Марк Андріссен: Чому роботи не замінять людей
3,472 views

Марк Андріссен: Чому роботи не замінять людей

Марк Андріссен – широко відомий інвестор і підприємець, співзасновник венчурного фонду Andreessen Horowitz, один з найвпливовіших людей в Кремнієвій долині про популярну тему роботизації нашого суспільства.

Одна з найбільш цікавих тем сьогодні – це теза, що «роботи з’їдять всю нашу роботу». Вона зводиться до того, що комп’ютери з кожним роком все більше здатні виконувати людську роботу, провокуючи безробіття. Вашу роботу – і взагалі будь-яку роботу – в кінці кінців будуть виконувати машини.

Це якась хрестоматійна дурниця, що виходить з помилкової думки, що роботи завжди є якась фіксована кількість. Контраргумент висунув економіст Мілтон Фрідман: людські потреби і бажання нескінченні, а значить, завжди є щось, чим можна зайнятися. Я б сказав, що останні 200 років людської історії підтверджують тезу Фрідмана.

Звичайно, нові технології дійсно скасовують багато робочих місць і професій (і це серйозне питання, яким треба займатися). Але вірно й інше: результатом цих новацій стає зростання якості життя.

В ролі споживачів ми практично ніколи не опираємося технологічним змінам, які дають нам більш якісні продукти і сервіси, навіть якщо при цьому знищуються якісь робочі місця. Так будується більш комфортний світ, зростає якість нашого життя, з’являються нові можливості для наших дітей, вирішуються фундаментальні проблеми. Закликати до уповільнення науково-технічного прогресу заради збереження робочих місць – це все одно що вимагати покарати споживачів і гальмувати удосконалення життя.

Як же тоді допомогти людям, які втрачають роботу через технологічні змін?

Перше: розширювати доступ до освіти і розвитку нових навичок, що будуть все більше затребувані за рахунок нових технологій.

Друге: не заважати ринку (в тому числі добровільним контрактами і вільній торгівлі), щоб капітал і праця могли швидко переміщатися, створювати нові галузі та робочі місця.

Третє: підтримувати велику систему соціальних гарантій, щоб люди не опинялися в ситуації, коли їм нема на що утримувати сім’ю. Швидкий технологічний розвиток і економічне зростання, яке його супроводжує, полегшать підтримку такої системи.

Зворотний бік експансії роботів

От чого ніколи не обговорюють люди, які залякують нас роботами – це те, що нинішня технологічна революція дає засоби виробництва практично кожному. Перш за все – у вигляді смартфонів, планшетів і ПК з швидким інтернетом. Практично кожна людина в світі буде мати цей мінімальний набір до 2020 року.

Кожен отримає доступ до інформації, комунікації та освіті без кордонів. У той же час у кожного буде доступ до ринків, і у кожного будуть інструменти, що дозволять йому брати участь у глобальній ринковій економіці. У такому світі ми ще ніколи не жили.

Традиційно більшість людей в більшості країн були в основному відрізані від усього цього. Але коли мільярди людей отримають доступ до цих інструментів, важко повірити, що в результаті не відбудеться глобального злету креативності, продуктивності і людського потенціалу. Невже вам здається, що люди отримають всі ці можливості і не придумають зовсім нічого корисного, що можна з них витягти?

Але аргумент «зараз все інакше» має на увазі, що більше не буде нових ідей, нових галузей, компаній і робочих місць. Один мій друг-економіст заявив: «Більшість людей – як коні, вони можуть продавати тільки свою фізичну працю». Я в це не вірю і не хочу жити в світі, в якому все саме так.

У повсюдної автоматизації праці є наслідок: все стає дуже дешево.

Головна причина задіяти десь роботів – в тому, що робот може зробити роботу дешевше. Виправдовує себе і зворотнє: коли люди можуть зробити щось дешевше за роботів, економічно виправдано задіяти людей. Це проста економічна логіка.

