Як почавши бізнес з продажу насіння в 9 років, Майкл Рубін до 40 років став мільярдером
1,267 views

Як почавши бізнес з продажу насіння в 9 років, Майкл Рубін до 40 років став мільярдером

Майклу Рубіну щастить. Страшенно. Торік eBay запропонувала $ 2,4 млрд за його збиткову компанію GSI Commerce, яка займається розвитком онлайн-магазинів великих роздрібних мереж на зразок Toys “R” Us і Timberland. Ціна, яку заплатила eBay, була на 51% вище ринкової капіталізації GSI. Чим зумовлена ​​така премія? Вся справа в війні eBay з Amazon за ринок електронної комерції.

40-річний Рубін відрізняється від тепрішніх молодих мільярдерів. У нього привітний, відкритий погляд і філадельфійський акцент. Він нічого не винайшов, не розробив нову соціальну платформу або алгоритм пошуку і не відкрив чарівну інвестиційну стратегію. Він просто дерся до свого мільярду з безрозсудною пристрастю до ризику і бізнесу як такого. «У цього хлопця тільки одна передача – вперед», – говорить Джефф Джордан, партнер у фонді Andreessen Horowitz, який інвестував в один з проектів Рубіна.GSI

Рубін управляє власними компаніями три десятиліття. Він почав бізнес з продажу насіння. У 10 років на нього працювали п’ять інших дітей, які за гроші прибирали сніг з сусідських галявин. У 14 років Рубін переконав батька підписати разом з ним договір про оренду, щоб відкрити лижний магазин Mike’s Ski Shop в найближчому торговому центрі. У магазин Майкл вклав власні $ 2500, отримані в якості подарунка. У десятому класі Рубін відкрив другий магазин.

Коли йому було 16 років, розповідає Рубін, до батька підійшов член лижного клубу і запитав: «Ну, як тобі новий Porsche твого хлопця?» Батько прийшов додому і сказав: «Ти купив новий Porsche?». Я кажу: «Ага». Він гарний?”. Я: «Так, красивий». Він: «Піди мамі розкажи». Його мати не дуже цьому зраділа. «Вона наговорила такого, що я не можу повторити», – посміхається Рубін. Зима того року була теплою. Як і інші власники лижних магазинів, Рубін виявився в скрутному становищі: у нього був борг $ 120 000. «Мені не було страшно, – стверджує він. – Я просто думав, що це черговий крок у моєму розвитку ». Щоб не допустити банкрутства, батько погодився позичити йому $ 37 000 для вирішення проблем з кредиторами, якщо Майкл пообіцяє вступити до коледжу.

Але Рубін швидко знайшов схему, щоб віддати гроші батькові … і позбутися від зобов’язання ходити в коледж. Він зачепився за розпродаж лижного обладнання вартістю $ 200 000 зі знижкою в 90%. Але як за нього заплатити? Сусід погодився дати в борг гроші ($ 17 000), але ставка була кусюча – відсоток становив $ 1000 на тиждень. «Це були великі гроші, – згадує Рубін. – Але я був упевнений в собі, тому взяв гроші без роздумів». За чотири тижні він продав обладнання за $ 75 000, заробивши близько $ 50 000 чистими.

Після виплати боргу батькові Рубін почав скуповувати надлишки спортивного інвентарю по всій країні, продаючи його через власну мережу з трьох лижних магазинів, які у нього були ще до закінчення школи.

У 1995 році він купив 40% акцій Ryka, виробника спортивного жіночого взуття. Рубін, якому тоді було всього 23 роки, став генеральним директором компанії з продажами в $ 50 млн. У 1997 році він об’єднав свій бізнес з Ryka і створив компанію Global Sports, яка в наступному році подвоїла виручку до $ 130 млн.
Потім відбулася подія, яка перевернула життя Рубіна. У листопаді пролунав надокучливий дзвінок від аналітика Майкла Конна. «Я піднімаю трубку, а він каже: що ти збираєшся робити з інтернетом? – згадує Рубін. – Я йому кажу: не гай мій час на цей безглуздий інтернет, і вішаю трубку». Але ця розмова все-таки зачепила Рубіна. Він подзвонив головам Sports Authority, Modell’s і інших роздрібних мереж, що продають спортивні товари. Всі, з ким Рубін поговорив, думали приблизно однаково: електронна комерція відкривала великі можливості, але ніхто не знав, як до неї підступитися. «Тоді я побачив шанс стати лідером ринку, і це мене дійсно зачепило», – розповідає він.

