо стратегію розвитку бренду молодої компанії з Джесс Еріксон, директором з маркетингу американського акселератора 500 startups і Ліндсі Фрайатт, директором з маркетингу в глобальній технологічній PR-компанії Clarity PR.

Створіть хороший продукт

“Перш ніж Ви витратите хоч трохи грошей на маркетинг і брендинг, подумайте про свій продукт/послугу, яку цінність вона несе і над тим, чи можна її зараз показати світу”, – говорить Джесс Еріксон.

“У першу чергу, Ваш продукт повинен бути чудовим. Ви можете витратити досить багато часу, грошей і зусиль на маркетинг, щоб привернути увагу клієнтів, але якщо продукт недостатньо хороший, його все одно ніхто не буде купувати. У своїй практиці я постійно зустрічаю компанії, які витрачають багато часу і грошей на маркетинг, але не приділяють достатньо уваги самому продукту “, – розповідає Джесс.

Навчіться бачити різницю між брендингом, маркетингом і PR

Незважаючи на те, що брендинг є необхідним компонентом у створенні стартапу, багато фаундерів часто плутають ролі брендингу, маркетингу та PR у своїй компанії.

Лінсі Фрайатт, директор з маркетингу німецької компанії Clarity PR, працює з технологічними стартапами, і допомагає їм у спілкуванні зі ЗМІ, щоб більш ефективно донести їх повідомлення в маси. Вона розповідає, що іноді її клієнти пропонують чудові ідеї, які можна перетворити на ефективну маркетингову стратегію, але цього занадто багато для одного PR.

“Маркетинг та брендинг повинні прийти в проект першими, – пояснює вона. Спочатку ви повинні вирішити, як донести інформацію про продукт до своєї аудиторії, і яку цінність ви їм пропонуєте”. Що стосується розмежування між цими трьома бізнес-дисциплінами, вона каже, що брендинг включає в себе все, в тому числі і процес вибору шрифтів/кольорів, які будуть описувати продукт, у той час як маркетинг призначений для того, щоб допомогти зовнішньому світу ідентифікувати ваш продукт, розробити відповідні стратегії і визначити цінність.
“Після того, як ви все це зробили, приходить час для PR, який допомагає уявити все це громадськості”, – додає Фрайатт.

Виберіть гарну startup-назву

Список дивних назв стартапів зростає зі швидкістю світла. Будь ласка, не поповнюйте ряди цих невдах – не називайте свій startup іменем,  яке не має сенсу і вимовляється, як ніби хтось чхнув. “Зараз так багато жахливих startup-імен”, – визнає Еріксон.

Яку пораду вона дає? Дуже добре подумайте над тим, що є яскравим, простим, легко запам’ятовується і не складається з великої кількості складів.

Еріксон пояснює це так: “Якщо ви засновник стартапу, і ви сказали мені назву своєї компанії, я повинна бути в змозі запам’ятати її, знати, як це пишеться, і ця назва не повинна звучати, наприклад, як «лоза», бо якщо я загуглю це слово, очевидно, що пошукова система не покаже мені, що це ваша компанія “.

Не використовуйте жаргон

“Ви маєте чітко знати і вміти описати те, що робить ваша компанія і для кого, і бути в змозі пояснити про свій продукт власній бабусі” – говорить Еріксон.

“Іноді я думаю, що використовуючи надто багато жаргону і скорочень, ми отримуємо своєрідну технологічну бульбашку. Говоріть простими словами, коли спілкуєтеся зі ЗМІ. Ви повинні переконатися, що преса або клієнти, яка вас оточцють – розуміють те, що ви їм намагаєтеся сказати. Це дуже сприяє просуванню вашого бренду “, – пояснює Еріксон.

Задайте собі кілька запитань

Після того, як ви ідентифікували свій бренд на основі досліджень цільового ринку та ідеї/думки/відчуття своєї аудиторії, саме час перейти до питання про те, як PR може бути використаний для поширення цих цінностей.

“До нас постійно приходять клієнти, які кажуть:« Ми хочемо створити “шум” навколо свого проекту або ми хочемо потрапити в TechCrunch. І вони самі не розуміють, навіщо їм це”, – говорить Фрайатт.

Спочатку запитайте себе, чого ви хочете цим добитися? Стимулювати продажі? Знайти нових клієнтів або партнерів? Привернути увагу інвесторів?

Створіть захоплюючу історію про свій продукт

Отже, ви створили продукт, який вважаєте просто блискучим, але нікого, крім вас і вашої команди, це не вражає. Створіть щось ще, що змусить вашу цільову аудиторію реагувати.

“Той факт, що ваш продукт просто існує, це не новина. Це круто для вас, по суті це – ваша дитина. Але який у цьому сенс? Це як написати про те, що у вас є дитина в газеті або постити її фото в Facebook. Ніхто не каже, що це погано. Але й добре це тільки для вас “, – говорить Фрайатт.

Лінсі розповідає, що працюючи з європейськими стартапами, зокрема з німецькими, вона зауважила, що підприємці більше зосереджені на створенні продукту, а не на тому, щоб поінформувати про нього свою цільову аудиторію.

“Створіть свій продукт в контексті”, – радить Фрайатт. Це означає, що вам потрібно проаналізувати ту інформацію, яку ви отримали в процесі дослідження ринку, ще раз переглянути свою пропозицію, а потім подумати над тим, що унікального ви можете запропонувати ринку.

“Сформулюйте, яку проблему ви вирішуєте і створіть велику історію про те, як ваша компанія вписується в загальну картину ринку. Згадайте ті компанії, які вже працюють на ринку. І скажіть, що ви можете запропонувати “extra”? Це допоможе зробити ваш бренд більш потужним “, – говорить Фрайатт.

Будьте чесними

Труднощі в управлінні брендом полягають в тому, що ви, як підприємець, дійсно не можете контролювати все – багато речей знаходиться в руках ваших клієнтів. Будь-який невірний крок може призвести до медіа-шторму і кинути тінь негативу на ваш бренд.

У випадку, якщо щось пішло не так, як Ви можете впоратися з цим? Фрайатт пропонує вирішення проблеми в чесній і прозорій манері.
Поговоріть зі своєю аудиторією: “Всі ми люди. Так, зараз ми зробили помилку. Ось, що ми робимо, щоб це виправити”. Але в процесі виправлення власних помилок, обов’язково проконсультуйтеся з експертами, щоб це виправлення не стало черговим “ляпом”.
Найголовніше, не приймайте критику занадто близько до серця. Лінсі розповідає, що деякі підприємці буквально впадають в депресію, коли отримують негативні відгуки про свою роботу. Адже вони стільки сил вклали в створення цього продукту!
“Зробіть глибокий вдих і 100 разів подумайте, перед тим, як сісти за комп’ютер і почати особисто негативно відповідати на негативні коментарі та відгуки своїх клієнтів”, – додає вона.

 

About the author

Admin


What are your thoughts?