Як з’явився Airbnb – історія бренду
1,002 views

Як з’явився Airbnb – історія бренду

Airbnb – це, мабуть, найпопулярніший у всьому світі сервіс короткострокової оренди приватного житла. Тут можна знайти квартири, кімнати, приватні будинки, котеджі і навіть яхти – загалом практично будь-яку площу, яка, так чи інакше, може бути використана для ночівлі :)

Як часто буває з популярними проектами – почався він з ідеї на порожньому місці, коли двоє студентів, яким не вистачало грошей на житло, зняли кімнату і почали здавати в добову оренду …надувний матрац в своїй кімнаті :) Саме звідси і назва Airbnb – “airbed and breakfast”, дослівно перекладається, як «надувне ліжко і сніданок».

Все почалося з дружби. 2008 рік. Троє друзів – Нейтан Блечарзік, Джо Гебб і Брайан Ческі знімали разом житло в Сан-Франциско. Але одного разу господар вирішив підняти їм орендну плату. Заплатити ту суму, яку він встановив хлопці на той момент не могли. На щастя, в місті якраз проходила масштабна тематична конференція для дизайнерів. Вона виявилася настільки популярною, що багато учасників не змогли зняти житло в місцевих готелях, бо всі вільні місця вже були зайняті.


Тоді у друзів виникла ідея – здати в оренду вільну кімнату тим, кому не вдалося поселитися в готелі. Так вони і вчинили. Розмістили там три надувних матраци, зробили фото, створили блог і запустили все це як послугу – «надувне ліжко і сніданок» (air bed and breakfast). У підсумку за вихідні Нейтану, Джо і Брайану вдалося заробити $ 1000. Причому, за їхніми словами, вони думали, що орендувати таке житло буде виключно активна молодь. Але на практиці скористатися пропозицією вирішили хлопець з Індії, 35-річна мешканка Бостона і батько п’ятьох дітей. Такий несподіваний успіх надихнув хлопців на створення сайту, де б кожна людина могла здати в оренду свою квартиру або будинок. Вже через кілька місяців Нейтан пішов з роботи і з головою занурився в проект разом зі своїми друзями. Так і з’явився сервіс Airbnb і перша версія сайту – Airbedandbreakfast.com.

Але на старті не все було так гладко. Щоб знову привернути увагу до сервісу, засновники Airbnb використовували для цього черговий відмінний привід – церемонію висування Барака Обами на пост кандидата в президенти США. І вчинили вони так не дарма. Творцям сервісу вдалося набрати охочих, які пропонували здати в оренду своє житло, і тих, хто хотів туди заселитися і в підсумку потрапити на церемонію. Засновники сервісу просували свій проект, роблячи ставку на масштабні заходи. Але незабаром зрозуміли, що такий варіант просування має свої мінуси. Коли захід закінчується, інтерес до сайту значно знижується.

Але друзі не опустили руки, і знову вирішили спробувати використовувати тему виборів для розкручування свого проекту. Передвиборчі перегони в США в той час були в самому розпалі. Джо і Брайан вирішили випустити партію «політичних» пластівців. Звичайних пластівців, на упаковці яких були зображені карикатури Обами, його супротивника Маккейна і, звичайно ж, реклама Airbnb. Ці пластівці вони відправили всім знайомим журналістам і домоглися, що їх згадали навіть на каналі CNN. Це був справжній успіх! Пластівці стали дуже популярні. $ 30 000 – рівно стільки вдалося на них заробити.

Але оскільки гроші мають властивість закінчуватися, засновники Airbnb вирішили задуматися про серйозне фінансування. В 2009 році їм вдалося отримати інвестиції знаменитого бізнес-інкубатора Y Combinator, засновник якого – відомий американський підприємець Пол Грем. До речі, спочатку Пол Грем досить скептично ставився до сервісу, різко критикував його, але ідея з пластівцями його підкорила. Так він вирішив взяти хлопців під своє «крило», навчивши і направивши їх зусилля в потрібне русло.

Airbnb почав розвиватися. Ще одна проблема, яку треба було вирішити засновникам сервісу, – недовіру і соціальне неприйняття самої ідеї. Багато власників квартир і будинків не розуміли, як можна поселити у себе незнайомців. Для цього команда Airbnb особисто вирушила на зустрічі з власниками житла, щоб зрозуміти, що потрібно виправити. Уроки від Y Combinator не пройшли дарма – сервіс розвивався і ставав все більш популярним.

Трохи пізніше проектом зацікавилося безліч інших інвесторів (Airbnb отримав фінансування як мінімум від 11 фондів і приватних інвесторів), що дало потужний поштовх розвитку компанії, яка перевернула сферу подорожей.

У чому секрет успіху? Тут можна виділити два головні моменти.

Перший. Тренд sharing economy, коли люди надають перевагу послугам таких же людей, як і самі, а не компаніям, ідея спільного споживання – стрімко набирає обертів. Сервіс Airbnb якраз і пропонує такий варіант. Одним він дає можливість заробляти гроші на своєму майні, бути фінансово незалежними і навіть пережити кризу. Іншим – подорожувати, знімаючи гарне і доступне житло, зануритися в «місцеву» атмосферу.

Другий важливий момент, про який говорять всі успішні бізнесмени, – будь-який бізнес повинен вирішувати реальну проблему людей. А якщо він ще й допомагає їм заощадити гроші, то успіх йому практично гарантований.

Топ-5 цікавих фактів про Airbnb:
1. Сервіс пропонує зняти житло в 192 країнах і 33 000 містах світу.
2. Офіс компанії представлений в 12 країнах – в США, Іспанії, Данії, Німеччини, Ірландії, Італії, Великобританії, Росії, Франції, Бразилії, Сінгапурі, а також в Австралії.
3. За найостаннішими даними, компанія оцінюється в 13 мільярдів доларів.
4. Загальна сума інвестицій на сьогоднішній день – 800 мільйонів доларів.
5. У 2014 році сервіс був названий компанією року за версією відомого журналу Inc.com.

Хочете реалізувати свою бізнес-ідею? Приходьте на Lviv Startup Garden Conference 2016 :)

About the author

Admin


What are your thoughts?