Віртуальна реальність: як Цукерберг поцупить ваші спогади
947 views

Віртуальна реальність: як Цукерберг поцупить ваші спогади

Все почалася 1 серпня 2012 року на Kickstarter – кампанія «першої повноцінної системи віртуальної реальності для відеоігор» зібрала два з половиною мільйона доларів від майже десяти тисяч чоловік. Це небагато навіть за мірками Kickstarter, але досить, щоб налагодити серійне виробництво першого прототипу – Development Kit 1. Ні технічно, ні візуально він не має майже нічого спільного з сучасною моделлю Oculus.

Автором прототипу і бенефіціаром краудфандінгової кампанії став 18-річний геній Палмер Лакі, який працював в батьківському гаражі в Лонг-Біч, Каліфорнія. Палмер ЛакіУ серпні 2013 Джон Кармак, співзасновник ігрової студії id Software, а також автор Doom і Quake, несподівано для всіх залишив компанію і став технологічним керівником Oculus. Незабаром після цього для VR-розробників вийшов новий прототип – Crystal Cove – технічно більш досконалий пристрій. У березні 2014 го Facebook купив Oculus за два мільярди доларів – 400 мільйонів готівкою, решта -акціями, вартість яких постійно зростала. В руках інженерів Facebook Oculus швидко здобув своїх нинішніх обрисів: вбудовані акселерометр, гіроскоп і магнітометр; роздільна здатність 2160 × 1200, поле огляду – 110 градусів; підключення до будь-якого (але обов’язково потужного) комп’ютера.

Пристрій трохи більший від гірськолижної маски. Деякий час після операції багатьом здавалося, що Oculus – в першу чергу ігрова платформа, яка не вписуєтьсяв екосистему Facebook. Але Цукерберг не витрачає мільярди доларів на продукт, що не має перспективи. Перспективи ці, звичайно, є, просто не лежать на поверхні.

Можливості Oculus, не пов’язані з іграми, озвучувалися давно, але в загальних рисах. Ще на етапі колективного фінансування говорилося про віртуальний перегляд кіно – по суті, ілюзія кіносеансу, відвідувачі якого фізично можуть перебувати в різних кінцях світу. У 2015 році заробила Oculus Story Studio – підрозділ, що створює VR-мультфільми. oculusssНад одним з них – Henry – працював колишній фахівець зі спецефектів Pixar Ініго Квілес, а титульного їжака озвучив Елайджа Вуд. На відміну від телевізійного 3D, IMAX і інших примітивних розважальних форматів, VR повністю відключає всі зовнішні подразники і переносить користувача в герметичну реальність. Остання модель Oculus дозволяє трохи припідняти навушники і почути зовнішній світ, але важко уявити, щоб хтось цим всерйоз користувався.

Відповідь на це питання для чого засновнику Facebook Oculus несподівано дав сам Цукерберг під час щорічного виступу на конференції Facebook F8. У десятилітній програмі розвитку Facebook через кому написано: «Дрони, лазери, супутники, телекомунікаційні інфраструктури». Схоже на план інопланетного вторгнення з коміксів, а не бізнес-модель.

Найважливішим на конференції, втім, було глобальне бачення Цукербергом віртуальної і доповненої реальності (VR і AR відповідно) на найближчі десять років. Головне – це соціальні програми, що дозволяють перебувати в одній тривимірній «кімнаті» і взаємодіяти один з одним з різних кінців планети. По суті, той же Facebook, але з повним ефектом присутності. У двадцятих роках XXI століття окуляри віртуальної реальності будуть у звичайнісінькій оправі – від лижної маски з пучком проводів не залишиться нічого. Шлях до цього довгий, але у Цукерберга є всі ресурси, щоб скоротити його.

Згідно конспірологічної теорії, головне завдання Цукерберга – зберігати, систематизувати і в кінцевому рахунку контролювати спогади. Це не так фантастично, як здається на перший погляд. Досить подивитися на список недавніх придбань: Instagram (один мільярд доларів) і WhatsApp (спочатку 18, а в кінцевому підсумку божевільні 21 мільярд доларів). Перший зберігає спогади людей у ​​вигляді фотографій, другий – в текстовому форматі. Facebook як соціальна мережа комбінує ці два підходи – недарма однією з найбільш затребуваних останнім часом стала функція «В цей день», що дозволяє подивитися свої публікації за рік, два, три і більше назад. Screen-ShotУ січні 2016 роки кількість щомісячних активних користувачів соцмережі становило 1,591 мільярда, щоденних активних користувачів – 1,038 мільярда. По суті, це весь перший і другий світ. Для третього світу потрібні вищеописані дрони з безкоштовним інтернетом, лазери і супутники – до того часу як VR і AR помістяться в звичайну оправу окулярів, Facebook буде користуватися велика частина планети. Наші відео з котиками, фотографії з відпустки, статуси про нерозділене кохання нам не належать. Безпілотні дрони готові безкоштовно відправити все це в будь-яку точку земної кулі з вищих шарів атмосфери.

При цьому мова йде не тільки про наші усвідомлені спогади. Армія чат-ботів, запущена Facebook в месенджер, аналізує всю інформацію, яку їм згодовують, – від замовлення піци до реєстрації на авіарейс. Скоро штучний інтелект зможе згадати нашу улюблену їжу, імпульсивні покупки і географію переміщень з точністю до хвилини. Самих нас в цей момент давно вже може не бути, роботів такі речі не сильно цікавлять.

Віртуальна реальність в цю концепцію вписується ідеально. Зараз Oculus може тільки відтворювати, але скоро зможе і записувати – і тоді ми будемо лайкати і ділитися не тільки текстом, фотографіями і відео, але і епізодами з життя з повним ефектом присутності. Майбутнє настає швидше ніж ми думаємо – в базовій комплектації Oculus поставляється з контролером від Xbox One, але скоро стане доступним Oculus Touch, що дозволяє бачити свої руки у віртуальній реальності і відчувати тактильні відчуття на небаченому раніше рівні. Згодом він дозволить заново відчути перше захоплення, перший дотик. Як показує новітня історія, будь-яка популярна технологія згодом ставатиме компактнішою, дешевшою і доступнішою – неминуча оправа віртуальної реальності може набути поширення швидше, ніж свого часу смартфони.

Сховатися від цього, швидше за все, буде неможливо. Людей без соціальних мереж вже сьогодні вважають диваками. Акаунти у Facebook і Instagram є у дітей, бабусь і навіть собак. Цукерберг подбає про те, щоб з VR була точно така ж історія. Якби Oculus як і раніше заправляли Лакі і Кармак, від віртуальної реальності можна було б відмахнутися. Коли біля керма Цукерберг, цього зробити не вийде. Навіщо все це потрібно йому самому? Про це, напевно, краще не думати.

(via)

About the author

Admin


What are your thoughts?