“Радієте першим інвестиціям? А ваш стартап зіграв в ящик” – Пол Сміт
194 views

“Радієте першим інвестиціям? А ваш стартап зіграв в ящик” – Пол Сміт

Не встиг стартап отримати перші інвестиції, а я вже бачу, як команда всього через тиждень загрузає в проблемах. Можливо, засновники, нарешті, заслужили відпустку за весь цей рік, не важливо. Я вже знаю, що їхньому стартапу прийшов кінець.

Ось що роблять троє з чотирьох засновників стартапів відразу ж після отримання первинних інвестицій:

• Після декількох місяців напруженої роботи по 60 годин на тиждень (з невеликими перервами), щоб запустити стартап і показати інвесторам, що вони чогось варті, починають працювати з 9 до 5 п’ять днів на тиждень –  розслабляються ще до початку важкої роботи;
• Оскільки отримані гроші дають можливість вирішити життєві/робочі проблеми, їхня стрічка в Facebook протягом декількох наступних тижнів і місяців починає поступово наповнюватися фотографіями з весело проведених вікендів, вечірок та концертів;
• Вони майже завжди знаходять час на вихідні або на поїздку додому, щоб побачитися з ріднею, бо вони на це заслужили;
• Нова квартира або будинок – це один із пріоритетів, тому що тепер вони можуть платити собі досить високу зарплату;
• Нарешті, є можливість загладити вину перед партнеру, який давно страждає від браку уваги – нарешті можна запланувати весілля мрії, про яке розмовляли місяцями.

Якщо такі речі відбувається після отримання інвестицій, то мій прогноз невтішний: стартап, швидше за все, помре ще до того, як доб’ється фінансування Серії А.

Сенс первісних інвестицій полягає в тому, щоб допомогти вашому стартапу протриматись на плаву настільки довго, щоб довести, що клієнтам і покупцям подобається те, що ви робите. Більше грошей вам ніхто не дасть, доки ви не доведете, що багатьом людям подобається те, що ви робите. Беручи гроші, ви приймаєте і той факт, що вам потрібно зробити набагато більше і довести набагато більше, ніж до моменту первісного інвестування.

Початкові інвестиції – це паливо, що допомагає рухатися вперед і робити це швидше. Ви дійсно вірите, що ви досягнете більшого працюючи менше?

Тут не діє приказка «Працюй розумніше, а не важче». Мова йде не про те, щоб працювати до остаточного виснаження. Жоден інвестор не хоче, щоб команда розпалася. Але, будучи засновником, ви повинні розуміти, що ваш стартап – це ваш пріоритет на наступні п’ять років. Це означає, що у вас не буде можливості часто бачитися з родиною та друзями. Це означає, що будуть страждати ваші стосунки. Візьміть вихідний, якщо відчуваєте, що починаєте горіти на роботі. Влаштуйте собі вихідні. Але пам’ятайте, коли ви повернетеся, від вас чекатимуть роботи по 12 годин на добу з тією ж інтенсивністю і рішучістю, які ви проявляли до отримання грошей.

Засновники, з якими я працюю, будуть читати цю статтю і обурюватись. Кожен буде шукати відповіді на питання, чи не його я мав на увазі. Цілком імовірно, що так – тому дозвольте мені викласти все це для вас та інших, хто перебуває в подібному становищі.

Якщо ви вирішили перейти на нормований графік роботи після того, як отримали початкові інвестиції; якщо ви ставитеся до своєї посади засновника, як до звичайної роботи; якщо ви думаєте, що зможете працювати менше після того, як отримали гроші – я можу з упевненістю заявити, що ваш стартап вже мертвий, і все що ви робите – це даремно витрачаєте час і гроші, пожинаючи те, що не змогли посіяти.

Проясню ситуацію: я не кажу, що ви повинні пожертвувати всім у житті, щоб мати шанс на успіх. Я кажу, що якщо будете ставитися до інвестицій, як до засобів для підтримки комфортного способу життя і сподіваєтеся користуватися тими ж благами, граючи корпоративну роль без зобов’язань – ви зазнаєте невдачі.

Назвіть мені ім’я засновника хоч одного стартапу, який домігся успіху, забиваючи на все. Або ви хочете рутинної роботи з 9 до 5, або хочете щоб ваш стартап був успішним. Вибирайте щось одне. Я вам гарантую, що у вас не вийде добитися і того, й іншого.

About the author

Mariana Lutsiuk


What are your thoughts?