Перший раз у перший PM клас. З чого почати новачку?
1,864 views

Перший раз у перший PM клас. З чого почати новачку?

Валюта росте, зарплати зменшуються… Люди, які раніше і не думали про роботу пов’язану з ІТ-технологіями, зараз серйозно замислюються над цим питанням. У цій статті ми хочемо допомогти новачкам або тим, хто вагається, усвідомити основні вимоги до посади «менеджер проекту» і допомогти зробити перші кроки.

З чого почати

Якщо хороший програміст починається з вищої математики, то основа будь-якого менеджменту – це дисципліна. Склалося так, що людина, яка не може навести порядок в особистому житті, дотримуватися розпорядку дня, систематично працювати над собою, не здатна впорядкувати проект. Коли ми даємо собі слабину і дозволяємо опустити руки, потрібно згадати, що: вода точить камінь, праця зробила з мавпи людину, а дисципліна зробить з вас першокласного управлінця.

Для того, щоб вибудовувати правильні процеси, а головне їх контролювати, необхідно мати знання, навички та інструменти. Правильний менеджмент – демократія при прийнятті рішень і диктатура при їх виконанні.

Для початку варто звернути увагу на Wunderlist (такий собі мобільний помічник), але при збільшенні кількості проектів, їх обсягу, кількості виконавців може з’явитися потреба в більш функціональному інструменті, на кшталт Things або Omni Focus, але для старту ці рішення будуть програвати тим, що як мінімум вони платні.

Методологія управління проектами

Атракціон методологій може налякати новачка і не гарантувати вирішення проблем старожила. Ваша сильна сторона – дисципліна, але ми не будемо заходити в управління проектами з боку гнучких методологій. Хоча Scrum, Kanban і інші з одного боку мають низький поріг входу, з іншого вони не формують основних понять і навичок і дозволяють менш формально підходити до процесів, що погано для новачка.

У нашому випадку потрібна інструкція: «Червоне крутити, жовте забивати», яким є PMBok. Фактично будучи «золотим стандартом», він дуже детально розповість з чого складаються стадії проекту, які процеси включаються, які присутні точки входу і виходу, інструменти для вирішення завдань. Незважаючи на свою детальність, він не є методологією і керівництвом до дії, набір пропонованих інструментів місцями взаємовиключний, тому розглядати його варто виключно, як фремворк. В інтернеті зараз  достатньо відео і аудіо-матеріалів на цю тему, знайти їх не складає проблеми. Тут ви можете знайти мінімально необхідний курс, який підійде скоріше тим, хто вже стикався з управлінням проектами, але при цьому не знає нічого про PMBok.

Інструменти управління проектами

Якщо методологій управління проектами просто багато, то інструментів, які спрощують з ними роботу незліченна кількість. Серед найпопулярніших фігурують Jira, Trello, Asana, Redmine, Harvest Forecast, BaseCamp, Podio і інші. Розібратися з будь-яким з них не складе труднощів нікому, тому звертати увагу на інструменти і ставити собі за мету досконало вивчити однин або кілька з них марно. У будь-якому разі, якщо того вимагатимуть посадові обов’язки, почати користуватися будь-яким з них ви зможете в перший же день, на другий тиждень ви будете знати не тільки основні, але і приховані функції і фічі, а через три місяці можете сміливо себе називати експертом.

Soft Skills або розділяй і владарюй

Окремим пунктом в проектному менеджменты стоїть поняття «Лідерство», яке читається чомусь не як «дисципліна, відповідальність, прийняття рішень», а сприймається як необхідність стати ідіотом, який веде проект в прірву.

Хороший менеджер ніколи не дозволяє собі розділяти відповідальність або розповідати дизайнерові, що ось тут «потрібно погратися шрифтами»

Для того, щоб стати хорошим менеджером і завоювати авторитет в команді, пам’ятай:
– керуй не людьми, а процесами
– бери відповідальність на себе
– аналізуй і не допускай повторення інцидентів, а не шукай крайніх
– поважай членів команди і їх потреби
– вмій говорити «ні»

Даний список можна продовжувати практично безкінечно довго, але навіть зараз кожен з пунктів описаний в літературі настільки детально, що ледь вистачить життя це все прочитати.

Пошук роботи і власний розвиток

Для початку потрібно підписатися на розсилку (email, rss) вакансій, що цікавить які вас цікавлять і посад, суміжних з нею (менеджер проекту, менеджер продукту, бізнес-аналітик, координатор проекту). Далі ви щодня аналізуєте пропозиції, які є на ринку, і формуєте набір технологій, які вам необхідно вивчити. Досить одного тижня і 30-50 вакансій, щоб визначити мінімальний набір знань, які від вас очікує роботодавець. Завдання – зі всієї великої кількості виявити свої найбільш слабкі місця і підтягнути їх в допустимий термін.

Крім вивчення технологій, методологій і інструментів не зайвим буде почитати бізнес і менеджмент літературу. Кількість книг на ринку зашкалює і прочитати це все фізично неможливо, тому з часом ви сформуєте свої параметри і будете самі приймати рішення щодо тієї чи іншої книги, а для старту можна порекомендувати наступні:
«Lean Startup», Ерік Ріс.
«Шалено просто», Кевін Сігал.
«Есенціалізм», Грег Маккеон
«Мета», Еліяху Голдрат
«Втрачаючи невинність», Річар Бренсон
«Сила звички», Чарльз Дахігг
«Міфічний людино-місяць або як створюються програмні системи», Фредерік Брукс
«Менше, але краще», Мартін Бьяуго, Джордан Мілн

Остання практична порада буде стосуватися правильної роботи з матеріалом. ІТ динамічно розвивається і бути в курсі, означати мати цінність. Для організації правильної роботи з новинними матеріалами або статтями можна використати зв’язку RSS читалка + Pocket (сервіс відкладеного читання). Кожен ранок починається з перегляду rss стрічки і «гортання» несуттєвих і малоцікавих новин, при цьому все, що має цінність відправляється в Pocket.

А ми нагадуємо, що отримати нові знання та ефективний нетворкінг можна вже зовсім скоро. 27-28 травня відбудеться 6-та конференція присвячена проектному менеджменту в ІТ – Lviv Project Management Day 2016. Планується, що в конференції візьме участь близько 700 проектних ІТ-менеджерів з усієї країни. Своїм досвідом для них ділитимуться понад 70 досвідчених спікерів. Поспішайте зареструватися!

(via)

About the author

Admin


What are your thoughts?