Правила інвестування в стартап
2,642 views

Правила інвестування в стартап

Сьогодні про популярність стартапів не чув тільки ледачий і той, у кого немає доступу в світову павутину і відключений телевізор. Тобто, таких дуже мало. Вражаючий злет везунчиків просто вражає. Підприємців, які горять бажанням втілити свої геніальні ідеї в життя і потенційних інвесторів, що хочуть вкласти свої кровні в проект, який принесе в майбутньому популярність і чемодан грошей.

І ось у останніх постає питання: як правильно інвестувати в стартап? Звичайно, не можна вкласти гроші в перший ліпший проект і чекати біля морського узбережжя гарної погоди. Потрібно знати, куди і як вкладати. І куди краще не вкладати. Ось про це ми сьогодні і поговоримо.

Як вибрати проект для вкладень?

Насамперед потрібно ретельно вибрати проект, в який варто вкладати гроші. Спочатку слід визначитися з галуззю, в яку ви збираєтеся інвестувати. Краще вибрати одну і досконало в ній розібратися, незважаючи на те, чи будете ви самостійним вкладником чи в складі інвесторського пулу/фонду. Важливо розбиратися в предметі, його перспективах. Чим більше ви заглибитися в вивчення, тим більше у вас можливостей для коректної оцінки майбутнього проекту.

Зі сторони стартап може здаватися багатообіцяючим, але, якщо вникнути в тонкощі, може з’ясуватися, що він занадто фантастичний або не користуватиметься популярністю у споживачів з різних причин. Останній фактор залежить не тільки від суті проекту, але і від території його впровадження. Так, стартап, призначений для жителя США, навряд чи приживеться в Україні. Причиною цього може бути різниця в менталітеті, в рівні життя і фінансового забезпечення. Наприклад, проект роботизованих домашніх тваринок здатний стати популярним у американських або японських пенсіонерів, але літні українці не зможуть дозволити собі такого компаньйона.

Але повернемося до наших «баранів». Які ж правила інвестування в стартап?

  • Оцініть команду проекту. Який рівень у фахівців? Які у них були проекти раніше і стали вони успішними? Якщо команда працює разом вперше, ризик залишитися біля розбитого корита істотно зростає.
  • Уникайте «зомбі». Ні-ні, не тих, що їдять людський мозок. Хоча і від них варто триматися подалі. Уникайте стартапів-«зомбі». Це проекти, які і не провалилися, але і не розвиваються. А останнє для стартапів просто неприпустимо. Вони не померли, але і не живуть. А значить, немає необхідної для інвестора віддачі.
  • Оцінюйте можливий прибуток від проекту. Можливо, буде сенс вкласти кошти в п’ять порівняно невеликих проектів, більшість з яких точно піднімуться, ніж в один, але провальний.
  • Слідкуйте за тенденціями, вибирайте найбільш перспективні напрямки, а з них ті, що вам до душі. Дозволити собі вкладати гроші в цікавий, але не перспективний проект можуть тільки безкорисливі меценати.
  • Перш, ніж вкластися в проект, ознайомтеся з усією наявною у ній інформацією, з бізнес-планом засновників, їх очікуваннями, можливостями і методами. Дуже важливо правильно оцінити проект і підхід до його реалізації самих стартаперів. Може виявитися, що сам по собі проект цікавий і може принести прибуток, але … не з цією командою.
  • Основна частина інвестицій потрібно на ранніх посівних стадіях. Але для початківця інвестора ризик тут в тому, що на самому початку складно передбачити, наскільки перспективним є проект.

Деякі правила легко можна віднести не тільки до сфери інвестування в стартапи. В будь-який проект не можна вкладати останні або чужі гроші. Це непорушне правило будь-якого підприємця. Ось такі ось основні правила інвестування в стартап.

Якщо не впевнені до кінця в своїх знаннях, можна залучити консультанта в цій сфері. Він допоможе вибирати найбільш підходящі проекти і оцінити рівні ризику. Правда, це повинен бути професіонал у своїй справі, тому до його вибору потрібно підходити усвідомлено.

Хороший лайфхак – оформити підписку на профільні видання і брати участь в тематичних конференціях і форумах. Так ви будете в курсі тенденцій і зможете знаходити проекти для вкладень. Тепер ви знаєте, як правильно інвестувати в стартап. Довіряйте своїм очам і інтуїції, будьте терплячими і поглиблюйте власні знання. І хай прибудуть з вами грошенята! :-)

About the author

Admin


What are your thoughts?