До Різдва Рубін найняв команду для онлайн-проекту, а місяць потому запропонував ринку модель, за якою Global Sports брала на себе всі ризики і всі операції по електронній торгівлі, отримуючи натомість 92,5% виручки. Він зателефонував Мері Мікерен з Morgan Stanley, і вона влаштувала йому зустріч із засновником японського SoftBank Масайоші Сонома. Через 30 хвилин переговорів з Рубіном, Сон вклав $ 80 млн в новий бізнес, отримавши 30% акцій.SoftBankПісля того, як трісла бульбашка «доткомів» для компанії Рубіна настали важкі часи – щойно створена GSI Commerce втратила в сумі $ 155 млн. Однак бізнесмен збільшив продажі з $ 5,5 млн в 1999 році до $ 335 млн в 2004 році, коли компанія перестала бути збитковою. До 2010 року, через 12 років роботи в мережі, GSI була прибутковою тільки протягом чотирьох років, досягнувши восьмизначної цифри чистого доходу лише одного разу, в 2006 році.

Але цифри не турбували Рубіна. «Бізнес працював з хорошою EBITDA і грошовим потоком, а збитки були пов’язані з амортизацією – говорить він. – Хай будуть прокляті акціонери. Я ніколи не думав, що моєю справою є підтримка курсу акцій ». Придбавши компанію Rue La La у 2009 році інвестори розчарувалися і після оголошення угоди акції впали на 12%. Рубін, не звертаючи уваги на акціонерів, запускає в 2010 році ShopRunner і купує в 2011 році Fanatics за $ 277 млн.

По мірі того, як продажі наближалися до $ 1 млрд, компанія, як визнає сам Рубін, втратила фокус, захопившись споживчим бізнесом. «Якби мені довелося зробити все заново, то компанія займалася б тільки b2b-бізнесом», – говорить він. На щастя, надійшла пропозиція від eBay, яка захотіла купити GSI Commerce за $ 2,4 млрд. Рубін продав компанію, а потім викупив недавно придбані Fanatics, Rue La La і ShopRunner, об’єднавши їх під брендом Kynetic (в Rue La La і ShopRunner у eBay залишилося по 30% акцій).

Виручка Fanatics в цьому році наближається до $ 1 млрд, а рентабельність по EBITDA оцінюється в 15-20%. Компанія управляє онлайн-магазинами NFL, NBA, MLB, NHL і Nascar, а також 60 професійними спортивними клубами. У червні 2012 року 10% Fanatics купили фонди Andreessen Horowitz і Insight Venture Partners, заплативши $ 150 млн. Виходить, що частка Рубіна (90%) в Fanatics коштує $ 1,35 млрд.Michael_Rubin

Rue La La – компанія з виручкою $ 400 млн, яка спеціалізується на розпродажах одягу, предметів інтер’єру та туристичних путівок, закрила 2015 рік з невеликим збитком. Але Рубін не переймається. За його прогнозом, сайт з 6 млн. зареєстрованих користувачів збільшить виручку на 35% вже цього року; він також очікує великого зростання мобільних продажів.

ShopRunner є темною конячкою в портфелі Рубіна, але він наполягає, що ця компанія може стати золотим дном. 500 000 передплатників сервісу платять $ 79 в рік за дводенну доставку, безкоштовне повернення і доступ до знижок 65 електронних магазинів, включаючи такі як PetSmart, GNC і NFLshop.com. Сервіси PayRunner (дозволяє клієнтам зробити покупку в два кліки) і Pickup Points (допомагає отримати обрану річ з будь-якого магазину мережі) свого роду захист і конкурентна перевага роздрібних мереж в боротьбі з Amazon. Але поки ShopRunner зазнає збитків в десятки мільйонів доларів.

На завершення бесіди Рубін розповідає про одного свого колегу, якому 70 років: «Це людина сказала мені одного разу: я буду займатися бізнесом, поки мені не стукне хоча б років сто. Я думаю точно так само. Я навіть не розумію, що значить пенсія».

About the author

Admin


What are your thoughts?