Коли роботи забрають робочі місця в якійсь сфері, товари в цій сфері стають дешевшими, а в результаті зростає якість життя. І якби роботи або машини не поглинули стільки робочих місць в промисловості і сільському господарстві, ми зараз жили б значно гірше.

Проведемо уявний експеримент: уявіть світ, в якому всі матеріальні потреби людей задовольняються безкоштовно за допомогою роботів і машин. Житло, енергія, охорона здоров’я, їжа, транспорт – все це забезпечується нам безкоштовно. У цих галузях взагалі немає робочих місць.

Яке буде жити в такому світі? Для початку – це утопія. Кожен отримує якість життя, про яку колись могли лише мріяти королі і папи.

Оскільки про наші базові потреби вже подбали, весь наш час, вся праця, енергія, амбіції і цілі переорієнтуються на нематеріальне: великі питання, глибинні потреби. Людська природа вперше в історії виражає себе в повній мірі. Без обмежень, що накладаються фізичними потребами, ми станемо тими, ким хочемо стати.

Головними областями людських занять стануть культура, мистецтво, наука, творчість, філософія, експерименти, дослідження і пригоди.

Планета ледарів? Нічого подібного. Ми зможемо робити все, що завгодно. Цікавість, творчість і наука будуть правити бал, що приведе до нових форм боротьби за статус.

Уявіть 6 або 10 мільярдів людей, що займаються тільки мистецтвом або наукою, які досліджують, пізнають. Який світ! І проблема не в тому, що ми потрапимо туди занадто швидко. Проблема, ймовірно, в тому, що це буде відбуватися занадто повільно.

Утопічна фантазія? Добре, а яким ви бачите майбутнє людства? На що нам слід націлюватися?

Нарешті, згадайте, що це лише уявний експеримент, лише екстраполяція ідеї. І я зовсім не кажу про те, що це кінець грошей, кінець конкуренції, кінець боротьби за владу.

Коротше кажучи, я не вірю, що роботи позбавлять нас роботи. Чому я в це не вірю?

По-перше, роботи і АІ далеко не так потужні і витончені, як багато хто думає. Вже кому як не мені, інвестору і інженеру, мріяти про це, але поки це не так. Є величезна прірва між тим, що ми хотіли б від них, і тим, на що вони реально здатні. А значить, є величезна прірва між тим, що роблять сьогодні люди, і тим, що можуть робити роботи. І так буде принаймні кілька десятиліть.

По-друге, навіть коли роботи і АІ стануть набагато могутнішіми, як і раніше залишиться безліч речей, на які вони не будуть здатні. Наприклад: творчість, нові ідеї, дослідження світу, мистецтво, наука, розваги, турбота про інших. Ми не уявляємо, як створити машини, які були б на це здатні.

По-третє, коли автоматизація повсюдна і дешева, реальний людський досвід стає більш рідкісним і цінним. Ми бачимо це постійно. Ціна звукозаписів падає до нуля, і концертний бізнес на зльоті. Ціна стандартної розчинної кави падає, а ринок гурманської кави ручної роботи зростає. Це відбувається на люксових ринках, але в подальшому цей тренд пошириться на багато більше число споживачів.

По-четверте, сьогодні більшість з нас займають робочі місця, які 100 років тому ще навіть не були придумані; точно так само буде і 100 років тому. Люди, що жили 50, 100, 150, 200 років тому, здивувалися б, побачивши, чим ми займаємося. Так буде і 50, 100, 150, 200 років потому.

Ми не знаємо, якими будуть галузі, бізнеси і професії майбутнього. Ми лише знаємо, що їх буде маса. Тому що якщо роботи і комп’ютери замінять нас у багатьох наших сьогоднішніх заняттях, нові області, які ми створюємо, будуть базуватися на праці тих людей, яких ці роботи і комп’ютери вивільнили. Думати, що з’явиться величезна кількість робочих рук, а ми не знайдемо, чим їх зайняти – значить кардинально недооцінювати людську креативність.

(via)

About the author

Admin


What are your thoughts?